Nascheiden plastic afval haalt weinig uit Zeeland.n 5 VERSLAGGEVERS GEVOEL VAN DREIGING mjjiJwk Persfotografen zijn steeds vaker aangeschoten wild als ze op een incident afkomen, soms met geweld als gevolg. In Zeeland valt het nog mee, ervaren Roland de Jong en Marijn van de Gruiter. 'Hier gebeurt het vooral met woorden'. anneer calamitei tenverslaggever Roland de Jong uit Middelburg afgaat op de melding van een dodelijk ongeval op een mo torcrosscircuit dreigt de situatie uit de hand te lopen. Als hij zijn camera tevoorschijn haalt, staat er al snel een man of twintig, dertig om hem heen. Er ontstaat een dreigend sfeertje. Want wie denkt hij wel dat hij is om verslag te ko men doen van dit drama? De politie is op dat moment er gens anders op het terrein bezig met hulpverlening en dus maakt De Jong de afweging om te ver trekken en wellicht later terug te komen. ,,Om verdere escalatie te voorkomen. Mijn eigen veiligheid was in het geding en er was nie mand die mij kon helpen", kijkt De J ong terug. ,,Maar dit moet geen gewoonte worden. We laten ons echt niet zomaar wegjagen." Het is een incident dat De Jong niet snel zal vergeten, vooral om dat hij zijn werk niet heeft kunnen doen als verslaggever. Fysieke schade heeft de Middelburger wel iswaar niet opgelopen omdat hij M M/A zichzelf in veiligheid bracht, maar lang niet altijd loopt het voor een journalist met een sisser af. Persfo tografen zijn steeds vaker aange schoten wild als ze op een inci dent afkomen. Met als nieuw diep tepunt de journalist die maandag avond in het Gelderse Lunteren met auto en al de sloot in werd ge duwd door een shovel. Net als veel andere verslaggevers die 112-nieuws verslaan is Marijn van de Gruiter van het onlineplat- form 112vlissingen-souburg.nl ge schrokken van de heftige beelden uit Gelderland. Maar verrast is hij allerminst. ,,Het is niet voor het eerst dat journalisten worden aan gevallen." In Zeeland valt het vol gens Van de Gruiter met het lijfe lijke geweld nog wel mee. ,,Maar je merkt wel meer grimmigheid. Hier gebeurt het vooral nog met woorden en minder met geweld." Dat beeld ziet ook De Jong. ,,In de twintig jaar dat ik dit werk doe is het misschien vijf keer echt drei gend geworden." Eén vervelende gebeurtenis Ik heb van bedreigingen nog nooit aangifte gedaan. Meestal hebben mensen na een uur alweer spijt waarbij de situatie dreigde te esca leren staat bij Van de Gruiter nog wel in zijn geheugen gegrift. ,,Ik kwam af op een melding van een dode in de Simon de Vliegerlaan in Vlissingen. Toen ik foto's wilde maken van de situatie reageerden omstanders meteen ontzettend heftig. Ik legde uit dat ik 'gewoon' mijn werk wilde doen, maar daar namen ze geen genoegen mee. De politie zag het gelukkig gebeuren en greep op tijd in, waardoor erger kon worden voorkomen." Volgens Roland de Jong, al vele jaren het boegbeeld van HVZeel- and, zijn de echt heftige inciden ten op de vingers van een hand te tellen, vaak blijft het bij bedreigin gen, zegt hij. Maar de beelden van de shovel kwamen toch wel bin- PERSVEILIG nen. ,,Omdat ik iets soortgelijks heb meegemaakt, maar toen bleef het alleen bij dreigen. Een man riep dat hij een heftruck ging ha len en mijn auto wel even zou op tillen. De politie greep toen in. Op dat moment denk je nog: dat gaat ie toch nooit doen. Maar nu heb ben we dus kunnen zien dat men sen er wel toe in staat zijn." Beide verslaggevers snappen best dat mensen boos of fel reage ren als ze binnen een paar minu ten met hun camera bij een onge luk verschijnen. Van de Gruiter: ,,Als er een traumahelikopter moet komen omdat je zoon of dochter is aangereden, dan snap ik wel dat je niet blij bent dat wij dat fotografe ren. Maar we moeten wel ons werk kunnen blijven doen. En we hou den ook echt wel rekening met be paalde situaties als daarom ge vraagd wordt. Maar het moet wel op een normale manier gebeuren." ,,Ik snap ook dat er in de emotie