Controle op coronasteun: Wat als terugbetalen niet lukt? 7 BEELDEND TEKENEN EINDEXAMEN Noa van Maanen (17) uit Zierikzee heeft ADHD. En daar loopt ze altijd en overal tegenaan. Maar niet als ze tekent. Dan is ze gefocust. En maakt ze prachtige dingen. Dat laatste geldt voor meer leerlingen uit mavo 4 van Pieter Zeeman, zo laat hun eindexamenwerk zien. Het was buffelen tot en met. De mavoleerlin gen van Pieter Zee man die beeldend te kenen als examenvak hebben gekozen, kregen twaalf klokuren om hun examenop drachten uit te voeren. Met 'tijd' als thema moesten ze binnen een bepaalde tijd drie werkstukken maken: een moodboard, een ver diepend werk op A-3 en een eind werkstuk op A-2. „Bijzonder wat ze voor elkaar krijgen. Want er staat best wel wat druk op", zegt kunstdocente Karin den Haan. Op lange tafels in het auditorium van Pieter Zeeman ligt een bonte verzameling van werk uitgespreid. De normering en dus eindcijfers zijn nog niet bekend. ,,Maar de kwaliteit is over het alge meen heel goed. Ze hebben alle maal super hun best gedaan." En ondertussen gevarieerd werk afgeleverd. Van de tekening met DaH-achtige klokken van Zierik- zeeënaar Rob Pols (15) tot werken die inspelen ('De tijd dringt') op klimaatverandering, zoals die van Emma de Vlieger (16) en Merel de Glopper (15) uit Zierikzee. Sem Kapitein (15) uit Burgh-Haam- stede maakt met zijn aap een sprong naar het verleden, naar de voorloper van de mens. En Noa verbeeldt met haar werk van een zonnestelsel het idee dat 'tijd het enige is waar je zeker van bent'. Genieten Geen van allen heeft een hekel aan de vier lesuren tekenen die ze heb- Ik denk zelfs dat ik dit misschien wel het leukste vak vind op school ben in de week. ,,Het is leuk zelfs, want je hebt de kans om hier met materialen te werken waar je nor maal niet mee werkt", zegt Merel. Ook Emma geniet ervan en gaat doorgaans stilletjes haar eigen gang. ,,Ik hou ervan om creatief bezig te zijn en mijn eigen ding te doen." Sem: ,,Ik denk zelfs dat ik dit misschien wel het leukste vak vind op school." Voor Noa is tekenen helemaal je-van-het. Door de lessen werd ze uitgedaagd om met andere materi alen en invalshoeken te werken. In plaats van daarop stuk te lopen, ging ze bijna huppelend naar de les. ,,Ik heb ADHD, maar als ik te ken is dat het enige moment dat ik daar geen last van heb. Op tekenen kan ik me echt focussen zonder dat ik snel afgeleid ben. Dat is heel erg fijn. Ik keek ook echt naar de lessen uit." Hoewel de een gedrevener is dan de ander, ziet Den Haan vaker enthousiasme in haar lokaal. ,,Je spreekt een heel andere kwaliteit aan in de kinderen dan het cogni tieve. Je moet hier oplossend kun nen denken. Snappen hoe je een compositie maakt, hoe je je teke ning indeelt, hoe je met kleuren omgaat. Je moet ook experimente ren met materiaal, zodat je nieuwe mogelijkheden kunt ontdekken. Dat vinden kinderen fijn. Het zijn eigenlijk allemaal kunstenaars. Er zit heel veel in. Al moet je als do cent altijd zoeken naar een goede balans tussen enthousiasmeren aan de ene kant en kinderen ook de ruimte laten zich op hun eigen manier te ontwikkelen." Valeska Nastaly Zierikzee Jozé van de Sande-Vis uit Zierikzee, die als juridisch adviseur onderne mers bijstaat in het aanvragen van coronasteun, zoals de Tozo, houdt haar hart vast als de gemeente geld terug gaat vorderen. ,,Bij sommige ondernemers is dat er gewoon niet. Ze hebben juist geld gevraagd om het hoofd boven water te kunnen houden." De gemeente heeft met het toe kennen van de uitkeringen in het kader van de Tozo-regeling snel willen handelen, om ondernemers niet (verder) in de financiële pro- Zelfstandigen zijn toch meer bezig met ondernemen dan met hun administratie blemen te laten komen. Daarom ge beurden de aanvragen vooral op ba- sis van vertrouwen. Nu nog wordt afgegaan op eigen verklaringen van de ondernemers, maar de ge meente toetst achteraf of de uitke ring terecht is toegekend. Daarvoor is een externe deskundige inge huurd. Het kan betekenen dat er ondernemers zijn die over meer dere maanden geld moeten terug betalen. Van de Sande is van mening dat de meeste ondernemers de formu lieren naar eer en geweten hebben ingevuld. ,,Maar de meeste zelfstan digen zijn toch meer bezig met on dernemen dan met hun admini stratie. Dus als ze een keer wat meer verdienen, dan houden ze dat niet altijd gelijk bij." Klanten van Van de Sande hoeven niet bang te zijn dat ze voor een verrassing komen te staan, zegt ze. ,,Ik check elke maand of ze inkomen hebben en hoeveel. Dat geef ik dan gelijk door." Miranda Huijer van speelgoed winkel Intertoys in Zierikzee heeft vorig jaar gebruikgemaakt van de Tozo. ,,Je moet daarbij vooraf een inschatting maken van je ver wachte inkomsten, maar het werd bij mij toch drukker. Daarom heb ik in januari 5 procent van mijn uitke ring moeten terugbetalen over de maanden april, mei en juni. Dat had ik al ingeschat, omdat ik mijn admi nistratie op orde heb. Ik heb het ge luk dat ik een eigen pand heb en al 25 jaar bezig ben, dus ik heb een buffer, maar ik kan mij voorstellen dat je het lastig krijgt als je een hoge huur hebt en ineens moet terugbe talen." Wethouder Paula Schot verze kert dat de gemeente rekening houdt met de situatie van onderne mers. ,,Met betrekking tot het te rugbetalen hanteren wij maatwerk. Het is niet wenselijk dat onze onder nemers in een zeer moeilijke financiële positie komen Het is niet wenselijk dat onze on dernemers - en hun gezin - in een zeer moeilijke financiële positie ko men. Zo laten wij de ondernemer altijd meedenken over een pas sende betaalregeling, als zij niet in één keer kunnen terugbetalen." donderdag 22 april 2021 SD 'Het zijn eigenlijk allemaal kunstenaars' Esme Soesman Zierikzee - Sem Kapitein, mavo 4 Ondernemers die coronasteun hebben ontvangen van de ge meente, moeten geld terugbeta len als blijkt dat ze te veel heb ben ontvangen. De gemeente Schouwen-Duiveland contro leert of de Tijdelijke overbrug gingsregeling zelfstandig onder nemers (Tozo) terecht is ontvan gen. Maar wat nou als er hele maal geen cent te halen valt? - Jozé van de Sande-Vis, juridisch adviseur ondernemers - Paula Schot, wethouder c1>qn1 Emma de Vlieger, Merel de Glopper, Noa van Maanen, kunstdocente Karin den Haan, Rob Pols en Sem Kapitein (vlnr). FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50