II ECONOMIE 17 Oproep aan nieuw kabinet land te kunnen. ,,Het is fijn om die vrijheid te hebben'', zegt Jorieke. Dat meer mensen de smaak te pakken hebben, ziet ook Herman van Ginkel van Kelgin Campers uit Goes. Hij verhuurt en verkoopt campers en heeft sinds de coro- nauitbraak de animo voor campers zien stijgen. Logisch wel, zegt hij. ,,Met een camper zit je in feite in quarantaine, je bent in je eigen veilige vakantiebubbel. Je hoeft geen vliegtuig te nemen of ergens een huis te huren.'' Van Ginkel ziet sinds vorig jaar opeens een ander publiek. ,,Men- sen die vroeger het vliegtuig pak ten naar Turkije, ontdekken opeens hoe leuk een vakantie is met de camper'', zegt hij. En ook hij heeft de indruk dat mensen er deze zomer graag mee naar het buitenland willen. ,,Misschien ho pen mensen in juli of augustus naar Italië te kunnen en als dat niet lukt, dan kunnen ze altijd nog een rondje Nederland maken.'' Niet alleen de animo voor een trip met de camper naar het bui tenland groeit. Aanbieders van particuliere vakantiehuizen signa leren eveneens dat er de laatste tijd meer buitenland wordt ge boekt. Zo is van alle boekingen bij Belvilla 60 procent deze zomer een vakantiewoning in het buitenland, bij Micazu ligt dat op 65 procent. Beide platforms denken dat de op- tie van gratis annuleren een be langrijke rol speelt. Hanita van der Meer van Bel villa, de vakantiehuizenmarktlei- der in de Benelux: „Mensen kun nen bij ons tot een maand of an derhalve maand van tevoren an nuleren. Sommige mensen zullen denken: laten we maar boeken, dan kunnen we altijd nog annule ren. Beter dan dat je achter het net vist.'' Volgens haar gaan vooral de luxe woningen, zoals die met een privé-zwembad, jacuzzi of sauna, als warme broodjes over de toon bank. Het moet vooral beter zijn Met een camper zit je in feite in quarantaine, je bent in je eigen bubbel dan thuis, is haar beeld. En de wo ningen die in trek zijn, liggen vol gens haar op plekken die goed te bereiken zijn met de auto, zoals België, Frankrijk en Oostenrijk. Ook aanbieder Micazu ziet een duidelijke verschuiving naar het buitenland. Daar zijn vooral Spanje, Frankrijk en Italië in trek. Eigenaar Jens van den Broek voor- ziet een forse stijging in het aantal boekingen van buitenlandse va kantiehuizen, zeker nu meer Eu ropese landen zeggen vanaf mid den mei toeristen welkom te wil len heten. Voldoende keus Bij reisorganisatie Sunweb zien ze de animo voor een buitenlandse reis iets toenemen. Het aantal boe kingen voor de zomer ligt nu op 25 procent ten opzichte van een nor maal jaar. Woordvoerster Martine Langerak: ,,Het zit zeker nog niet op het normale niveau, maar het geeft aan dat Nederlanders echt op vakantie gaan als het weer kan.'' Dat beeld deelt TUI, marktleider in de Nederlandse reisbranche. Daar wordt op het moment mond jesmaat geboekt. Zegsvrouw Petra Kok vermoedt dat veel mensen wachten met boeken tot de over heid meer duidelijkheid geeft wanneer er weer gereisd kan wor den. Het kabinet gaat daar waar schijnlijk 3 mei meer over zeggen. Volgens TUI wordt ondertussen wel veel geboekt voor deze zomer in Nederland. Er is nog voldoende keus, maar op verschillende plek ken gaat het hard. Bij Belvilla bij voorbeeld is in juli en augustus minder dan 40 procent beschik baar. Bij Natuurhuisje.nl ligt het rond de 35 procent tijdens de po pulairste week in juli. De belangenorganisaties zien de hybride pomp als perfecte tussen stap naar gasloos wonen. Om de markt een 'zetje' te geven is een extra subsidie van 600 miljoen euro nodig, zo bepleiten zij. Ze roepen het kabinet op om samen campagne te voeren voor de hybride warmtepomp, waarvan er vóór 2030 al tussen de 1 en 2 mil joen geïnstalleerd zouden moeten zijn. 'Alleen dan halen we het kli- maatdoel van 49 procent C02-re- ductie', schrijven de organisaties. Een hybride pomp werkt in principe net zo als een hybride auto, die voor zijn aandrijving zo wel stroom als energie van een verbrandingsmotor gebruikt. Als je een hybride warmtepomp op je bestaande cv-installatie aansluit, wordt het huis gedeeltelijk ver warmd door elektriciteit en deels door gas. Volgens de belangenorganisa ties die de pomp nu gaan promo- ten, wil het niet echt vlotten met het volledig aardgasvrij maken van woningen. ,,Als we op koers willen blijven voor het Klimaatak koord en de Parijs-doelstellingen zijn hybride warmtepompen een onmisbare tussenstap", zegt voor zitter Doekle Terpstra van Tech niek Nederland. In 2050 moeten alle 8 miljoen bestaande wonin gen duurzaam worden verwarmd, zo staat in de akkoorden. De hybride pomp is relatief een voudig te plaatsen en levert de be woner direct een besparing op tot 70 procent op het aardgasverbruik voor verwarming, zo blijkt uit een test van de Consumenten bond. De prijzen van zes gere nommeerde apparaten variëren van zo'n 4500 tot 7500 euro, inclu sief installatie. Je kunt er tot 1800 euro subsidie voor krijgen, afhan kelijk van het type en capaciteit. Wie daarbij ook isolatie uitvoert, kan daarvoor eveneens een terug gave krijgen. Een combinatie met zonnepanelen is aantrekkelijk omdat de pomp veel stroom ver bruikt. Monteurs Toch vinden de belangenclubs dat niet genoeg. Ze willen dat er voor beeldprojecten komen, meer pro ductinnovatie en een voorlich tingscampagne in samenwerking met de overheid. Daarnaast is het opleiden van extra warmtepomp monteurs onderdeel van de plan nen. Volgens Techniek Nederland zijn er wel voldoende monteurs om de toenemende vraag te ver werken. Jaarlijks worden er 400.000 gas- ketels in Nederland vervangen. Dat zou een goed moment zijn om er direct een warmtepomp naast te installeren, stelt de brancheor ganisatie. donderdag 22 april 2021 GO Jorieke en Stefan Dries in een van hun campers, foto vincent jannink - Herman van Ginkel, Kelgin '100.000 hybride pompen per jaar' Als Nederland z'n klimaatdoe len wil halen, moeten er vanaf 2024 zeker 100.000 hybride warmtepompen per jaar wor den geplaatst. Dat stellen Techniek Nederland, Natuur Milieu en Netbeheer Nederland in een oproep aan het nieuwe kabinet. Stefan ten Teije Rotterdam WH Jaarlijks worden er 400.000 gasketels in Nederland vervan gen. Installatie van een warmtepomp bij een ketel. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17