48 arbeidsmigranten in 's-Heerenhoek? Kapelle gaat toch hardrijders op 30-kilometerwegen bekeuren Windpark ZE-BRA schrapt twee turbines 6 Prior Group probeert buurt gerust te stellen VIJF VRAGEN AAN DE WETHOUDER Dat de omwonenden van het Amac-terrein in 's-Heerenhoek niet direct positief reageren op zijn plan begrijpt Van Stel. ,,Ik snap het wel", zegt hij. ,,In het verleden is er een ander initiatief geweest en nu komt dit." Maar, zo vertelt hij, tus sen beide plannen zit een groot verschil. ,,Voor Homeflex was het puur de verhuur, wij huisvesten onze eigen mensen." Het was grondeigenaar Cingel- veste die Van Stel op het spoor van 's-Heerenhoek zette. Dit bedrijf informeerde of de Prior Group be langstelling had voor huisvesting van arbeidsmigranten. ,,Ik heb ge zegd dat ik wel geïnteresseerd was, maar niet als het kolossaal zou worden", zegt Van Stel. „Wij huis vesten nu in eigen woningen, hui zen die in een woonwijk staan." Als 's-Heerenhoek door gaat, ko men deze woningen op Walche ren en Beveland weer op de markt voor starters. Cingelveste wil op het Amac-terrein twaalf woon eenheden neerzetten en verhuren aan de Prior Group. Het gaat om de wooncontainers van het voorma lig asielzoekerscentrum in Goes. In iedere wooneenheid is plek voor vier mensen met ieder een ei gen slaapkamer en een gemeen schappelijke leefruimte. Daar komt het technisch personeel te wonen dat voor Prior werkt. De meesten in Vlissingen-Oost en een deel werkt als onderhouds- monteur voor de windmolens op zee. ,,Deze mensen werken hier veertien dagen achter elkaar, twaalf uur per dag en gaan dan weer twee weken naar huis." Bij het wooncomplex komt ca meratoezicht en er komt een cen traal nummer waar mensen naar Deze mensen werken hier veertien dagen achter elkaar, twaalf uur per dag toe kunnen bellen als er wat aan de hand is. ,,We willen het vervoer centraal regelen om minder ver keersbewegingen te krijgen, mis schien zelfs met elektrische busjes. We hebben ook onze eigen schoonmaak, want we willen het netjes houden." Boodschappen Ook over de boodschappen heeft Van Stel al nagedacht, 's-Heeren- hoek heeft immers geen super markt. ,,We zitten te denken aan een systeem dat mensen hun boodschappenlijstje in kunnen le veren en dan kunnen we mis schien iets regelen met bezorgen door een supermarkt in de buurt. Zo kijken we ook naar mogelijkhe den voor samenwerking met een fitness. We willen dat de gemeen schap er ook beter van wordt." De grond waar Cingelveste voor vijftien jaar arbeidsmigranten wil huisvesten is eigenlijk bedoeld voor woningbouw. Maar dit pro ject is op de lange baan geschoven omdat het vol bouwen van een an dere woonwijk prioriteit heeft. I 1 In Hoedekenskerke wonen veertig arbeidsmigranten en dat dorp is kleiner Wat aanvankelijk een saai debat leek te worden over een nog saaier wegenplan 'als basis voor een uit voeringsplan' (wel even wakker blijven!), ontaardde in een pittige discussie over hardrijders op de 30- kilometerwegen. Die hardrijders waren al vaker voorbijgekomen in de gemeenteraad, maar tot aan dinsdagavond was het betoog van wethouder Jon Herselman steeds dat handhaving op een 30-kilome- terweg volgens de politie niet mo gelijk was. Dat zou liggen aan de inrichting van die wegen. Dinsdagavond bleek opeens dat er wel gewoon bekeuringen kun nen worden uitgedeeld. Dat ver raste een aantal raadsleden en die vroegen daarover door. Een enke ling nam daarbij ook de burge meester stevig onder vuur, omdat die over de handhaving gaat. Uiteindelijk deed Naterop de toe- zegging om snelheidscontroles te gaan bespreken met de politie. Want die is verantwoordelijk voor dergelijke controles. ,,Ik probeer met de politie tot een deal te komen om te controleren en te bekeuren op de 30-kilometerwegen", be loofde hij. 450 bekeuringen Dat dergelijke acties niet zonder succes hoeven te zijn, bewees een recente controle op Walcheren. Op de Middelburgseweg in Buttinge, een 30-kilometerweg die qua in richting uitnodigt om harder te rij den, werd een paar uurtjes geflitst. De vangst was daar enorm: 61 pro cent van het verkeer reed er te hard. Dat leverde 450 bekeuringen op. Windpark ZE-BRA op de grens van Brabant en Zeeland wordt een kopje kleiner gemaakt. Niet in de hoogte, de windturbines zullen 200 meter de lucht in priemen. Wel in de 'breedte'. Na protesten uit Ossendrecht en een kritische motie van de Woensdrechtse ge meenteraad, schrappen de initia tiefnemers de twee oostelijkste