Verpleeghuizen zijn in de meeste gevallen nog veel te voorzichtig LINDA AKKERMANS Youtoo? Wilders: 'Tjeenk Willink moet terug op rechte pad of anders weg' 6 CORONA VERSOEPELINGEN Column Zeg eens eerlijk, zou u aan de bel trekken als die ene col lega, gouden vent, al jaren in dienst, doet zijn werk goed, bij het koffieapparaat wel heel dicht tegen die nieuwe stagiaire aan- schurkt? Ik moest eraan denken toen een verslaggever van de NOS tren ding was op sociale media. Want nadat de vunzige verhalen aan het licht kwamen over Sidney Smeets van D66, die stoute dromen heeft over jonge gastjes en er nog werk van maakt ook, werd ook deze ver slaggever het Twitterriool doorge trokken. Ook hij zou als een sluwe oude vos jarenlang op jonge prooien hebben gejaagd. Veel mensen zeggen nu dat ze de geruchten over deze verslaggever kenden, maar op één melding na kwam niemand écht in actie. Ja, nu pas. Zo gaat het op veel plekken. Alleen al op het werk voelt één op de dertien werknemers zich seksueel geïntimi deerd. Verhalen te over over billenknijpende bazen die op borrels on- zekere collega's het bed in kletsen. Over leidinggevenden met macht en status die appjes vol geile fanta sietjes sturen. En hoeveel mensen weten dat die ene vriend of kennis of dat ene familielid altijd nét over het randje gaat en dat dat echt niet oké is, maar bagatelliseren de boel ver volgens net zo hard, want het is vast niet écht zo bedoeld? Of toch wel? Seksuele intimidatie - of erger - gebeurt niet alleen bij D66 en de NOS, maar is aan de orde van de dag. De helft van de werkgevers heeft ermee te maken. Weinig is echter zó moeilijk als precaire kwesties aan de kaak te stellen. Maar toch is het de morele plicht van iedereen om dat wel te doen. Maak een afspraak met een vertrouwens persoon, stap naar je baas, zet die zogenaamd 'fijne collega' zelf klem tegen het koffieapparaat en vraag waar-ie in vre desnaam mee bezig is. Dóe iets. Want wie zwijgt, stemt toe. In de ogen van Geert Wilders ge draagt Tjeenk Willink zich 'niet als onafhankelijk informateur'. Steen des aanstoots is de notitie die Tjeenk Willink maandag stuurde naar de fractievoorzitters en die hij gisteren en vandaag met hen be spreekt. Daarin stelt hij voor om vier of vijf grote problemen te be noemen die een nieuw kabinet moet aanpakken. Wilders snapt niet dat Tjeenk Willink de naam van VVD-leider Mark Rutte helemaal niet noemt in zijn stuk. De opdracht aan de infor mateur luidde onder meer om het vertrouwen te herstellen. Volgens Wilders is het onmogelijk daaraan te voldoen als de positie van Rutte 'buiten schot' blijft. SP-leider Lilian Marijnissen vindt dat Tjeenk Willink de tijd moet krijgen om zijn verslag te schrijven. Dat moet volgende week af zijn. Een verzoek van JA21 om Tjeenk Willink tussentijds in de Kamer te ontbieden haalde gisteren bij lange na geen meerderheid. Tjeenk Willink noemde in zijn brief een aantal specifieke proble men, zoals kansenongelijkheid in het onderwijs en tegenstellingen op de arbeidsmarkt. Ook wees hij op de noodzaak van herstelbeleid, aanpak van de stikstofcrisis en vraagstukken op het gebied van kli maat, migratie en de democratische rechtsorde. W Tjeenk Willink wil identificeren welke problemen moeten worden aangepakt Ook JA2i-voorman Joost Eerdmans vindt dat Tjeenk Willink zich niet aan zijn opdracht houdt. ,,Allerlei hotemetoten worden hier naar bin nen gereden om blijkbaar te praten over een plan hoe we verder moe ten. Terwijl de vraag 'hoe gaan we verder met Rutte om?' verder niet wordt beantwoord.'' SGP-voorman Kees van der Staaij was na zijn gesprek met de infor mateur beter te spreken over diens optreden. Hij vindt dat de fractie leiders er 'ontspannen' mee moe ten omgaan. Tjeenk Willink ontvangt van daag de leiders van de grootste frac ties. Rutte is als laatste aan de beurt. ,,Verpleeghuizen lopen voorop met vaccineren, er kan meer.'' Dat stellen onderzoekers van de Aca demische Werkplaats Ouderen zorg Limburg en het Universitair Kennisnetwerk