De cel in voor oorlogsmisdaad: het vernederen van lijken ddi H&i Jtèaïfë EUWS 11 Verwacht vuurwerk in jaarlijkse toespraak tot parlement blijft uit 'Geef Navalny een dokter!' *SkmK A f *v r Vorig jaar was Poetins State of the Union nog ronduit spectaculair. Toen kondigde het staatshoofd ver regaande grondwetswijzigingen aan die er uiteindelijk toe leidden dat Poetin tot 2036 kan aanblijven, mocht hij daarvoor kiezen. Ook stuurde hij destijds een uur na zijn rede het kabinet naar huis en ont hief hij premier Dmitri Medvedev uit zijn functie. Mede vanwege de gespannen situatie in Oekraïne en het diplomatenschandaal met Tsje chië afgelopen week (er werden over en weer tientallen ambassade medewerkers uitgezet), hadden Russische en westerse media vuur werk verwacht. Dat kwam er niet. Poetin had het er vooral over hoe goed Rusland de coronapandemie heeft bestreden en bedankte de Russische medici, farmaceutische industrie en vrij willigers. Daarnaast beloofde hij extra geld aan arme gezinnen, zwangere vrouwen en gezinnen met kinderen. Slechts een minuut of vijf maakte hij vuil aan de internationale po litiek. Maar geen woord over Oekraïne. Wel verwees hij naar de arrestatie van twee mannen afgelo pen weekend in Moskou, die de (door het Westen niet erkende) Belarussische president Aleksandr STRAATPROTEST &S0- "t - Loekasjenko zouden hebben willen vermoorden. Poetin noemde dat voornemen een 'grenzeloze actie' en verweet het 'collectieve Westen' dat het de plannen niet had veroor deeld. „Niemand lijkt het op te merken, iedereen doet alsof er he lemaal niets aan de hand is'', sneerde de president. In meer algemene termen sprak Poetin wel over de geopolitieke spanningen tussen het Westen en Rusland, zij het kort. ,,Rusland heeft zijn eigen belangen, die we natuurlijk zullen verdedigen bin nen het kader van het internatio naal recht, zoals in feite ook andere staten doen'', zei Poetin. Volgens hem zullen landen die Rusland provoceren 'spijt hebben van wat ze hebben gedaan'. Een beleefd ap plaus van zijn gehoor viel Poetin ten deel. De president vervolgde door te zeggen dat Rusland 'onafhankelijk de rode lijn zal bepalen in de rela ties tussen andere landen en Rus land'. ,,Als iemand onze goede be doelingen als onverschilligheid of zwakte beschouwt moet hij we ten dat de Russische reactie asym metrisch zal zijn. Snel en sterk.'' Navalny De spanningen rond Oekraïne - aan de grens waarvan Rusland vol- gens berichten een troepenmacht van meer dan 100.000 militairen heeft opgebouwd - en rond Belarus en Tsjechië zijn niet de enige rede nen waarom het Westen in onmin leeft met Poetin. Het is ook van wege oppositieleider Aleksej Na- valny. De Europese Unie en de Ver enigde Staten eisen dat hij een be handeling van onafhankelijke art sen krijgt. De criticus van Poetin is sinds 31 maart in hongerstaking en maakt het volgens zijn artsen slecht. Afge lopen weekend stelden ze dat Na- valny op de rand van de dood stond, door dreigend nier- en hartfalen. Navalny, die volgens zijn advoca- ten geen onafhankelijke artsen te zien krijgt, is afgelopen zondag overgebracht van een strafkolonie in Pokrov naar een gevangeniszie kenboeg in het oostelijker gelegen Vladimir. Woensdag meldde het onafhan kelijke Russische internetkanaal TV Dozdj dat Navalny inmiddels mogelijk is bezocht door vier artsen uit de regio Vladimir. Die informa tie kwam van Tatjana Moskaljkova, de door de staat gevolmachtigde functionaris voor mensenrechten in Rusland. De artsen en advocaten van Navalny hebben het bericht niet bevestigd. Ahmad