7 Ontwerper Mart Visser bedacht eigenhandig (en een beetje brutaal) dat het groene douane-uniform best in een andere kleur kon. Vanaf morgen draagt de Nederlandse grensbewaking een nieuw blauw uniform mét gouden letters. DOUANE NIEUW UNIFORM Ik kon veel moeilijker aan stoffen, ritsen, knopen en voering komen in de lockdowns woensdag 21 april 2021 Eefje Oomen Amsterdam art Visser was al best ver met het ontwerpen van allerlei kledingstukken in de 'oude' kleur toen hij bedacht dat het misschien toch anders moest. ,,Ik had al van alles in het groen op papier gezet, toen ik de illustrator vroeg om alle tekeningen toch eens, puur voor het experiment, met een andere tint in te kleuren. Toen ik het resultaat zag, dacht ik meteen: jaaa. Maar toen moest ik de douane natuurlijk nog wel overtuigen." Dat die er direct voor te porren was, had volgens de modeontwerper zeker met zijn research te maken. „Ik had in de geschiedenisboeken al gezien dat de dienst voorheen helemaal niet altijd in het groen gekleed ging. De douane heeft een tijd terug ook een blauw uniform gehad, dus is 'mijn' kleur gelukkig in lijn met de traditie." De nieuwe kleur voldeed ook aan de checklist van drie pagina's die Visser meekreeg toen hij in 2016 de opdracht binnensleepte. „De douane wilde niet alleen een moderner uniform, maar vooral ook een krachtiger, meer herkenbaar uiterlijk. Ze vroegen zich af of de douane op een druk vliegveld of in een hectische haven wel altijd even goed te onderscheiden was." Het werd blauw, 'want blauw straalt autoriteit uit'. En er kwamen grote gouden letters. „Het woord 'Douane' staat nu heel duide lijk op de rug, dus geen misverstand wie je voor je hebt." Brexit Het ontwerpen van verschillende bedrijfsunifor men kost normaal al honderden uren, maar dit keer was Visser nog veel en veel langer bezig. „Volgens de eerste planning zou de douane het nieuwe uniform al eind 2019 aan hebben, maar die deadline hebben we bij lange na niet gehaald." De eerste gebeurtenis die het schema danig in de war schopte: de brexit. „Toen die erdoor was, werd duidelijk dat de douane flink moest uitbreiden en dat ik rekening moest houden met veel meer personeel én kleding." Visser heeft nu tien ver schillende uniformen voor in totaal drieduizend mensen ontworpen: van havenmedewerker tot directeur-generaal. „Het aantal medewerkers breidt zich nog altijd uit, want de douane is flink aan het werven." Ook de pandemie gooide roet in het eten. „Ieder een had moeite om tijdens de verschillende lock- downs spullen te importeren en dat gold dus ook voor mij. Ik kon veel lastiger aan stoffen, ritsen, knopen en voering komen." De invloed van corona laat zich nog steeds gelden. „Het is tegenwoordig bijvoorbeeld veel duurder om een container uit Azië te laten komen dan vóór de crisis." Trendy De ontwerper, die eerder al het personeel van KLM en het Concertgebouw van top tot teen aan kleedde, was dus behoorlijk in zijn hum tijdens de fotosessie van de transformatie twee weken gele den. „Dat was het eerste moment dat ik de werk nemers van verschillende afdelingen allemaal samen in hun nieuwe uniformen zag en, ja, dat deed me wel wat. Ze gingen allemaal nét iets stoer der lopen.'' Het kledingstuk waar Visser zelf het meest ver liefd op is: het all weather jacket. ,,Bij het ontwerpen van bedrijfskleding gaat het er, anders dan bij een modecollectie, niet per se om dat het trendy is. Het gaat er eerder om dat werknemers er volle werk dagen onder alle omstandigheden lekker in kun nen werken. Maar het mooie aan dit jasje: het is én comfortabel én modern.'' Ook fijn: de nieuwe robe manteau, kruising tussen jas en jurk. ,,De vrouwen vonden 'm zo mooi dat hij aan het uniform is toe gevoegd.'' En passant heeft de ontwerper behoorlijk bij geleerd. ,,Net als veel Nederlanders dacht ik dat de douane op Schiphol de paspoorten controleerde, maar dat is dus de Koninklijke Marechaussee. En wist je dat de douane niet alleen drugshonden, maar ook geldhonden heeft?'' Waar hij vooral van stond te kijken: het 'derde oog' van sommige douaneambtenaren. ,,Zo zijn er specialisten die bij de gates op Schiphol al aan het loopje van passa giers kunnen zien dat ze xtc gebruikt hebben.'' Douaneambtenaar Caroline heeft het nieuwe uniform de afgelopen maanden mogen 'proef- dragen'. Ze had maar één puntje van kritiek: het wat al te ingewikkelde sjaaltje. ,,Ik weet eigenlijk niet goed hoe ik het om mijn hals moet fromme- - Mart Visser, modeontwerper len.'' Voor de rest: niks dan lof. ,,Het donkerblauw is echt veel mooier: dat groene was best een vage kleur. De snit is ook beter. Vooral onze oude broe ken waren soms wat al te ruim. Van die Volendam- mer exemplaren, zeg maar. En we zijn door die gouden letters veel herkenbaarder. Maar het belangrijkste: het zit lekker.'' Ook fijn: bijna niks hoeft op de strijkplank. „Alleen de witte getail leerde overhemden moeten gestreken worden, maar dat doet mijn man gelukkig.'' Het is, conclu deert ze, het fijnste uniform uit haar loopbaan. ,,Je moet je indenken dat ik ooit eens als twintigjarige ben begonnen met een nogal stijve grijze wollen rok. Toen vast heel modern, maar als ik het nü zie: poeh, erg ouderwets.'' Omdat ze haar uniform vijf volle werkdagen draagt, krijgt ze niet één nieuwe set, maar een compleet pakket, inclusief twee soorten panty's, flink wat sokken en drie soorten schoenen: pumps, platte schoenen en werkschoenen. Ze heeft als douaneambtenaar dus veel minder 'andere' kle ding in huis dan een gemiddelde Nederlandse vrouw. „Hoewel: mijn man vindt het nóg hart stikke veel.'' Het uniform trekt ze na haar werkdag wel meteen uit. ,,Dan stap ik over op iets makke lijks: een joggingbroek en shirt.'' En, nee, het oude uniform mag ze niet om sentimentele redenen be waren. ,,Het is niet de bedoeling dat dat op Markt plaats gaat circuleren. We leveren alles in, zodat de oude kleren gerecycled kunnen worden.'' Caroline in het volgens haar fijnste uniform uit haar hele loopbaan bij de douane. GO 'Ze gaan er nét wat stoerder van lopen' FOTO'S PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7