Kamer eist actie na GGD-falen: 'Schellen vallen van je ogen' d 4 CORONA VACCINEREN EN TESTEN Een miljoen 60-minners met medische indicatie worden toch eerder gevaccineerd. Huisartsen willen echter ook andere mensen onder de 60 kunnen inenten die extra risico lopen met corona. Ze vrezen voor verspilling van hun vaccins. Ook de Tweede Kamer wil ruimere richtlijnen. eer dan een miljoen 60-minners met astma, diabetes of bijvoorbeeld hart ziekten konden dinsdagavond opgelucht adem halen. Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) kondigde aan dat zij toch voorrang krijgen bij het vaccineren. Ze zijn niet tegelij kertijd met, maar vóór de gezonde vijftigers aan de beurt. Zij krijgen het vaccin van Pfizer/BioNTech of Moderna. Vanaf begin mei worden zij via hun huisarts uitgenodigd voor een coronavaccinatie. Om tempo te maken wordt de prik echter niet door de huisarts gezet, zoals het plan was, maar door de GGD's, die hun prikcapaciteit flink aan het opschalen zijn. ,,We waren inmiddels echt bang dat het kabinet ons was vergeten. Velen van ons zitten al meer dan een jaar met hun gezin in strikte isolatie. Dat heeft grote impact'', zegt Marlies Karman (48), opricht ster van de actiegroep #Vergeet- OnsNietHugo. Ze streed de afgelo pen maanden samen met andere patiëntenorganisaties voor ver snelde vaccinatie van mensen met een chronische ziekte of aandoe ning. ,,Met de versoepelingen op komst wordt het voor ons alleen maar moeilijker om onszelf tegen het coronavirus te beschermen.'' Er is een lijst met mensen die jaarlijks een griepprik krijgen. Niet alle mensen die extra kwets- Als ik ze AstraZeneca zou geven, benadeel ik de 65-plussers nu dus in feite baar zijn voor corona, staan daar echter op. Zo valt een deel van de kankerpatiënten buiten de boot. ,,Terwijl bekend is dat kankerpa tiënten bij corona een aanzienlijk hoger risico lopen om te overlij den'', zegt Irene Dingemans van de Nederlandse Federatie Kanker patiëntenorganisaties. Zij raadt (ex-)kankerpatiënten aan om con tact op te nemen met hun huis arts. ,,Zorg dat je op de lijst komt om uitgenodigd te worden voor vaccinatie.'' Baarmoederkankerpatiënt Carol Richel (39) kreeg van haar huisart senpraktijk gisteren echter al te horen dat zij niet op de griepprik- lijst stond. De assistente verwees haar terug naar haar medisch spe cialist: die moest maar aangeven of Carol een medische indicatie had. ,,Terwijl ik net een operatie en een hele serie bestralingen achter de rug heb. Mijn immuunsysteem is kwetsbaar'', zegt ze. ,,Ik zou heel graag worden ingeënt. Maar als ik moet wachten tot mijn leeftijds groep aan de beurt is, kan het nog lang duren.'' Het Nederlands Huisartsen Genootschap stelt dat (ex-)kankerpatiënten via hun zie kenhuis worden uitgenodigd voor vaccinatie. Oudere leraren Ook andere kwetsbare groepen vallen via het griepvaccinatiere gime buiten de boot. Denk aan mensen met overgewicht. ,,Zij lo pen bij griep niet zozeer extra ri sico, maar bij corona wel. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor vijftigers in contactberoepen zoals fysiothera peuten, of oudere leraren'', zegt huisarts Lotje Vernooy uit Amers foort. Zulke patiënten zou zij graag inenten met de AstraZeneca-vac- cins die ze overhoudt na het vacci neren van de 60- tot 65-jarigen in haar praktijk. ,,Natuurlijk alleen als zij dat zelf willen en met zorg vuldige afweging van de risico's'', benadrukt de huisarts, die nu al kan voorspellen dat zij morgen, bij haar derde prikronde, spuitjes overhoudt. Huisartsenpraktijken weten na melijk nooit precies hoeveel pa- Zaterdag bleek uit onderzoek van deze krant dat de GGD vorig jaar al op 28 februari overvraagd was - slechts één dag nadat de eerste Ne derlander positief was getest. On derbezetting leidde ertoe dat bron- en contactonderzoekers moeilijke onderzoeken 'onder het kleed moesten vegen'. „Bruiloften met al lochtonen zijn genegeerd, vanwege taalproblemen'', bevestigden ver schillende contactonderzoekers. Ook werden zij aangemoedigd om 'thuis' in te vullen als besmettings locatie. ,,De schellen vallen je van de ogen als je dat hoort'', aldus SP- Kamerlid Maarten Hijink. Het oppositielid is boos over het jarenlang uitkleden van de gezond heidsdienst. ,,De GGD's zijn onze belangrijkste dijk bij virusuitbra ken, maar die was zó slecht onder houden dat we bij de eerste de beste keer hoogwater al natte voeten kre gen.'' PVV-Kamerlid Fleur Agema beaamt dat er 'de voorbije jaren te fanatiek en onbezonnen is bezui nigd'. Meerdere fracties zullen het kabi net om uitleg vragen, ze eisen actie om nieuwe missers te voorko men. Nog niet alle woordvoerders gezondheidszorg willen prijsgeven wat zij vinden dat er moet verande ren. ,,Maar dat we onvoldoende wa ren voorbereid op deze pandemie en dat daar lessen uit getrokken moeten worden, daar zijn we het wel over eens'', zegt D66-Kamerlid Jan Paternotte. Crisisreserve Met steun van in elk geval D66, PVV, SP en Partij voor de Dieren lijkt een Kamermeerder heid in zicht te komen voor het op richten van een crisisreserve. Pater- notte: ,,De crisisreserve vinden wij een heel interessante optie.'' Vol- prikujn gens hem vormen veel studenten die reserve nu al spontaan. ,,Stu- denten die niet meer in de horeca aan de slag konden, voeren nu coro- natesten uit of maken vaccinatie afspraken. Dat zou je ook georgani seerd kunnen doen: door afspraken met werkgevers te maken om hun mensen tijdelijk in te zetten voor dit soort crisistaken.'' Stresbestendigheid De PvdA pleit ook voor 'genoeg mensen' bij de GGD's en het CDA wil meer 'stressbestendigheid wan neer er een crisis uitbreekt'. Ook voor een landelijke crisis eenheid bij de GGD gaan veel stemmen op. Ook een groep voor aanstaande experts bepleitte deze maatregelen al. donderdag 22 april 2021 GO Druk op kabinet: vaccineer Annemieke van Dongen Niels Klaassen Den Haag - Lotje Vernooy, huisarts Kamerfracties reageren ge schokt op een onthullende re constructie over de Gemeente lijke Gezondheidsdiensten (GGD's). Diverse fracties eisen uitleg van het kabinet, het op richten van een crisisreserve kan rekenen op forse steun in het parlement. Niels Klaassen Marcia Nieuwenhuis Den Haag «eland De gezondheidsdienst GGD werd jarenlang uitgekleed. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4