al Y. (31) werd in 2019 opge pakt toen hij zich als asielzoeker meldde in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Hij bleek internationaal gesignaleerd te staan als verdachte van oorlogsmisdaden. De Syriër was in 2015 een commandant van de strijdgroep Ahrar al-Sham, een van de partijen die tegen president Assad vocht. Op een video die op YouTube werd geplaatst, is te zien hoe Al Y. bij de lichamen van gedode mannen staat. Hij scheldt de lichamen uit voor 'honden' en 'karkassen van Assad' en schopt ertegen. Het vernederen van lijken wordt gezien als oorlogsmisdaad. Daar komt nog bij dat de Syriër op dat moment lid was van Ahrar al- Sham, een groepering die door het Openbaar Ministerie (OM) als een terroristische organisatie wordt ge zien. Het OM eiste vorige maand tien jaar cel tegen Al Y, maar de rechtbank houdt het op zes jaar. ,,De verdachte is geen uitreiziger, maar een Syriër die woonde in het gebied waar vijandelijkheden plaatsvonden. Ahrar al-Sham is bo vendien weliswaar een terroristi sche organisatie, maar de schaal waarop de organisatie misdaden begaat, is kleiner dan van veel an dere groeperingen, zoals Islamiti sche Staat'', stellen de rechters. Justitie kwam op het spoor van Al Y. nadat hij eind 2015 over de vi deo's opschepte tegen een andere Syriër. Dat gebeurde in een asiel zoekerscentrum in Duitsland. De tweede Syriër stapte naar de Duitse politie en legde een verklaring af. Al Y. was toen alweer uit Duitsland vertrokken (waarschijnlijk naar Turkije) en ontsprong daarmee de dans. Toen hij zich echter in okto ber 2019 in het azc in Ter Apel meldde, liep hij alsnog tegen de lamp. De Syriër zelf ontkent dat hij de man op de video's is. Onderzoek door onder meer het Nederlands Forensisch Instituut geeft daar ook geen 100 procent zekerheid over, stelt zijn advocaat Yasar Özdemir. ,,We beraden ons op hoger beroep.'' Al Y. is niet de enige Syrische asielzoeker in Nederland die wordt beschuldigd van oorlogsmisdrijven die zijn gepleegd in de bloedige burgeroorlog in het land. Er lopen nog enkele zaken. donderdag 22 april 2021 GO Poetin zwijgt over Oekraïne President Vladimir Poetin van Rusland heeft gisteren in zijn jaarlijkse toespraak tot het vol tallige parlement geen enkele toenadering gezocht tot het Westen, nu de spanning rond Oekraïne oploopt. Maar vuur werk werd het ook niet. Hij noemde het buurland niet eens. Joost Bosman Moskou -r'r A r r l 11 In heel Rusland zijn mensen gisteren de straat opgegaan om steun te betuigen aan oppositie leider Aleksej Navalny. Daarbij zijn enkele honderden betogers gearresteerd. De steunbetuigin gen begonnen klein in het verre oosten van Rusland, in de steden Vladivostok en Chabarovsk kwa men enkele honderden mensen bijeen. In de Siberische steden Omsk en Novosibirsk groeide het protest tot enkele duizenden, in hoofdstad Moskou zwol het aan tot zo'n tienduizend actie voerders. Ze riepen leuzen als 'Geef Navalny een dokter!' en 'Laat hem vrij'. Betogers in Moskou eisen medische zorg en vrijheid voor Aleksej Navalny. foto afp A President Vladimir Poetin spreekt het Russische parlement toe in Moskou. Hij waarschuwde landen dat ze er spijt van zullen krijgen als ze Rusland provoceren. foto ap Asielzoeker Ahmad al Y. moet zes jaar de cel in voor oorlogs misdaden. Hij vernederde in de Syrische burgeroorlog gesneu velde tegenstanders door tegen hun lichamen te schoppen en was lid van een terroristische organisatie, oordeelde de recht bank Den Haag gisteren. Cyril Rosman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11