Aantal zelfdodingen in Zeeland gedaald Livestream bij uitvaart lijkt een blijvertje 4 Minder suïcides in coronatijd is opvallend: juist tegendeel verwacht ,,Dit is een heel grote daling, die ik niet had verwacht", zegt Mischa Laeven. Zij is projectleider van Zeeland Zonder Zelfmoord. Dit preventieproject is enkele jaren geleden samen met GGD Zeeland, Emergis, politie, 113Zelfmoordpre- ventie en de Zeeuwse gemeenten opgezet. Aanleiding was het rela tief hoge aantal zelfdodingen in de provincie. In hoeverre de afname van afge lopen jaar te danken is aan het Blijkbaar hebben mensen meer veerkracht dan we van tevoren hadden ingeschat project, valt lastig te zeggen, aldus Laeven. ,,Maar ik ben er wel van overtuigd dat het een bijdrage heeft geleverd." Opvallend is dat juist tijdens de coronacrisis een daling zichtbaar is, terwijl het te gendeel was verwacht. ,,Want er is veel angst, onzekerheid en een zaamheid", zegt Laeven. ,,Maar blijkbaar hebben mensen meer veerkracht dan we van tevoren hadden ingeschat." Suïcidepogingen In hoeverre die veerkracht blijft nu de coronacrisis voortduurt, is nog de vraag. ,,Het zou kunnen dat de effecten van corona dit jaar wel zichtbaar worden", zegt Laeven. HULP Zij wijst ook op het aantal suïcide pogingen, dat flink is gestegen. ,,Dat is een zorgelijke situatie, want bekend is dat als mensen eenmaal een poging hebben ge daan, de kans dat ze later nog een poging wagen veel groter is." Zeeland Zonder Zelfmoord richtte zich aanvankelijk vooral op Zeeuws-Vlaanderen, omdat daar het percentage zelfdodingen het hoogst was. Die trend lijkt ge keerd. ,,Die daling zagen we al vrij snel", zegt Laeven, die voorzichtig blijft. ,,De cijfers kunnen snel ver anderen, aangezien het gaat om relatief kleine aantallen." Het project traint onder anderen huisartsen in het vroegtijdig her kennen van signalen dat iemand rondloopt met suïcidale gedach ten. Ook zijn publiekscampagnes opgezet om het taboe op zelf moord weg te nemen. Het is nog de vraag in hoeverre Zeeland Zonder Zelfmoord kan worden voortgezet, zegt Laeven. ,,De gemeenten zitten financieel in zwaar weer en moeten keuzes maken. Ze zijn bezig om ook hier over een besluit te nemen. Wij vinden het heel belangrijk om er juist in deze tijd mee door te gaan." Vanaf 28 april komt er weer wat meer ruimte, als het maximum wordt verdubbeld van 50 naar 100. Door de 1,5 metermaatregel zal het in de Zeeuwse uitvaartcentra des ondanks niet veel drukker kunnen worden, zegt Peter van Ree, uit- vaartleider bij Uitvaartzorg Van der Hooft in 's-Gravenpolder. ,,Bijna nergens is ruimte voor meer dan 60, misschien 65 mensen. Wie 100 mensen wil uitnodigen, zal moeten uitwijken naar een grote zaal in een dorpshuis of de kerk." Een overledene moet volgens de wet uiterlijk op de zesde werkdag na de dag van overlijden worden be- graven of gecremeerd. Léon Dekker, uitvaartverzorger bij Uitvaartver zorging H. J obse in Middelburg, ver wacht niet dat veel mensen zullen verzoeken om een begrafenis een paar dagen op te schuiven tot vol gende week woensdag. „Familie heeft van tevoren al nagedacht over wie ze voor de uitvaart willen uit nodigen. De enveloppen voor de rouwkaarten zijn al geschreven." Hij denkt niet dat mensen het hele proces van lastige keuzes nog eens door willen maken om misschien Ik heb weleens een familie gehad die eerst begon met zwaaien naar degene die keek vanuit Cuba tien of vijftien mensen meer toe te kunnen laten. Dat is bij eerdere ver soepelingen ook niet gebeurd. Want het is inmiddels de zoveel- ste keer dat de regels rond uitvaar ten wijzigen. Het afgelopen halfjaar is het maximum aantal bezoekers vier keer veranderd: van 100 naar 30, van 30 naar 100, van 100 naar 50 en