Productie vaccin Janssen in VS ligt stil Onderzoek: Grootschalig testen helpt verspreiding virus voorkomen 5 tiënten komen opdagen voor hun prikafspraak. Sinds het nieuws over de zeldzame ernstige bijwer kingen van AstraZeneca kampen zij met meer afzeggingen. Daar komt bij dat zij vaccins krijgen aangeleverd in grootverpakkingen met tien flacons. Uit één flacon halen ze elf óf twaalf doses. Een flacon die open is kan maar zes uur worden bewaard. Volgens het kabinet moeten huisartsen hun overtollige vaccins aan patiënten boven de 65 geven; Voor sommigen telt elke week. Geef huisartsen de keuze, je wilt geen vaccins weggooien 'de mensen die ze het hardst nodig hebben'. Na een spoedadvies van de Gezondheidsraad in verband met de zeldzame ernstige bijwer kingen mag AstraZeneca volgens de officiële richtlijn niet meer worden toegediend aan 60-plus- sers. Aan 65-plussers kunnen huisartsen de vaccins ook niet kwijt. Zij kunnen vanaf woensdag immers een afspraak bij de GGD inplannen voor een Pfizer-vaccin. Bijwerkingen Dat vaccin staat er niet alleen om bekend dat het beter beschermt en minder bijwerkingen geeft. Het beschermt ook nog eens sneller, omdat mensen al na zes weken hun tweede prik krijgen. Bij AstraZeneca zitten er twaalf we ken tussen. ,,Als ik ze AstraZeneca zou geven, benadeel ik de 65-plus- sers nu dus in feite'', zegt Vernooy. ,,Vanuit mijn artseneed kan ik dat niet doen.'' De Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) bevestigt dat het voor huisartsen in het hele land steeds moeilijker wordt om hun voorraad AstraZeneca-vaccin kwijt te raken. ,,Het laatste wat we willen, is dat ze in de prullenbak verdwijnen.'' Sommige huisartsen negeren de officiële richtlijn en vaccineren toch 60-minners, zoals de Zwolse huisarts Johan de Jonge. ,,Zolang sigaretten, de grootse ver oorzaker van trombose, niet ver boden worden, blijf ik aan ieder een in mijn praktijk onder de zes tig op vrijwillige basis een Astra- Zeneca-vaccin aanbieden.'' Handhaven De Inspectie Gezondheidszorg heeft laten weten daar niet actief op te handhaven. Maar het over treden van de officiële richtlijn is in feite illegaal; als er toch iets misgaat kan een huisarts daar per soonlijk voor aansprakelijk wor den gesteld. ,,Zolang de minister er geen toestemming voor geeft, is ons advies dan ook om in de huis artsenpraktijk geen AstraZeneca meer toe te dienen'', stelt het Ne derlands Huisartsen Genootschap, dat laat weten te 'balen van de on duidelijkheid'. ,,Voor huisartsen en patiënten is dit erg vervelend.'' De Tweede Kamer eist actie van De Jonge vandaag tijdens het coro nadebat, een meerderheid wil rui mere richtlijnen. Partijen vinden dat huisartsen de mogelijkheid moeten krijgen om restanten als nog aan kwetsbare 60-minners te geven. D66-Kamerlid Jan Pater- notte zegt: ,,Voor sommige men sen telt elke week. Geef huisartsen de keuze, je wilt geen vaccins weggooien.'' PvdA-leider Lilianne Ploumen: ,,Ik wil dat huisartsen zelf kunnen bepalen wat ze doen als er AstraZeneca-vaccins over blijven. Een meerderheid heeft mijn motie gesteund, dus ik wil in het coronadebat van de minister horen hoe dat uitgevoerd gaat worden.'' Een woordvoerder van De Jonge meldt dat het kabinet vasthoudt aan de adviezen van de Gezond heidsraad. BALTIMORE Een Amerikaanse fa briek waar het mede door Leidse onderzoekers ontwikkelde Janssen- vaccin wordt geproduceerd, mag voorlopig geen nieuwe vaccins ma ken. Dat heeft de Amerikaanse toe zichthouder FDA bepaald. In de fa briek zijn de nodige tekortkomin gen aangetroffen, onder meer op het gebied van hygiëne. De fabriek in Baltimore, Emer gent BioSolutions, is één van de drie wereldwijd waar onder de vlag