NIEUWS 13 Amerika hoopt dat veroordeling voor dood George Floyd politie verandert Karlijn van Houwelingen Minneapolis Terrence Floyd mist George en zal hem blijven missen, zei hij na het von nis tegen de agent die verantwoorde lijk is voor de dood van zijn broer. Hij haalt troost uit het feit dat broer Ge orge een plek 'in de geschiedenis' heeft gekregen. Zo wordt het vonnis gevierd in steden in de hele VS: als mijlpaal. ,,lk heb twee zwarte zoons, ik hoop dat ze zich nu wat veiliger kunnen voelen'', zegt Valerie Campbell, een moeder en oma uit Brooklyn die op een New Yorks plein mee-applaudis- seert als ze hoort dat Chauvin schul dig is bevonden. ,,Kijk hoe iedereen hier reageert. Deze uitspraak zou tot verandering kunnen leiden.'' Maar het land dat vorige zomer mas saal de straat op ging om aandacht te vragen voor politiedoden, wordt die zelfde avond nog met de neus op de feiten gedrukt. In Columbus, Ohio, is een 16-jarig meisje omgekomen door een politiekogel, net voordat de rech ter het vonnis tegen Chauvin voorlas. Ze zou mensen hebben bedreigd met een keukenmes. Chauvin mag dan de cel in gaan - over een week of acht we ten we voor hoelang - de geschiedenis leert dat de kans nog steeds groot is dat de agent in Ohio vrijuit gaat. Jaarlijks worden zo'n 1100 Amerika- nen gedood bij politieoptredens, bo vengemiddeld vaak zwarte burgers. Maar zeven agenten waren tussen 2005 en vorige week veroordeeld voor moord of doodslag, volgens cijfers van professor Philip Stinson van Bowling Green State University in Ohio. Soms is geweld gerechtvaardigd volgens de wet. Maar ook bij ongewapende slachtoffers worden agenten zelden vervolgd, laat staan veroordeeld. De zaak tegen Chauvin is een unieke. Er waren duidelijke video beelden. Een zomer vol protest had bovendien extra druk gezet op aankla gers, getuigen en jury. Amerikaanse juryleden geven politiemensen vaak het voordeel van de twijfel, omdat ze in gevaarlijke, gespannen situaties ra zendsnel beslissingen moeten nemen. In deze zaak gold dat niet. De fatale nekklem duurde maar liefst 9 minu ten en 29 seconden. Zelfs politiemensen getuigden té gen Chauvin - iets wat zelden voor komt. Amerika's grootste politievak- bond, Fraternal Order of Police, schaarde zich ook achter het vonnis. ,,Ons systeem heeft gewerkt zoals het hoort'', zei voorzitter Patrick Yoes, die een 'eerlijk proces' zegt te hebben ge zien. Rotte appel Activisten reageren opgetogen op de veroordeling, maar vrezen tegelijk dat die echte verandering in de weg zal staan. Chauvin is door aanklagers neergezet als rotte appel in een verder professioneel politiekorps, waar schuwt het Legal Rights Center in Minneapolis, een groep van lokale strafrechtadvocaten die burgers gratis bijstaan. ,,In hun slotpleidooi beschre ven ze deze zaak als 'pro-politie' en vertelden ze de wereld dat Derek Chauvin het korps van Minneapolis niet vertegenwoordigt. En toch weten onze gemeenschappen en de vele cliënten die wij de afgelopen 51 jaar hebben vertegenwoordigd dat de rea liteit anders is.'' Het gaat niet alleen om Chauvin, vinden voorvechters van politieher- vormingen. Agressie is een probleem van het hele politiesysteem, stellen zij. Het was dat systeem, stelt Kimberly Milliard van de lokale actiegroep Racial Justice Network, dat Chauvin 'oprecht liet geloven dat hij ermee weg kon komen, want voorafgaand aan George Floyd was dat letterlijk al meermaals zo gegaan'. Druk In Washington wordt inmiddels tegen j ournalisten gefluisterd dat het vonnis de druk om snel grote politiehervor- mingen aan te kondigen wat weg neemt. Amerikaanse autoriteiten wa ren bang dat opnieuw grote onrust zou uitbreken als de uitspraak in het voordeel van Chauvin zou zijn - die vrees is nu weg. Meer dan dertig staten maakten sinds de dood van Floyd nieuwe lokale wetten die geweld door agenten moe ten beteugelen. Maar op landelijk ni veau lopen hervormingen vooralsnog vast in het Congres. Een naar George Floyd genoemde wet zou het makke lijker moeten maken om agenten te vervolgen, maar lijkt het niet te halen door verzet van de Republikeinen. Enkele prominente Democratische politici lieten zo nadrukkelijk weten wat ze van het vonnis vinden, dat Chauvins advocaat klaagt over inmen ging in zijn proces. President Biden gaf zijn mening al terwijl de jury nog in Ik heb twee zwarte zoons, ik hoop dat ze zich nu wat veiliger kunnen voelen overleg was. Hij zei te bidden dat de juryleden tot 'het juiste vonnis' zou den komen, omdat het bewijs 'over weldigend' was, in zijn ogen. Dat kon hij wel zeggen, meende hij, omdat de jury afgesloten van de buitenwereld in een hotel zat. Maar het kwam Biden op kritiek te staan: de president gaat niet over strafzaken, en hoort zich er niet mee te bemoeien. Maxine Waters, een Democraat uit Californië, riep demonstranten afge lopen weekend op 'de confrontatie' te zoeken, mocht Chauvin worden vrij gesproken. De rechter in de zaak waar schuwde dat de politieman zulke po litieke druk op zijn proces kan gebrui ken in een hoger beroep. Activisten hopen dat het vonnis agenten waarschuwt. ,,We zullen on gerechtvaardigd gebruik van dodelijk geweld niet langer tolereren'' stelt Billie Jean Van Knight van het Racial Justice Network in een verklaring. ,,Als j e het niet doet voor de mens voor wie je op dat moment zorg draagt, doe het dan omdat je anders de cel in gaat.'' donderdag 22 april 2021 Bang dat het hierbij blijft De veroordeling van een politie man voor de dood van George Floyd is een stap vooruit, maar lost buitensporig agressief optreden door sommige Amerikaanse agen ten niet op. Het vonnis kan veran dering zelfs in de weg staan, vre zen activisten in Minneapolis. Opluchting krijgt voorzichtig de over hand als mensen bij een muurschildering van George Floyd in Atlanta horen dat een agent schuldig is ver klaard aan zijn dood. -Valerie Campbell, moeder in New York Derek Chauvin luistert toe hoe de rechter het vonnis uit spreekt: schuldig aan de dood van George Floyd. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13