Entree tijdelijke Tweede Kamer 'lijkt wel van casino' 8 NIEUWS Advocaat en artsen krijgen geen toegang tot ziekenboeg 'Zaai speciaal voor de bij' Hoge boete om spoorkartel 'Vrijheid van geloof beperkt' Vladimir ,,Als Navalny onder Jozef Stalin had geleefd, was hij allang tegen de muur gezet'', zegt Oleg (50) met een genoegzame grijns op zijn ge zicht. De bouwvakker is aan de ach terkant van de 'corrigerende kolo nie nummer 3' uit zijn auto gestapt en wil graag zijn mening geven. „Navalny wordt betaald door het Westen. Hij is een verrader'', zegt Oleg, terwijl hij een hijs van zijn si garet neemt. Oleg is niet vies van een beetje provoceren. ,,Ik hou van Poetin, juist omdat het Westen hem een tiran vindt. En onder ti rannen heeft Rusland altijd ge bloeid.'' Navalny staat aangemerkt als 'vluchtgevaarlijk'. Maar uit dit strafkamp in Vladimir zal hij niet snel kunnen ontsnappen, nog afge zien van zijn beroerde fysieke ge steldheid. In de grauwe industrie wijk beletten drie rollen prikkel draad, een zeker 4 meter hoge schutting van golfplaat en een be tonnen muur iedere gevangene hier de weg naar de vrijheid. Streng regime Volgens advocaat Joelia Tjsvanova heeft IK-3 beslist geen beter imago dan het strafkamp in Pokrov. ,,Het is een heel streng regime en gevan genen klagen erover dat ze onge wild preparaten krijgen toege diend'', vertelt de advocate die veel werk doet voor de verbetering van de situatie van gevangenen in de regio. Een onafhankelijk televisie kanaal in Vladimir meldt in een re portage over IK-3 dat het martelen er een hoge vlucht heeft genomen. Gevangenen zouden twee dagen achtereen worden onderworpen aan 'waterboarding', een martelme thode waarbij het lijkt of je ver drinkt. Een klein clubje journalisten staat voor de poort van IK-3 te wachten totdat de advocaten en art sen naar buiten komen. Die zijn al binnen vanaf 09.00 uur, maar krij gen hun cliënt ook vandaag niet te zien. Wel schrijft Navalny's advocaat Vadim Kobzev op Twitter dat de politicus alleen op een kamer van de ziekenboeg ligt, waar tuberculo sepatiënten worden behandeld. En dat hem een glucose-infuus is toe gediend. 'Gisteravond deden drie verpleegsters zes pogingen om nog een infuus te geven, maar ze kon den niet in de ader komen. Zijn beide handen zijn doorboord en ge kneusd', schrijft Kobzev. Navalny zelf schreef gisteren op Instagram 'dat hij zo op een skelet lijkt, dat hij kinderen bang zou ma ken die hun pap niet willen eten'. Ook verklaart hij dat hij 'novitsjok' heeft overleefd (refererend aan zijn vergiftiging in augustus) en dat zijn hoge kaliumgehalte - dat volgens zijn artsen tot acuut nier- en hart falen kan leiden - hem daarom geen vrees aanjaagt. Weinig geliefd In Vladimir zijn de mensen weinig spraakzaam. ,,Ik werk voor de over heid en kan dus niks over Navalny zeggen'', zegt een voorbijsnellende dame op het plein voor het provin ciehuis van de regio. Velen zeggen dat ze niet over politiek willen pra ten 'en zeker niet over Navalny'. De oppositieleider lijkt in Vladimir weinig geliefd. Een vrouw van in de 60 wil alleen anoniem wat zeggen. ,,Mijn doch ter woont in de Verenigde Staten en ik ben zelf ook bezig daar terecht te komen'', verontschuldigt ze zich voor haar eigen 'lafheid'. Maar over de vraag of ze Navalny steunt, laat ze geen twijfel bestaan. „Natuurlijk, hij is onze enige hoop.'' De 27-jarige ontwerper Grigory is spraakzamer. Hij weet dat Navalny zich nu in zijn stad bevindt. ,,Ja, ik ben het met hem eens, heb in ja nuari voor zijn vrijlating gedemon streerd. Het zou heel treurig zijn als hij zou overlijden'', verzucht hij met een triest gezicht, terwijl zijn dochtertje tegen hem aanhangt. ,,Maar ik geloof niet dat ze hier in Vladimir wél goed voor hem zullen zorgen.'' In de zomer verhuist de Tweede Kamer van het Binnenhof naar een tijdelijk onderkomen aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag, naast het NS-station. Wie straks het station uitloopt, ziet algauw de nieuw gebouwde publieksingang van het parlement. Een goudkleu rig afdak leidt naar de entree. 