Zwemjuf Nora zegt na 44 jaar vaarwel: 'Ik heb me altijd als een vis in het water gevoeld' Strandje Perkpolder wordt alvast zomerklaar gemaakt 6 Oproep ziekenhuis Knokke AZ Zeno stuurde onlangs een brief naar de gemeenteraad van Sluis, waarin werd aangegeven dat West Zeeuws-Vlamingen altijd een be roep kunnen doen op de HAP en de spoedzorg in Knokke. Het zieken huis deed dat naar aanleiding van de mogelijke nachtelijke slui ting van de HAP in Oostburg. Huis artsencoöperatie Nucleus Zorg on derzoekt de sluiting, omdat West- Zeeuws-Vlaamse huisartsen vaak 's Krampachtig vasthouden aan de eigen regio is niet meer van deze tijd avonds, 's nachts en in het weekend op de HAP in Oostburg moeten werken. Volgens Nucleus zelfs twee keer zo vaak als in de rest van Ne derland. Het zou de reden zijn dat jonge huisartsen geen praktijk in de gemeente Sluis willen openen. AZ Zeno-directeur Bart Dewaele bood dinsdagavond tijdens een commissievergadering van de ge meenteraad zijn hulp aan. Hij snapt niet waarom samenwerking tussen Nederlandse en Vlaamse zorgin- stellingen een probleem zou zijn. ,,We zijn geen concurrenten, het gaat om de gezondheid van patiën ten. Waarom zou je meer dan een halfuur naar de HAP in Terneuzen rijden, als je op tien minuten tijd in een Belgisch ziekenhuis staat?", verwees hij naar het feit dat West Zeeuws-Vlamingen op de HAP in Terneuzen zijn aangewezen, wan neer Oostburg sluit. ,,Patiënten hebben het recht om vlot hulp te vinden. Krampachtig vasthouden aan de eigen regio is niet meer van deze tijd." Samenwerking Dewaele verklaarde graag samen te werken met ziekenhuis ZorgSaam. 'De kwetsbaarheid van de HAP in Oostburg staat niet op zichzelf, re ageert ZorgSaam-bestuurder René Smit. 'De zorg in heel Zeeland is kwetsbaar door de uitgestrektheid van het gebied en de bevolkingssa menstelling met veel ouderen en minder jongeren. Daarom is de Zeeuwse Zorg Coalitie opgericht. En daarom is daar een werkgroep acute zorg aan de slag om een sa menhangende aanpak voor de acute zorg in Zeeland vorm te ge ven. Over de grenzen van de hui dige aanbieders heen'. 'Dat is ook de aanpak die Zorg- Saam in Oostburg voorstaat. Daar naast hebben alle zorgaanbieders en gemeenten in Zeeuws-Vlaande- ren afgesproken samen op te trek ken om goede zorg in deze regio te behouden. De samenwerking van de ziekenhuizen AZ Zeno en Zorg- Saam is een ander thema. Ten ver volge op een werkbezoek van AZ Zeno aan ZorgSaam in Oostburg is een tegenbezoek aan Knokke afge sproken. Door de Covid-crisis is die helaas vertraagd.' In sportcentrum De Vliegende Vaart hangt woensdagochtend een haast doodse stilte. De coronacrisis laat zich voelen. Nora heeft net een uurtje gezwommen, zoals aan het begin van elke werkdag om de spieren los te maken. Ze prijst zich gelukkig dat half maart de zwem lessen weer mochten beginnen. ,,Omdat hier weinig te doen was, heb ik enkele maanden gewerkt in het stadhuis, op de afdeling verze keringen. Het zou toch wat ge weest zijn, als ik daar afscheid had moeten nemen. Ik ben heel blij dat dit toch in De Vliegende Vaart kan." Zo saai Het zou inderdaad wat geweest zijn. Ze heeft een broertje dood aan kantoorwerk, blijkt. ,,Toen ik van de middelbare school kwam, kon ik bij het ziekenfonds in Ter- neuzen aan de slag. Mijn vader had dat geregeld. Maar dat was niks voor mij, dat werk. Zo saai. Ik viel gewoon in slaap." Een mens mag in zijn of haar le ven wel eens geluk hebben, en dat had Nora. Ze meldde zich aan voor een zomerbaantje in het toenma lige gemeentelijke openluchtbad in Terneuzen, het Scheldebad waar nu Scheldorado is, en kreeg dat ook nog. ,,Dat deed ik veel liever, lekker buiten, bezig zijn met zwemmen." Het beviel over en weer. ,,In 1977 ben ik in gemeentelijke dienst ge komen om zwemles te geven." De papieren had ze er nog niet voor, maar die haalde ze door twee jaar op zaterdagen een cursus te volgen in Breda. ,,Ik heb daarna nog heel wat meer cursussen ge daan, voor zwangerschapszwem- men, voor lessen voor baby's, peu ters en kleuters, kunstzwemmen, aquajogging. Je moet jezelf blijven ontwikkelen." Streng en rechtvaardig Op een groot afscheidsspandoek in de hal van De Vliegende Vaart, ge maakt door collega's, valt te lezen dat ze 'duizenden' heeft leren zwemmen. Nora is de tel kwijtge raakt in al die jaren, maar het moe ten er zeker duizenden zijn ge- Leren zwemmen is een must in een waterrijk land als Nederland weest. 