Internationale studenten zitten psychisch in de knoop NIEUWS 15 Klimaatneutraal in 2050, een vermindering van de CO2-uitstoot met 'ten minste 55 procent' in 2030. Europa heeft gisteren een flinke stap gezet door na onderhandelingen tot diep in de nacht zichzelf die dubbele verbintenis wettelijk op te leggen. Vijf vragen en antwoorden over wat dit ons brengt. Verre van dat, zegt het Wereld Na tuur Fonds, want 2050 is nog ver weg. En die 55 procent voor 2030, een compromis tussen het Europees Par lement (wilde 60 procent) en de lid staten (wilden 50 procent), blijft ver achter bij de 65 procent die de weten schap voor het komende decennium nodig acht. De opwarming blijkt im mers toch steeds weer sneller te gaan dan eerder gedacht. Daarnaast, aldus het WNF, is die 55 procent eigenlijk maar 52,8 procent, omdat er een beetje is gefoefeld: de opslag van miljoenen tonnen CO2 in bossen en andere natuur is ook meegeteld. Het WNF en andere milieugroepen zijn dan ook vastbesloten om de ko mende tijd de woorden 'ten minste' in 'ten minste 55 procent' maximaal op te rekken. Dat is nog moeilijk te zeggen, stelt GroenLinks-klimaatspecialist Bas Eickhout. In juni bepaalt Europa hoe het de nu vastgelegde doelstellingen verdeelt over lidstaten en sectoren. Daarna is het grotendeels aan de lid staten zelf om te bepalen welke maatregelen ze nemen. Vooral het opgehoogde 2030-doel (het was eer der 40 procent) zal de komende jaren effect hebben op het Nederlandse beleid. Eickhout: ,,Het Nederlandse klimaatakkoord ging uit van 49 pro cent reductie. Dat percentage moet dus hoger, ook al omdat de voorge stelde maatregelen volgens het Plan- W Honderden miljarden aan investeringen moeten de groene kant op bureau voor de Leefomgeving onvol doende waren. Dat betekent dat sec toren, van bouw tot industrie en landbouw, een flinke stap extra moe ten zetten. Hier ligt de grote uitda ging voor het volgende kabinet: met welke maatregelen? En welke maat regelen en investeringen kan Neder land verwachten vanuit Europa? In juni komt de Europese Commissie met voorstellen voor wetgeving. Denk aan hoeveel CO2 auto's mogen uitstoten en hoeveel duurzame ener gie moet worden opgewekt." Eentje zette Europa gisteren al, door te komen met een flinke lijst duur zaamheidscriteria voor investerin gen. Die moet honderden miljarden aan investeringen de groene kant uit sturen en sectoren als industrie, energie, bouw, transport en ict een stuk klimaatvriendelijker maken. De Commissie is vooralsnog niet ge zwicht voor zware druk, onder meer uit Midden- en Oost-Europa, om ook kernenergie (geen CO2-uitstoot) en gas (minder CO2-uitstoot dan steen kool en olie) in de lijst op te nemen. Maar die strijd gaat nog door: later dit jaar komt er een aanvullende lijst. Wat betreft kernenergie wil Brussel eerst nog meer wetenschappelijk ad vies. Gas zou misschien tijdelijk als min of meer groen kunnen worden beschouwd, als het kan helpen de overgang te versnellen naar echt schone energiebronnen. En als het de ontwikkeling van die schone ener giebronnen niet in de weg zit. Daarover zouden we eind deze week meer kunnen horen, maar het per spectief is niet ongunstig. Na vier jaar klimaatontkenning onder zijn voor ganger Donald Trump, heeft presi dent J oe Biden van de Verenigde Sta ten een eigen klimaattop belegd waarop hij met nieuwe Amerikaanse ambities komt. Die zouden ook Ja pan, Zuid-Korea en Canada tot ver dere CO2-reductie moeten inspire ren. De grote vraag is of topvervuiler China, ook uitgenodigd voor Bidens videoconferentie, zich daarbij aan sluit. Van andere belangrijke groei- landen als India en Brazilië wordt dat zeker niet verwacht. Afwachten wat het oplevert. Heel veel 'grote doorbraken', zoals de kli maattoppen van Kyoto in 1997 en die van Parijs in 2015, bleken later toch nog weer heel wat nazorg en zeker tijd nodig te hebben om min of meer uit te groeien tot wat ze beloofden. De Europese CO2-reducties liggen nu wel verankerd. Die 'bindende be lofte aan onze kinderen en kleinkin deren', zoals Commissievoorzitter Ursula von der Leyen het ver woordde, ligt vast. De moeizame situatie van interna tionale studenten komt naar voren in een inventarisatie van het Inter stedelijk Studenten Overleg (ISO), de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en ESN The Netherlands. De organisaties vinden dat deze groep niet langer 'het ondergescho- ven kind' van het hoger onderwijs mag zijn. Meer dan 65 procent van de on dervraagde studenten ervaart mo menteel (heel) veel stress en de helft ervaart (heel) veel irritatie. Daarnaast voelt bijna de helft van de respondenten zich (heel) erg eenzaam. ISO-voorzitter Dahran ^oban: ,,We schrikken heel erg van de in gevulde antwoorden. Veel interna tionale studenten zitten op het randje van de afgrond. Ze hebben behoefte aan hulp en krijgen die onvoldoende vanuit hun studie. We moeten daar nog vóór de zomer verandering in brengen.'' Internationale studenten kam pen bovendien - zoals elk jaar - met slechte voorlichting en problemen met huisvesting. Ze hebben grote moeite met het vinden van woon ruimte en krijgen te maken met discriminatie en oplichting. Zo heeft een derde van hen te maken gehad met een afwijzing voor een kamer omdat ze niet uit Nederland komen. De internationale studenten ge ven ook aan dat er te weinig moge lijkheden zijn om de Nederlandse taal te leren. Hierdoor lopen ze in- teractie met Nederlandse studen ten en kansen op een baan mis. Mo menteel is een kwart van de stu denten (heel) ontevreden over hun sociale leven. Slechts 18 procent is wel tevreden over het aantal be schikbare parttime studiebanen. De studentenorganisaties pleiten ervoor dat het ministerie van On derwijs voortaan de positie van in ternationale studenten in kaart brengt. ,,We zien dat het ministerie en de onderwijsinstellingen belang hechten aan internationale studen ten, maar het ontbreekt aan aan dacht voor de belangen van die stu denten." In het studiejaar 2020/2021 staan meer dan 70.000 internatio nale studenten ingeschreven bij Nederlandse universiteiten, onge veer een vijfde van het totaal. donderdag 22 april 2021 GO 'EU-klimaatakkoord redt de wereld niet' Frans Boogaard IIs de wereld hiermee gered? 2 Wat merkt Nederland ervan? 3 Wat zijn de volgende stappen? 4 En de rest van de wereld? 5 Wat is de slotconclusie? Schoorstenen van een energiecentrale braken rook uit in Cangzhou, niet ver van de Chinese hoofdstad Peking. foto afp M Veel inter nationale stu denten voelen zich door alle corona maatregelen eenzaam en gestrest. FOTO ANP Internationale studenten in ons land lijden zwaar tijdens de co ronacrisis, blijkt uit onderzoek. Het leeuwendeel ervaart stress, eenzaamheid en psychische problemen. Bijna een kwart van de studenten heeft nauwelijks tot geen gevoelens van blijd schap in dit collegejaar. Edwin van der Aa Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15