♦4J% 16 ECONOMIE Ondanks alle onzekerheid of we deze zomer naar het buitenland kunnen, wagen steeds meer mensen het erop. Het aantal boekingen neemt de laatste tijd toe, blijkt uit een rondgang. Met de camper op pad of met de auto naar een vakantiehuis in Frankrijk lijkt in trek. „Mensen willen vooral in hun eigen bubbel blijven.'' Kort ASML profiteert van tekort Chipmachinemaker ASML heeft de eerste maanden van dit jaar flink geprofiteerd van de wereldwijde chiptekorten. Omdat de vraag naar chips zo groot is, besteedden chipmakers veel geld aan het opwaarderen van hun machines. ASML haalde in kwar taal 1 van 2021 een omzet van 4,4 miljard euro, boven de verwachting van maximaal 4,1 miljard euro. De nettowinst bedroeg 1,3 miljard euro. Het Veldhovense bedrijf ver wacht voor heel 2021 een omzetgroei die richting 30 procent gaat ten opzichte van een jaar eerder. 'Klimaatdoelen in gevaar' De transportsector vreest de klimaatdoel stellingen niet te halen nu demissionair mi nister Cora van Nieuwenhuizen (foto, Infra structuur en Waterstaat) langer nodig heeft voor de invoering van de vrachtwagenhef fing. De opbrengst, zo'n 250 miljoen euro per jaar, gaat naar innovatie en verduurza ming van de vervoerssector. De invoering stond gepland voor 2024, maar Van Nieu wenhuizen rept nu over 'vier jaar na afron ding van de parlementaire behandeling'. Dat komt volgens Transport en Logistiek Nederland (TLN) neer op 2027. Met het uit stel en daarmee het mislopen van 750 mil joen euro is volgens haar het fundament weg onder de overgang waar de sector voor staat. Horecasluiting drukt afzet De aanhoudende horecasluitingen zorgen ervoor dat Heineken ook in het eerste kwar taal op jaarbasis minder bier verkocht. Nog altijd is nog geen derde van de bars, restau rants en nachtclubs open. Heineken ver kocht in de eerste maanden van het jaar 50,3 miljoen hectoliter bier. Dat was iets minder dan de 51,6 miljoen hectoliter bier die in het eerste kwart van 2020 werd verkocht. In ver gelijking met 2019 werd 2,1 procent minder bier verkocht. Volgens topman Dolf van den Brink was de start van het jaar evenwel so lide. Heineken sloot het kwartaal af met een winst van 168 miljoen euro. ASML Heineken Just Eat Takeaway Vopak 1^ ij camperdeel- platform Go- boony zien ze na elke coronapers conferentie de boekingen bin nenstromen. Ook afgelopen dinsdag was het weer raak: tweehonderd huurver- zoeken in een paar uur tijd. ,,Het maakt eigenlijk niet uit of het ka binet iets zegt over vakanties of niet, zoals afgelopen dinsdag. We zien altijd direct een flinke toe name'', vertelt woordvoerder Adriaan Hogervorst-de Jong van het platform, dat in Nederland zo'n tweeduizend campers van particulieren aanbiedt. De meeste boekingen die dins dagavond binnenkwamen, zijn voor de meivakantie, maar ook de boekingen voor de zomervakantie gaan hard, merkt de aanbieder. Al leen al afgelopen zondag en maan- dag kwamen voor de zomerperi ode vierhonderd boekingen bin nen. Een nieuw record. En wat opvalt: het gros van de camperhuurders geeft in de boe- kingsgegevens aan met de camper naar het buitenland te willen. ,,Opvallend", zegt Hogervorst-de Jong, ,,omdat mensen hiervoor meestal Nederland invulden als eindbestemming.'' Nu zijn het bestemmingen als Frankrijk, Duitsland, Italië en Bel gië. Hogervorst-de Jong plaatst daar wel een kleine kanttekening bij: ,,Het kan zijn dat mensen nu Italië zeggen, maar uiteindelijk toch dichter bij huis blijven of voor Nederland kiezen.'' Een ding is zeker: de animo om met een camper op pad te gaan, groeit. Illustratief is: het platform verwacht op korte termijn het aanbod campers te verdubbelen. Hogervorst-de Jong snapt de be langstelling wel. ,,Juist in deze on zekerheid biedt een camper een oplossing. Je kunt gaan en staan waar je wilt, sommige campers hebben alles aan boord, en je hoeft niet naar een huisje toe. Als er er gens een coronahaard uitbreekt, ben je zo weg.'' Die behoefte aan flexibiliteit en het in de eigen bubbel vakantie vieren, is ook waarom Jorieke en Stefan Dries in coronatijd twee campers hebben aangeschaft. Ze zijn zowel voor eigen gebruik als voor verhuur, vertelt Jorieke. ,,Vo- rig jaar hebben we voor het eerst een camper gehuurd bij camper- deelplatform Goboony voor een familieweekend. Die hadden we bij mijn schoonvader in het wei land neergezet. Coronaproof en ideaal met onze jonge kinderen.'' Het stel uit Harderberg heeft twee oude campers voor 8000 euro op de kop kunnen tikken en ze een flinke opknapbeurt gege ven. Dit weekend gaan ze zelf met de grotere camper op pad en heb ben ze de andere verhuurd. Deze zomer hopen ze met de eigen camper naar Luxemburg of Duits- ASML BOEKINGEN BUITENLAND O donderdag 22 april 2021 GO CHIPMACHINEFABRIKANT VRACHTWAGENHEFFING UITGESTELD KWARTAALCIJFERS HEINEKEN Chipmachine maker ziet de vraag naar ma chines flink toe nemen door het chiptekort. Bierbrouwer presteerde beter dan gedacht on danks Europese horecasluitingen. Zorgen na be richt over con currentie van Uber Eats in Duitsland. Rode cijfers voor tankopslagbedrijf na tegenvallende resultaten. a> E o Natasja de Groot Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16