II Hup Reimerswaal, kom die luie stoel uit 7 GOES DUURZAAMHEID Als het gaat om isoleren, het opwekken of juist besparen van energie zijn er veel mogelijkheden. In het Bespaarhuis in Goes kunnen inwoners vanaf mei zien hoe die eruit zien en werken. Zonnepanelen? Een warmtewisselaar? Spouwmuurisolatie? Wie zijn eerste stap pen in duurzaam- heidsland zet, kan best eens het spoor bijster raken. Er zijn zóveel mogelijkheden en de ontwikke lingen volgen elkaar snel op. Juist om die energiejungle begaanbaar te maken, opent de gemeente Goes binnenkort het Bespaarhuis, in de voormalige Wilhelmina- school aan de Lijnbaan. Simpel proefje Als je je woning wilt verduurza men begin je met stap één. Dat is besparen door te isoleren, zegt Arne Dorleijn, die als klimaat ambtenaar bij de gemeente werkt. Hij wijst op een aantal rode warmtelampen met daarboven verschillende soorten glas. ,,Als je je hand boven het enkelglas houdt, voelt dat warm aan." Hij verplaatst zijn hand een stukje. ,,Hoogrendementsglas laat veel minder warmte door." Een houten huisje ernaast geeft letterlijk een inkijkje in verschil lende manieren van isoleren. Daarop komt nog een isolatielaag met steenstrips, zegt Dorleijn. Want dat is zo'n nieuwe techniek die best interessant kan zijn voor eigenaren van oudere woningen. In het Bespaarhuis kunnen geïnteresseerden vanaf dinsdag 4 mei - voorlopig nog - op afspraak terecht tussen 15.00 en 21.00 uur. ,,Hier loopt geen verkoopmanne tje van een marktpartij rond", legt wethouder Joost de Goffau uit. ,,Je kunt rustig komen kijken en om onafhankelijk advies vra gen." Het idee voor een Bespaarhuis komt voort uit twee elementen. Wij vinden dat je dan ook moet laten zien wat er mogelijk is Ten eerste de vraag naar informa tie, zegt De Goffau. „Iedereen ziet in zijn omgeving dat er steeds meer ontwikkelingen zijn op het gebied van warmtepompen en zonnepanelen. Aan de andere kant vraagt de overheid ook steeds meer van haar inwoners. Wij vinden dat je dan ook moet laten zien wat er mogelijk is." Regenton Lang niet het complete schoolge bouw is benut. Er staan nog zat lokalen leeg. Een deel wordt ge bruikt voor de regenton-actie die de gemeente later dit jaar weer wil houden: die houdt in dat be woners zo'n ton met korting kun nen kopen. ,,Om verspilling tegen te gaan", zegt Dorleijn. ,,Alle kleine beetjes helpen immers." Een ander lokaal, dat nog leeg is, kan gebruikt worden voor lezin gen of zelfs workshops, legt De Goffau uit. ,,Over biologisch ko ken bijvoorbeeld. Als iemand een goed idee heeft en het past bin nen ons klimaatprogramma, kan die er gebruik van maken." Goes is overigens niet de eerste gemeente met een Bespaarhuis. In Wissenkerke is er al een paar jaar één te vinden in de voorma lige brandweerkazerne. Die is ééns in de maand op dinsdag avond geopend. Dat is één van de redenen voor de gemeente om samen met sport clubs, scholen en zorginstellingen letterlijk in actie te komen met een beweegakkoord. Het plan is gisteravond digitaal afgetrapt en borduurt voort op het nationale en provinciale sportak- koord. ,,Wij hebben niet voor een sportakkoord, maar voor een be- weegakkoord gekozen omdat we iedereen erbij willen betrekken. Bij Ter Weel zie je bijvoorbeeld mensen niet zo snel voetballen, maar wel wandelen. Het gaat ons erom dat ze in beweging komen", zegt wethouder Kees Verburg (PvdA, sport). In elk dorp Hij heeft de ambitie om over een paar jaar beter dan het landelijk ge middeld te scoren. Aan de aanbod kan het niet liggen, zegt hij ,,Alle grote kernen hebben voetbalver enigingen en tennisbanen. Anders dan in andere gemeenten is in ie der dorp een gymzaal of sporthal." Wat volgens beleidsambtenaar Lieke Rovers een rol speelt is dat onder het reformatorische deel van de bevolking minder mensen zich aansluiten bij sportclubs. We verwachten dat het niet zo goed gesteld is met de motoriek van de kinderen ,,Aan de andere kant zien we dat kinderen met die achtergrond juist veel meer buiten spelen." Om te testen hoe fit de jeugd is, wil Reimerswaal op alle scholen kinderen aan een test onderwer pen. ,,We verwachten dat het niet zo goed gesteld is met de motoriek van de kinderen, zeker in corona- tijd. Op basis van de resultaten gaan we kijken hoe we dat kunnen omdraaien", zegt sportambtenaar Jordan van Langevelde. De ge meente denkt onder meer aan het maken van 'buiten-beweegloka- len' bij scholen. Ook moet het sportfonds voor minima-gezinnen beter onder de aandacht worden gebracht. Het aantal kinderen dat via deze regeling lid is van een club, daalde van 172 in 2019 naar 118 vorig jaar. De partijen die het beweegak- koord hebben ondertekend, den ken ook aan volwassenen. Zo ziet wethouder Verburg kansen in flexibele abonnementen en strip penkaarten bij sportclubs. ,,En wij stimuleren nieuwe initiatieven. Zo hebben we financieel bijgedragen aan de pickleball-baan in Rilland. Een nieuwe vorm van sport die niet alleen voor tennissers, maar ook voor oudere mensen interessant is." Buiten bewegen Verder wil hij buiten bewegen aantrekkelijk maken. ,,Bijvoor- beeld door de aanleg van het wan delnetwerk." Tot slot wil Reimers- waal waar mogelijk aanhaken bij grote sportevenementen. Dat sti muleert inwoners om in beweging te komen en geeft de gemeente en vereniging kansen om mee te lif ten met lokale 'side-events', zo is het idee. donderdag 22 april 2021 Alles over energie in Bespaarhuis Michiel Bouwman Goes Wethouder Joost de Goffau (links) krijgt uitleg over zonnecollectoren die water kunnen opwarmen. Rechts Arne Dorleijn, beleidsmede werker klimaat bij de gemeente Goes. foto johan van der heijden - Joost de Goffau, wethouder van Goes Bent u een sporter? Als je in Reimerswaal woont, is de kans groot dat je deze vraag met 'nee' beantwoordt. Waar lande lijk de helft van de mensen re gelmatig sport, ligt dit percen tage in Reimerswaal slechts op veertig procent. Joeri Wisse Kruiningen - Jordan van Langevelde, sportambtenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52