van J ohnson J ohnson de basis voor het Janssen-vaccin wordt geproduceerd. De andere twee zijn die van Janssen in Leiden en een fabriek in India. Omdat India de export van vaccins vanwege problemen in eigen land stevig beperkt, is de locatie in Lei den feitelijk de enige die de wereld markt kan bedienen. t FDA: Op het gebied van hygiëne zijn tekortkomingen aangetroffen De gevolgen voor de levering van het Janssen-vaccin zijn nog ondui delijk. Nederland verwacht dit kwartaal 3 miljoen doses van het vaccin, dat werkzaam is na één prik. Een woordvoerder van minister De Jonge zegt in een eerste reactie vast te houden aan deze afspraak. Prashant Yadav, een expert op het gebied van medische toevoerketens, zegt tegen persbureau Reuters dat het gaat om 'tamelijk significante' tekortkomingen. ,,Het kost mogelijk vele maanden om aanpassingen door te voeren'', voegt hij toe. De FDA voerde de inspectie uit nadat het in Baltimore misging met de productie van vaccins. 15 miljoen doses bleken onbruikbaar, nadat medewerkers van de fabriek per on geluk ingrediënten van twee ver schillende vaccins door elkaar mengden. Dat staat in een nieuw rapport over vier proeven met grootschalig tes ten in Lansingerland, Rotterdam- Charlois, Dronten en Bunschoten, dat minister Hugo de J onge (Volks gezondheid) in ontvangst heeft ge nomen. De proeven zijn intensief gevolgd door zowel gedragsonder zoekers als epidemiologen. Dat heeft volgens De Jonge een schat aan informatie opgeleverd. Bij de proeven werden alle inwo ners uitgenodigd om zich te laten testen op corona, ongeacht of zij klachten hadden. 'De onderzoeken laten vooral een hoge testbereid heid zien als het gevoel van urgen tie onder de bevolking hoog is', schrijven de onderzoekers. Zo liet in Lansingerland naar aanlei ding van een uitbraak van de Britse variant twee derde van de bevolking zich testen. In Dronten, waar géén directe aanleiding was voor grootschalig testen, was de opkomst met 28 procent veel lager. In Bunschoten hielp de proef mogelijk bij het tijdig opsporen van het virus, schrijven de onder zoekers. Tijdens de proefperiode nam het aantal besmettingen toe met 20 procent. In de tweede helft van de proef nam het aantal besmettingen in de rest van de re gio Utrecht toe, terwijl Bunscho ten stabiliseerde. Dat duidt er vol- gens de onderzoekers op dat de proef hielp bij het voorkomen van verdere verspreiding. Ook in Lansingerland hielp de proef waarschijnlijk tegen de ver spreiding van het virus, staat in het rapport. De onderzoekers con cluderen dat de acute uitbraak in de gemeente is ingeperkt en waar schijnlijk beperkt is gebleven door een optelsom van factoren, waar onder het grootschalig testen. De onderzoekers zijn wel voorzichtig met hun conclusies en vinden dat het precieze effect nader moet worden onderzocht. De onderzoekers pleiten ervoor grootschalig testen alleen in te zet ten bij risicovolle situaties of ern stige uitbraken omdat de kosten hoog zijn. In de toekomst moeten de kosten per test 75 tot 100 euro bedragen. Een onderzoek zoals in Lansingerland zou daarmee drie tot vier miljoen euro kosten. donderdag 22 april 2021 GO meer 60-minners - D66-Kamerlid Jan Paternotte Grootschalig testen kan een wapen zijn tegen de versprei ding van het coronavirus. De GGD gaat dit gebruiken als extra middel om corona en andere infectieziekten te bestrijden. Johan Hardeman Bunschoten Grootschalig testen in de gemeente Bunschoten. foto ruud voest M Huisarts Sylvia van den Berg van GGZ Rivierduinen dient in Rijksmuseum Boerhaave in Leiden een van de eerste prikken met het Janssen-vaccin toe bij een medewerker van de GGZ. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5