Toeslagenaffaire blijft een Haagse open wond NIEUWS 3 FORMATIE TOESLAGENAFFAIRE We hebben geprobeerd de heer Omtzigt te sensibiliseren. Dat is niet gelukt De tweede formatiepoging draaide om kweken van vertrouwen. Dat plan is door nieuwe ophef over de toeslagenaffaire doorkruist. De argwaan is groter dan ooit. Het recept voor informateur Tjeenk Willink was: rust, inhoud en vooral het gedeukte onderlinge vertrou wen tussen partijen aan het Bin nenhof herstellen. Gisteren werd dat proces mijlenver teruggewor pen. Nieuws over de toeslagenaf faire werpt een schaduw over de formatie. RTL Nieuws sprak met bronnen die de notulen van de ministerraad uit november 2019 hebben inge zien. Daaruit zou blijken dat in het kabinet meerdere keren werd ge klaagd over kritische Kamerleden, zoals CDA'er Pieter Omtzigt, die zich hadden vastgebeten in de toe slagenaffaire. Ministers vonden dat Kamerleden de affaire te veel aan het oppoken waren. Bovendien zou er in de ministerraad zijn afgespro ken de Tweede Kamer niet alle in formatie te geven die was gevraagd. Waar Tjeenk Willink hoopte over 'maatschappelijke problemen' te spreken met de fractieleiders, ging het plots om het onderwerp dat de informateur voor zich uit hoopte te schuiven: het wantrouwen tussen Tweede Kamer en kabinet. En meer specifiek: de achterdocht richting Rutte en zijn regeringspartners CDA en D66. De SP ziet in het nieuws van RTL het bewijs dat Rutte 'alweer' heeft gelogen. ,,Hij heeft zelf expliciet in de Tweede Kamer gezegd bezwaar te maken tegen de suggestie alsof het kabinet willens en wetens in formatie had achtergehouden.'' Ook andere partijen als PVV, PvdA en Denk grepen het RTL-stuk aan om de schijnwerpers weer op Rutte te zetten. Rutte zelf houdt vol dat er geen informatie is achtergehouden. ,,Er is niets vreemds gebeurd, niets onoorbaars. Maar we zullen zorg vuldig reageren op vragen die le- ven.'' De toeslagenaffaire was al een open wond in Den Haag. Gisteren werd daar weer een schep zout in gegooid. En niet alleen Ruttes ge loofwaardigheid staat op het spel. Ook CDA-leider Wopke Hoekstra - zelf dus ook deel van het bekriti seerde kabinet - wordt nadrukke lijk genoemd in het artikel van RTL. Volgens de bronnen zou Hoek stra als minister van Financiën in de ministerraad óver partijgenoot Pieter Omtzigt hebben gezegd: ,,We hebben geprobeerd de heer Omtzigt te sensibiliseren, maar dat is niet gelukt.'' Ofwel: we zullen Omtzigt, die zich had vastgebeten in de affaire, proberen 'tot rede te brengen'. Dit appelleert natuurlijk aan de indruk die al bestond: dat Pieter Omtzigt werd tegengewerkt. Juist om die reden mislukte de eer ste formatiepoging (na het 'functie elders'). Hoekstra nam het toen uit drukkelijk voor 'onze Pieter' op, nu zou hij zich mogelijk zelf ook schul dig hebben gemaakt aan het tegen werken van Omtzigt. En de relatie tussen Hoekstra en zijn nummer 2 (nog steeds oververmoeid thuis) was al niet zo geweldig. Ook voor Sigrid Kaag dreigt schade. Ook zij zat bij de minister raden waar de toeslagenaffaire be sproken werd. Pijnlijk, want de D66-leider won in de verkiezingen met de leus dat er 'nieuw leider- schap' nodig was. Nu dreigt de 'oude politiek' waar ze deel van was, haar schade te berokkenen. In een eerste reactie zei Kaag gis teren dat ze niet meer precies wist of ze 'op die momenten erbij was' in de ministerraad. ,,Ik weet niet of ik in Nederland was of in Niger.'' Het kabinet werkt nu aan een brief met daarin een reactie op het RTL- verhaal. Daarna volgt een debat met de Tweede Kamer. oe dan ook blijft Tjeenk Willink achter met de scherven. Volgende week woensdag zou de informateur zijn verslag opdienen van drie we ken aftasten. Hij hoopte de vraag wie-wil-nog-in-een-kabinet-met- Rutte uit te stellen, maar deze is nu meer aan de orde dan ooit. De oppositiepartijen grijpen het RTL-nieuws aan om het vuurtje nog eens op te poken. Marijnissen eist van Kaag dat ze nu net als zij hardop zegt nooit meer met Rutte in een kabinet te gaan zitten. ,,Of is dit wat mevrouw Kaag bedoelt met nieuw leiderschap?'' PVV-leider Wilders wil 'nu meer dan ooit' nieuwe verkiezingen. En de PvdA benadrukt dat Rutte geprobeerd heeft 'volksvertegenwoordigers on der de duim te houden'. Zo is de opdracht van Tjeenk Willink al bijna mislukt: het onder linge wantrouwen is eerder toege nomen dan afgekalfd. Notulen van de ministerraad blij ven normaal gesproken 25 jaar ge heim. Maar leden van de onder zoekscommissie in de toeslagenaf faire kregen inzage en tijdens de ondervraging confronteerden zij premier Rutte met wat ze gelezen hadden. Er was 'expliciet 'en niet in de allervriendelijkste bewoordin gen' gesproken over Kamerlid Pie- ter Omtzigt, die het kabinet bleef bestoken met vragen. Ook werd af gesproken een door de Tweede Ka mer gevraagde tijdlijn (wie wist wat wanneer) kort te houden. Dat het nieuwsverhaal van RTL Nieuws gisteren zo insloeg, heeft twee redenen. Ten eerste werden meer details bekend. Zo zou vol gens bronnen van RTL zelfs zijn af gesproken de tijdlijn niet volledig te maken. Ook de letterlijke quote van Omtzigts politieke baas Wopke Hoekstra was pijnlijk. Ten tweede is het moment bri sant. Er was al een vertrouwens breuk tussen de partijen in de Tweede Kamer. Het lukt hun niet samen een kabinet te vormen. Een nieuwe informateur is aangezocht om dat vertrouwen te herstellen, maar niet iedereen is blij met wat hij doet. Zo is Herman Tjeenk Wil link volgens PVV-leider bezig 'een kabinet-Rutte IV te vormen'. En juist zo'n vierde kabinet-Rutte wil len veel partijen niet meer. In 2019 ontrolde de toeslagenaf faire zich steeds verder. Eerst bleek dat duizenden ouders jarenlang ten onrechte door de Belastingdienst waren beschuldigd van fraude met de kinderopvangtoeslag. Waarschuwingen Terwijl het kabinet nog bezig was met de schadeloosstelling, werd de affaire groter en groter. Niet alleen bleken meer ouders de dupe, ook bleek meermaals dat waar schuwingen van ambtenaren aan hun politieke top dat er iets mis was bij de fraudebestrijding waren ge negeerd. Uitgerekend de vraag wie wat op welk moment wist, lag toen gevoelig in de ministerraad. donderdag 22 april 2021 GO - Wopke Hoekstra, CDA Donkere schaduw over het Binnenhof Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag De toeslagenaffaire blijft de ge moederen bezighouden. Tijdens de verhoren van de parlemen taire onderzoekscommissie werd al een inkijkje gegeven in hoe er in de ministerraad over werd gesproken in 2019. Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt. foto Hollandse hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3