'Aantal doden in verkeer moet met de helft omlaag' 11 sdworx Coronaproof in de camper 'Vaccin naar 60-minners' Sfeer wordt grimmiger JOL Oproep aan nieuw kabinet Wantrouwen volop terug Walcheren Dat staat in een manifest van bijna veertig organisaties die samenwer ken in de zogenoemde Verkeersvei- ligheidscoalitie. De clubs - waaronder ANWB, Bovag, overheden, verzekeraars en hulporganisaties voor slachtoffers - willen onder meer wegen, wandel en fietspaden beter inrich ten, veiliger voertuigen (fiscaal) sti- Als je een halvering haalt, dan scheelt dat in tien jaar minstens 1250 mensenlevens muleren en verantwoordelijk ge drag waar nodig afdwingen; via verkeershandhaving op plekken waar de risico's hoog zijn en oplo pende boetes naarmate bestuurders meer gevaar veroorzaken. Er vallen in ons land momenteel gemiddeld bijna twee verkeersdo- den en 58 ernstig gewonden per dag; in 2020 waren het er 610. Dat is 'onacceptabel', vindt de Verkeers- veiligheidscoalitie, die het manifest vandaag aanbiedt aan de Tweede Kamer. Marga de Jager, topvrouw van de ANWB: ,,Als je naar de cijfers kijkt, zie je dat met name het aantal fiets- slachtoffers is toegenomen, on danks een afname van het verkeer in 2020. We doen het ook niet goed in vergelijking met de rest van Eu ropa. Er wordt onvoldoende priori teit gegeven aan verkeersveiligheid, en stilstand is achteruitgang. De politiek moet volgens ons perma nent aandacht hebben voor verbe tering. Want het verkeer verandert en wordt steeds complexer.'' De overheid werkt wel aan ver hoging van de verkeersveiligheid, stelt de coalitie, maar daar spreekt te weinig urgentie uit. Het kabinet streeft naar nul verkeersdoden in 2050, maar om dat te bereiken is een daling van minimaal 11 procent per jaar nodig, constateren de ini tiatiefnemers. 'Nederland ligt vol gens de Verkeersveiligheidscoalitie niet op koers om deze reductie te bereiken. Daarom moet het nieuwe kabinet stevig doorpakken', meldt het manifest. Het volgende kabinet moet kie zen voor een reële doelstelling tot 2030, en niet vasthouden aan een vrijblijvend doel voor de verre toe komst van 2050, vindt directeur Pe ter van der Knaap van het onder zoeksbureau naar verkeersveilig heid SWOV. ,,Stel dat je een halve ring haalt, dan scheelt dat in tien jaar tijd minstens 1250 mensenle vens.'' P6 Anna van der Breggen neemt op mooist denkbare manier afscheid van haar koers 'Heerseres van Hoei', die na dit jaar ploegleider wordt, wint Waalse Pijl voor zevende keer op rij DEN HAAG Mensen onder de 60 moeten alsnog het Astra- Zeneca-vaccin kunnen krij gen, vinden huisartsen die soms met overschotten zitten. In het hele land moeten prak tijken soms grote moeite doen om hun voorraad kwijt te ra ken, bevestigt de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV). ,,Het laatste wat we willen, is dat ze in de prullenbak ver dwijnen.'' Het kabinet wil dat overtollige vaccins naar mensen gaan die boven de 65 zijn. Maar die pa tiënten kunnen vanaf woens dag al bij de GGD terecht voor een Pfizer-vaccin. De Tweede Kamer eist actie. ,,Je wilt de AstraZeneca-vaccins niet weg gooien.'' P4 Vakantievierders veilig op pad in eigen bubbel Sterrenmenu Franse topchef kookt voor astronauten Toeslagenaffaire zorgt wéér voor hoogspanning op Binnenhof »P3 Verslaggevers in Zeeland merken meer dreiging donderdag 22 april 2021 Nieuwsmedia Het nieuwe kabinet moet de ambitie hebben om het aantal verkeersdoden en ernstig ge wonden de komende jaren met de helft te verminderen. Hier voor is een miljardeninvestering noodzakelijk. Edwin van der Aa Den Haag Peter van der Knaap, SWOV P23 Economie iman ZEELAND 5 Vooral in de ochtend voplop zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: 12°C Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1