'Streng', noemt ze zichzelf, 'maar rechtvaardig'. ,,Kinderen waarderen dat ook. 'Je ben er toch volgende week', zeggen ze dan, 'want je bent zo lief. Ze weten met mij waar ze aan toe zijn." Via school leerden kinderen in haar begintijd nog zwemmen. Nora schat in dat dit zeker vijftien jaar geleden - 'of is het nog langer geleden?' - is afgeschaft. Dood- zonde, vindt ze. ,,Leren zwemmen is een must in een land als Neder land." Veel ouders beseffen dat ook. De Vliegende Vaart kent een reserveringslijst. Een grote veran dering is dat de minimumleeftijd voor zwemlessen in de loop der tijd is verlaagd, van zeven naar vijf jaar. Het zwemonderwijs is tege lijk veel speelser geworden, vertelt Nora. ,,Ze moeten eerst vriendjes worden met het water, dat is de ba sis om te leren zwemmen." Tijd om te gaan Met heel veel plezier heeft Nora al- tij d haar werk gedaan - zeker in de zomer, als ze te vinden was in het openluchtbad van Zaamslag. ,,Ik kende daar iedereen." Toch is het nu tijd om te gaan, vindt Nora. ,,Ik heb heel wat collega's via de ach terdeur zien vertrekken, als gevolg van de werkomstandigheden bin nen. De hoge temperatuur, de hoge luchtvochtigheid. Collega's kregen reuma en/of luchtweg klachten. Ik ben blij gezond de boel achter te kunnen laten, om verder van het leven te kunnen ge nieten met mijn man." En dan is er woensdagmiddag nog een mooi sluitstuk. Boaz (5), één van Nora's kleinkinderen, zwemt af. Hij krijgt zijn A-di ploma uit handen van zijn oma, als één van de laatsten. PERKPOLDER Het strandje van Perkpolder wordt vanaf vol gende week zomerklaar ge maakt. Het strand wordt groter en een drijflijn voor zwemmers wordt geplaatst. De gemeente Hulst hoopt dat zonnen en zwemmen op het strandje van Perkpolder deze zomer mogelijk is, op aange paste wijze. Daarom wordt het strandje, net als vorig jaar, aan gepakt en groter gemaakt. Door zanderosie wordt het strand elk jaar iets kleiner. Vanaf maandag wordt er zes honderd kuub zand op het droge gedeelte geharkt. Het zand komt van onder de water lijn en wordt met behulp van een kraan aangevoerd. De werkzaamheden duren naar verwachting tot half mei. Na het werk aan het strand wordt net als vorig jaar een drijflijn ge plaatst. Die geeft aan tot waar (op eigen risico) kan worden ge zwommen. Ook kan de drijflijn als reddingsmiddel dienen, als zwemmers afdrijven door de stroming. De lijn zal iets anders worden neergelegd dan vorig jaar. Vorig jaar werd er in juni extra gecontroleerd op het strandje, vanwege te grote drukte. donderdag 22 april 2021 'Zorg moet niet stoppen bij de grens' AZ Zeno, het ziekenhuis in Knokke, wil de helpende hand bieden, mocht de huisartsen post (HAP) in Oostburg daad werkelijk sluiten. Volgens direc teur Bart Dewaele moeten pa tiënten altijd kunnen rekenen op goede zorg in eigen omgeving. Bob Maes Oostburg - Bart Dewaele, directeur AZ Zeno Zwemmen was al jong haar sport en het lukte haar ook nog daarin werk te vinden als zwemlerares. Nora van der Veeke (64) uit Terneuzen deed het ruim 44 jaar. Ze nam giste ren afscheid. ,,Ik heb me altijd als een vis in het water ge voeld." Harmen van der Werf Terneuzen -Nora van der Veeke, zwemjuf Zwemjuf Nora van der Veeke reikt haar allerlaatste diploma A uit aan haar kleinzoon Boaz. Nora van der Veeke geeft voor de laaste keer tips aan kinderen die afzwemmen. fotos anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53