turbines ten oosten van de A4. Volgens wethouder Maarten Both (SGP, ruimte) hebben de drie partijen achter het plan (Eneco, Zeeuwind en Lindewind) vorige week de vergunningsaan vraag aangepast van negentien naar zeventien windmolens. Wet telijk gezien heeft de gemeente raad van Woensdrecht weinig te zeggen. ,,Reimerswaal is bevoegd gezag. Maar wij hebben ook dui delijk gemaakt dat we de wens van Woensdrecht heel serieus nemen. Op basis daarvan hebben ze ge zegd: oké, dan moeten we de aan vraag aanpassen." Milieuorganisaties Ook in het vervolg van de proce dure belooft Both rekening te houden met milieuorganisaties, actiegroep en overheden. Rei- merswaal en Woensdrecht willen verder dat een deel van de op brengst naar een lokaal duur zaamheidsfonds gaat. donderdag 22 april 2021 BE 'Geen overlast van arbeidsmigranten' Directeur Bram van Stel van de Prior Group denkt niet dat de huisvesting van 48 arbeidsmi granten in 's-Heerenhoek voor overlast gaat zorgen. ,,Deze mensen komen hier om te wer ken en willen 's avonds gewoon rust." In het dorp is onrust en weerstand tegen het plan ont staan. Melita Lanting 's-Heerenhoek - Bram van Stel, Prior Group De wooneenheden van het voormalige asielzoekerscentrum in Goes zouden moeten verhuizen naar het oude Amac-terrein in 's-Heerenhoek. archieffoto marcelle davidse Vier jaar geleden kwam 's-Heer- enhoek in opstand tegen een plan voor huisvesting van ar beidsmigranten op het Amac-ter- rein. Dat plan verdween van tafel. Nu ligt er een nieuw plan, gepre senteerd door de ondernemer. Hoe kijkt de gemeente hier tegen aan? Vijf vragen aan verantwoor delijk wethouder Kees West- strate van Borsele. Melita Lanting 's-Heerenhoek j Hoe kijkt de gemeente aan tegen het initiatief voor huis- I vesting van arbeidsmigranten in 's-Heerenhoek? ,,Wij hebben in 2016 al gezegd dat dit kon. We zien dit dan ook als een vervolg op de discussie in 2016. Toen ging het om 150 tot 300 men sen en vanuit het dorp is toen ge zegd dat is veel te veel. Dan moet je ook geen discussie willen voeren over 150 en dan misschien weer 125. Dus hebben we op een gege ven moment gezegd: we gaan naar maximaal 48. Op dat aantal is goed beheer te voeren en dat getal is ook in balans met het inwonertal. Dit hebben we ook in de brief aan de bewoners vermeld." 2 Was het Amac-terrein niet bedoeld voor woningbouw? ,,Ja, Cingelveste had het plan voor woningbouw maar dat was in 2016 nog niet haalbaar. En de ont wikkelaar wil nog steeds woningen bouwen op het terrein, maar we zit ten nog met De Blikken II (nieuw bouwwijk, red.) en die moet eerst vol. Dus zolang de woningbouw daar niet kan is het idee om daar voor vijftien jaar arbeidsmigranten te huisvesten." 3 De inwoners van 's-Heeren- hoek reageren afwijzend. Sommigen hebben het ge voel dat 's-Heerenhoek wel veel over zich heen krijgt, zoals een grote parking voor vrachtwagens en nu ook arbeidsmigranten. Deelt u dat gevoel? - Kees Weststrate, wethouder „Soms kunnen er inderdaad ontwik kelingen op een dorp afkomen. En de Sloerandkernen hebben be paalde zaken vanuit de industrie die andere dorpen niet hebben. Dat geldt ook voor de parking. Ik snap dat deze gevoelens overheersen, maar ook in Hoedekenskerke wonen veertig arbeidsmigranten en dat dorp is kleiner." 4 De Prior Group heeft de be woners geïnformeerd over de nieuwe plannen. Was dat geen taak van de gemeente? ,,Dit is lijn met de werkwijze uit de nieuwe omgevingswet waar wij mee werken. Daarin staat dat het de be doeling is dat de initiatiefnemer draagvlak moet proberen te krijgen. Wij hebben in eerste instantie dus geen rol, maar we hebben over de communicatie wel overleg gehad met de ondernemer." 5 Hoe gaat het nu verder? ,,Dit plan past binnen het ge meentelijk beleid. Maar op het terrein ligt nog steeds de bestem ming 'bedrijven' want we hebben destijds al gezegd dat we dat pas gaan veranderen als er concrete plannen liggen. Dus het bestem mingsplan moet nog gewijzigd en de hele procedure wordt gewoon gevolgd." Hardrijders mogen wel uitkijken als ze Kapelle binnenrijden. Het zou zo maar kunnen dat ze daar binnenkort worden bekeurd. Tot nu toe werd er nooit gecontro leerd op de doorgaande 30-kilo- meterwegen in het dorp, maar er is verandering op komst: bur gemeester Fons Naterop gaat de mogelijkheid van snelheids controles bespreken met de po litie. Willem Adriaansens Kapelle Joeri Wisse Rilland/Ossendrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51