veel dingen geroepen worden, dus daar hou je rekening mee", vult De Jong aan. ,,Ik heb van bedreigingen nog nooit aangifte gedaan. Meestal hebben mensen na een uur alweer spijt. Ik ben wel eens gebeld door iemand die zei: 'sorry dat ik me zo heb misdragen'." Dat blijkt uit een onderzoek dat ad viesbureau IPR Normag heeft uit gevoerd in opdracht van OLAZ, het samenwerkingsverband van de Zeeuwse gemeenten voor de ver werking van huishoudelijk afval. Aan de hand van het rapport moe ten gemeenten later dit jaar bepa len met welk inzamelsysteem zij verdergaan. Dat geldt vooral voor de vier ge meenten die meedoen aan een proef met nascheiding: Borsele, Noord-Beveland, Reimerswaal en Terneuzen. Daar gaan PMD (plastic verpakkingen, metalen verpakkin gen en drankenkartons) en restaf val in dezelfde containers. Afvalver werker AVR haalt er later het PMD uit om het te recyclen. Op zich werkt dat naar behoren, zo blijkt uit het onderzoek. AVR haalt er gemiddeld 16 kilogram PMD per jaar per inwoner uit. Dat is vergelijkbaar met de opbrengst in de gemeenten waar inwoners het plastic afval zelf scheiden. Het probleem is dat Zeeland nog veel te veel restafval aanbiedt. Ge middeld gaat het om 252 kilogram per jaar per inwoner, terwijl het streven is om tot 100 kilogram te komen en uiteindelijk zelfs tot 30 kilogram. Dat heeft ook een financieel be lang. De rijksoverheid probeert het aanbieden van huishoudelijk rest afval te ontmoedigen door het ver branden ervan fors te belasten. Dat is nu al 33 euro per ton en de belas ting gaat de komende tijd nog aan zienlijk stijgen. Gemeenten moeten dus alle zei len bijzetten om de hoeveelheid restafval omlaag te krijgen. Het rap port van IPR N ormag maakt duide lijk dat het met alleen nascheiden nauwelijks lukt. Dat betekent dat er aanvullende maatregelen nodig zijn om mensen te stimuleren min der restafval aan te bieden. In andere Zeeuwse gemeenten gebeurt dat al door inwoners te la ten betalen voor elke keer dat ze de container met restafval aan de weg zetten ('diftar') of door het restafval niet om de twee maar om de vier weken op te halen. Dat werkt vol- Het probleem is dat Zeeland nog veel te veel restafval aanbiedt gens het onderzoek goed. Zeker met diftar is het in de meeste ge meenten mogelijk om op termijn onder de 100 kilogram per jaar te komen. Die methodes zijn in de gemeen ten met nascheiding niet haalbaar, omdat PMD en restafval door elkaar zitten. De enige oplossing is dan in woners te laten betalen voor het aantal kilo's afval dat ze aanbieden. Dat vergt behoorlijke investeringen in weegapparatuur. Bovendien wordt ook dan het doel van maxi maal 100 kilogram per jaar niet ge haald. De onderzoekers laten aan de ge meenten de keuze wat ze nu moe ten gaan doen, maar maken wel duidelijk dat ze weinig heil zien in nascheiding. Daarmee stoppen en inwoners zelf weer PMD laten scheiden noemen zij 'een wenkend perspectief'. Dat zou bovendien de verscheidenheid aan ophaalsyste- men in de provincie beperken. donderdag 22 april 2021 GO 'Je merkt wel meer grimmigheid' Maurice Steketee Vlissingen W T iirh al U i'iil -'tU rJ- - ;L VJ Roland de Jong, boegbeeld van HVZeeland, is vaak op plekken waar calamiteiten zijn. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA -Roland de Jong Journalisten die zijn bedreigd of zich bedreigd voelen kun nen daarvan melding maken bij Persveilig. In PersVeilig werken de Nederlandse Ver eniging van Journalisten, het Genootschap van Hoofdre dacteuren, politie en Open baar Ministerie samen om de positie van journalisten die te maken hebben met bedrei ging of agressie te versterken. Kijk op de site bij /video Zeeuwen kunnen beter hun plastic afval zelf scheiden. Het 'nascheiden' door de afvalver werker, zoals nu als proef in vier gemeenten gebeurt, haalt te weinig uit en zorgt nog voor veel te veel restafval. Rolf Bosboom Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33