'Het lijkt wel een casino', twit- terde een verbaasde medewerker van het ministerie van Landbouw gisterochtend. 'Echt, wie heeft dit gedrocht zo bedacht?' De tweet is honderden keren geliket en ge deeld. 'Bollywood belde, ze willen hun decor terug', reageert een twitteraar. Anderen vragen zich af of het gebouw is 'ontworpen door Donald Trump', noemen het 'spuuglelijk' of denken dat de Tweede Kamer een wokrestaurant is geworden. Toch is niet iedereen negatief: 'Kom op, probeer eens met een positieve blik te kijken, eindelijk wat kleur tussen al die oude, lelijke gebouwen.' De publieksingang is ontwor pen door Zecc Architecten uit Utrecht. Bij de bouw is gerecycled materiaal gebruikt. ,,Wij noemen de kleur niet goud, maar messing- geel'', zegt een woordvoerder van het Rijksvastgoedbedrijf. Die gele kleur komt overal terug in het in terieur van de tijdelijke Tweede Kamer: muren, zitjes, tafels en zelfs de kluisjes voor bezoekers zijn 'messing-geel'. De nieuwe en tree is al een tijdje af. ,,De bezoe- kersingang is sinds november te zien voor voorbijgangers'', aldus de woordvoerder. Komende zomer verkast de Tweede Kamer naar het gebouw. Het parlement blijft er 5,5 jaar: dat is de periode die is uitgetrokken voor een grootscheepse renovatie van het Binnenhof. In de tijdelijke Tweede Kamer zat tot een paar jaar geleden het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Het gebouw stamt uit de jaren 80 en heeft als bijnaam 'de Apenrots', de architect was Dick Apon. Het gebouw is voor ruim 160 miljoen euro ver bouwd. Ex-Kamervoorzitter Kha- dija Arib verzette zich lange tijd tegen de tijdelijke verhuizing. Uit eindelijk stemde de Kamer er be gin dit jaar toch mee in. woensdag 21 april 2021 Strafkolonie in Vladimir. Medegevangenen van Navalny klagen over martelingen. foto aleksandr vartanjan De nieuwe entree van de tijde lijke Tweede Kamer valt niet bij iedereen in de smaak. 'Trum- pisme', 'spuuglelijk' en 'een Star Wars-bordeel' zijn een paar wil lekeurige reacties op het opval lende ontwerp. Peter Winterman Den Haag De nieuwe publieksingang is 'messing-geel'. foto frank jansen DEN HAAG De Bijenstich ting roept Nederlanders op bij-vriendelijk te zaaien op de Nationale Zaaidag op 22 april. Volgens de stich ting wordt 55 procent van de 359 Nederlandse bijen soorten met uitsterven be dreigd, daarom is het be langrijk dat de juiste bloe men en planten worden ge zaaid en gepot. Afgelopen weekend was de Nationale Bijentelling. Er werden meer bijen geteld dan ooit, maar vooral niet-bedreigde soorten. De honingbij werd het meest waargenomen. Dat een soort die wordt gehouden door imkers. BRUSSEL De Europese Commissie heeft voor bijna 49 miljoen euro aan boetes opgelegd, omdat de spoor wegbedrijven van België, Duitsland en Oostenrijk een kartel hebben ge vormd. Tussen 2008 en 2014 maakten ze onderling afspraken over wie welke klant zou helpen in het in ternationale goederenver voer. Doordat ze elkaar niet beconcurreerden waren grote klanten waarschijnlijk duurder uit, oordeelt EU- commissaris Margrethe Vestager. Deutsche Bahn (DB) krijgt een boete van ruim 48 miljoen euro. De Europese Commissie legde dat extra hoge bedrag op, omdat DB al een keer eer der in de fout ging. DEN BOSCH In bijna een derde van alle landen wordt de vrijheid van gods dienst geschonden, blijkt uit een rapport van Kerk in Nood. De onderzoekers benadrukken de schrij nende situatie in Afrika, waar lokale jihadisten ge weld plegen en de toe stand in China en Myan mar, waar ruim dertig mil joen moslims worden ver volgd. De onderzoekers zeggen in het rapport dat sommige landen de coro nacrisis als excuus gebrui ken om grondrechten van de bevolking in te perken. Navalny lijkt niet veel beter af in 'strafkolonie 3' Aleksej Navalny is overgebracht van de ziekenboeg van strafko lonie IK-2 in Pokrov naar het hospitaal van de gevangenis in Vladimir. Maar ook daar werden gisteren zijn advocaten en art sen niet tot de oppositieleider toegelaten. Joost Bosman MOSKOU Pokrov, gevangenis 210421 Vladimir, ziekenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8