volgende week weer van 50 naar Een vlucht Door de coronamaatregelen maakte het volgen van een uitvaart via een livestream op internet een vlucht. Dat had niet alleen met het maxi mum aantal gasten te maken, ver telt uitvaartondernemer Herma Jobse: ,,Soms was het een welkome uitkomst als er veel ouderen wa ren." De quarantaineplicht bij een besmetting in een familie was ook een reden waarom mensen thuis moesten blijven. En mensen van over de wereld die nu niet kunnen reizen hebben baat bij de live- stream. Jobse: ,,Ik heb weleens een familie gehad die eerst begon met zwaaien naar degene die keek van uit Cuba. Daar kreeg ik kippenvel van. Ver weg en toch dichtbij." DELA heeft een crematorium in Goes. Bij een op de drie uitvaartbij- eenkomsten wordt gebruikgemaakt van een livestream. Woordvoerder Ria Luichies: ,,Los van corona is het zo dat in Goes al mensen van over heel de wereld naar de livestream We krijgen de indruk dat mensen het in het algemeen 'gewoner' gaan vinden hebben gekeken: Amerika, Austra lië, landen verder weg in Europa. Je moet het zo zien: voor de nabe staanden is de livestream heel be langrijk. Het helpt hen om na de uitvaart met al hun familie en vrienden terug kunnen blikken op de bijeenkomst." Voor het crematorium in Middel burg was corona de aanleiding om serieus werk te maken van livestre- ams, zegt bedrijfsleidster Christine Reule: ,,We knutselden wel eens wat met Facetime, maar dat is niet te vergelijken met de livestream- voorziening die we nu hebben. Het stond al wel een tijdje op het wen- senlijstje en is in verband met co rona versneld aangeschaft. De eerste livestream hadden we op 16 april 2020. Mensen raken vertrouwd met deze manier van een uitvaart bijwonen. ,,We krijgen de indruk dat mensen het in het algemeen 'ge woner' gaan vinden om deze ser vices te gebruiken en denken dus wel dat het een blijvertje zal zijn." Niet iedereen ziet het beperkt aantal mensen bij een uitvaart als een nadeel. Nabestaanden vinden het soms juist prettig om met alleen de mensen die je meest nabij zijn af scheid te nemen van een overle dene, is de ervaring van Herma Jobse na een jaar corona. donderdag 22 april 2021 Het aantal zelfdodingen in Zee land is vorig jaar jaar fors afge nomen. In 2019 maakten nog 58 mensen een einde aan hun leven. Afgelopen jaar daalde dat tot 38, blijkt uit cijfers die het CBS gisteren heeft gepubli ceerd. Landelijk bleef het aan tal zelfdodingen vrijwel gelijk. Rolf Bosboom -Mischa Laeven, projectleider Zeeland Zonder Zelfmoord Maak je je zorgen over iemand? „Vraag er dan naar", zegt Mischa Laeven. ,,Het is heel belangrijk om het gesprek aan te gaan." Het idee dat erover praten suï cide in de hand werkt, is een misvatting. Vaak zorgt het juist voor opluchting. „Praten over zelfmoordgedachten moet ge woon worden." Tips en een onli- netraining zijn te vinden op vraagmaar.nl. Praten over gedachten aan zelf doding kan ook anoniem: chat via 113.nl, bel 113 of gratis 0800 0113. MLéon Dekker bedient met een joystick de camera voor de live- stream. Die verre neef uitnodigen of toch maar opa's oude schoolka meraad? Gaat familie voor of toch goede vrienden? Zullen we jongste kinderen dan maar thuislaten? De beperking van het aantal aanwezigen bij een uitvaart dwingt nabestaanden tot keuzes die ze liever niet wil len maken. Theo Giele en Ondine van der Vleuten Middelburg - Herma Jobse, uitvaartverzorging 100. - Christine Reule, crematorium Middelburg Kijk op de site bij /video Léon Dekker demonstreert de livestream op de laptop. Door de 1,5 meterregel zal het uitvaartcen trum niet veel meer bezoekers kunnen ontvangen en is livestream een uitkomst. fotos dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32