liiiiin IN BI II ill! T Kapotgeschoten of ontmanteld? 7 TORENTJE PENTHOUSE OP HOTEL Het torentje is na meer dan driekwart eeuw terug op de Timmerfabriek in Vlissingen. Met het bouwsel - dat over een jaar een luxe penthouse is, bovenop Hotel De Timmerfabriek - gaat de historie van het Scheldekwartier nog meer leven. B! ouwer, ontwikkelaar en exploitant van Hotel De Timmerfabriek beschou wen de toren als de kroon op de Timmerfa briek. Ook in coronatijd kon een ce remoniële kroningsplechtigheid daarom niet ontbreken. Wethouder John de Jonge, politiek verantwoor delijke voor het Scheldekwartier, mocht gisteren klokslag elf uur een historische scheepstoeter laten loeien. Als geboren en getogen Vlissinger herinnerde De Jonge zich dat een soortgelijke toeter in zijn jeugd het levensritme van de stad aangaf. De tonen van de scheepshoorn schalden een paar keer per dag over de stad: bij aanvang van de werkdag, als aankon diging van de lunch en bij het sluiten van de werkdag. ,,De stad leefde op het ritme van de scheepswerf." Een grote hijskraan had gisteroch- Vanuit het penthouse is het uitzicht natuurlijk het allermooist tend geen enkele moeite om het to rentje met gezwinde spoed op het dak van De Timmerfabriek te tillen. Binnen een half uurtje stond de kroon van de Timmerfabriek aan (of op) het hoofd van Het Dok. Het to rentje is een kopie van het exemplaar dat van 1914 tot 1943 op de fabriek stond. Maar het toenmalige betonnen gebouwtje (een noviteit begin vorige eeuw) bevatte een waterbassin, ter wijl het huidige stalen staketsel het gebeente is van een exclusief pent house voor bemiddelde recreanten en vakantiegangers. Joeri Beekman van ontwikkelaar TEAM Concept benadrukte dat de transformatie van fabriek tot hotel keurig op schema ligt. De Middel burgse Bouwgroep Peters, specialist in verbouwingen in en aan monu menten, gaat er vanuit dat het hotel begin volgend jaar kan worden opge leverd, zodat rond Pasen 2022 de eer ste gasten het pand aan het Kanaal door Walcheren kunnen inwijden. Beekman verwacht dat De Timmer fabriek voor de zomer van buiten he lemaal klaar is. ,,Over een paar weken worden ook al binnenwandjes voor diverse suites neergezet. De indeling van de verdiepingen krijgt na de zo mer snel gezicht." Het uitzicht vanuit alle kamers en suites zal fantastisch zijn, verzekert Beekman. ,,Maar vanuit het pent house is het natuurlijk het aller mooist, omdat je over het kanaal, de Westerschelde en Het Dok kijkt en de Oranjemolen, de Arsenaaltoren, de Sint Jacobskerk en door Amels ge maakte luxe jachten kan bekijken." TORENTJE VERDWEEN IN 1943 donderdag 22 april 2021 Timmerfabriek heeft zijn kroon terug René Hoonhorst Vlissingen Met een hijskraan wordt het torentje op de Timmerfabriek ge plaatst. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA - Joeri Beekman, TEAM Concept •-* - M De Tim merfabriek is weer compleet. Kijk op de site bij /video De fundamenten voor de Timmerfabriek werden ge legd in 1914, een jaar na uitbreiding van de eerste hal van de Machinefabriek en nog voor de tweede hal van de Machinefabriek. Met een skelet van gewa pend beton was de Tim merfabriek een supermo dern gebouw, de grote raampartijen met de vele kleine ruitjes gaven het gebouw niet alleen een ro buuste, maar ook een chique uitstraling. Het to rentje diende als waterto ren. Er zat een groot wa terbassin in dat bij brand geleegd kon worden via een soort sprinklersys teem. De toren verdween in 1943. Kapot geschoten bij een bombardement luidt het meest gehoorde verhaal. Conservator Doeke Roos van Museum Scheldewerf twijfelt aan dat verhaal: ,,Een architec tenbureau heeft jaren ge leden onderzoek gedaan en geen schade van een bombardement kunnen vinden. Waarschijnlijk heb ben de Duitsers in de oor log het torentje ontman teld om luchtafweerge schut op het dak van de fabriek te kunnen zetten." Scheepsbouwer De Schelde zag na de oorlog geen noodzaak voor een nieuw waterbassin op het dak, maar als hotel kan De Timmerfabriek nog wel een extra versiersel ge bruiken om overeind te blijven als bijzonder pand tussen alle andere 'iconi sche' gebouwen die op het Scheldekwartier verrij zen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35