Ouderenzorg Nij megen, die al een jaar 76 verpleeg huizen verspreid over het land vol gen. In hun vierde monitor, die vandaag verschijnt, concluderen de onderzoekers dat verpleeghui zen de teugels nog nauwelijks la ten vieren. Met als gevolg dat veel ouderen blijven worstelen met eenzaamheid en isolement. In de monitor beantwoordden 59 locaties vragen over de gevolgen van het vaccineren binnen het ver pleeghuis. Begin april was bijna 80 procent van de bewoners in geënt. Dat percentage lag in de meeste verpleeghuizen zelfs ho ger. Het aantal gevaccineerde me dewerkers verschilt sterk. Er zijn locaties met een geschatte vaccina tiegraad van meer dan 80 procent, maar op andere locaties ligt die vermoedelijk lager dan 60 procent. ,,De WHO zegt dat een vaccinatie graad van 60 a 70 procent nodig is om mensen te beschermen. Die is er in de verpleeghuizen. Het aantal besmettingen neemt drastisch af, dus die signalen moeten leiden tot versoepelingen'', concludeert Jan Hamers, hoogleraar Ouderenzorg (Universiteit Maastricht). Toch zijn verpleeghuizen huive rig. Ze zeggen de coronamaatrege len nog te handhaven, omdat die nu eenmaal in de samenleving gel den. Ook wordt in sommige hui zen gewacht totdat alle bewoners zijn ingeënt. ,,Er is een zekere angst en onzekerheid, en dat be grijp ik'', aldus Hamers. In het voorjaar kregen verpleeghuizen Ik roep niet op tot ongehoorzaamheid, maar tot gezond verstand - Jan Hamers, hoogleraar ouderenzorg immers veel kritiek over het hoog oplopende aantal besmettingen en de vele overlijdens. ,,Ze blijven bang voor een uitbraak, waarbij de samenleving over hen heen valt. Er zullen altijd mensen zijn die zich niet laten vaccineren en er zal altijd een risico op een uitbraak blijven. Dus als verpleeghuizen durven te versoepelen, moeten we achter ze staan.'' Kleinkinderen Nu komen in vier op de tien ver pleeghuizen nog geen kleinkinde ren op bezoek. Ook moeten bezoe kers nog een tijd afspreken in drie op de tien huizen. Knuffelen is nog vrijwel nergens toegestaan. En op de meeste locaties blijven bescher mende materialen, zoals mond kapjes, verplicht. ,,Die bezoekrege lingen zijn echt gedateerd. Tegelij kertijd zijn er grote zorgen over het welzijn van ouderen. Naasten en medewerkers vrezen voor blij - vende schade. Ze zien hoe de ge zondheid van bewoners achteruit is gegaan, ouderen herkennen hun naasten niet altijd meer'', stelt Hamers. Om de risico's te beperken, kun nen verpleeghuizen bijvoorbeeld werken met sneltesten van bezoe kers. ,,Ja, er komen ongevacci neerde mensen binnen. En nee, je kunt ze niet verplichten zo'n test te doen, maar een groot deel zal daaraan meewerken'', denkt Hamers. Fieldlab Sterker, door dergelijke versoepe lingen kunnen verpleeghuizen een natuurlijk fieldlab worden. In verpleeghuizen kunnen groepen ouderen bijvoorbeeld best in het restaurant eten. Hamers: ,,Nee, ik roep niet op tot burgerlijke onge hoorzaamheid. Ik roep op tot ge zond verstand. Ik vind dat verpleeghuizen weloverwogen, in overleg met cliënten, naasten en medewerkers meer kunnen. Je kunt hier uit leren.'' Overigens zien de onderzoekers wél dat ouderen bijna overal naar de kapper of pedicure mogen en bijvoorbeeld weer fysiotherapie kunnen krijgen. Ook mogen ze op alle locaties naar buiten en zijn er op de meeste locaties weer groeps activiteiten. woensdag 21 april 2021 Je kunt bezoekers best vragen een sneltest te doen, vindt hoogleraar Jan Hamers. foto anp Volgens PVV en JA21 houdt informateur Herman Tjeenk Wil link zich niet aan zijn opdracht om vertrouwen te herstellen. Een Kamermeerderheid wil dat hij zijn karwei afmaakt. Laurens Kok Jan Hoedeman Den Haag Verpleeghuizen versoepelen de regels nog nauwelijks, ondanks dat een groot deel van de be woners is ingeënt. De meeste ouderen mogen hun geliefden niet knuffelen, de restaurants blijven veelal dicht en bezoek regelingen blijven overeind. On terecht, zeggen onderzoekers. Ellen van Gaalen Maastricht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6