'Weg door het dorp is niet meer van deze tijd 'HAP dicht in de nacht om jonge artsen te trekken' 6 Fietsers die rakelings worden gepasseerd door vrachtverkeer en auto's die met een te hoge snelheid door het dorp denderen. Kuitaart kampt inmiddels al jaren met een verkeers- onveilige situatie. „Het is tijd voor actie!" OVERLAST VERKEER De verkeersonveiligheid in Kuitaart is allesbe halve nieuw, al jaren trekt de dorpsraad er over aan de bel. In 2015 werd de doorgaande weg daarom heringericht: er kwamen versmal lingen en drempels. De situatie is echter nog steeds gevaarlijk. Op veel stukken ligt het fietspad tegen de rijbaan aan. De huizen staan daarnaast dicht bij de weg en au to's kunnen niet uitwijken. Over de verkeersdrempel wordt te hard gereden, wat voor overlast zorgt. In een half uur tijd posten langs de doorgaande weg, zie je in Kui taart van alles gebeuren. Perso nenauto's die letterlijk voorbij scheuren, heel veel zwaar verkeer en als klap op de vuurpijl een vrachtwagen die zich door het Dreefken perst dat uitkomt op de provinciale weg. Vervolgens blok keert de wagen met manoeuvre ren de volledige weg en het fiets pad. Zwaar verkeer mSg niet eens door het Dreefken rijden, maar het gebeurt wel. Vorig jaar leek een oplossing in zicht: gedeputeerde Harry van der Maas kwam poolshoogte nemen en de conclusie was dat de Hul- sterweg op korte termijn veiliger moet worden. Er zou ook worden gekeken wat er als definitieve op lossing mogelijk is. De weg ligt er zo'n tien maanden later nog on veranderd bij. Het tempo is voor de fractie van Groot Hontenisse aanleiding om een punt te maken: ,,We kunnen de onveilige situatie op Kuitaart niet langer accepte ren'', schrijft de fractie aan het col lege en de gemeenteraad. In sa menspraak met de dorpsraad zijn alle problemen en mogelijke op lossingen uitgebreid op papier ge zet. Groot Hontenisse gaat het Hul ster college en de raadsleden vra gen om zich achter de noodkreet te scharen en in gesprek te gaan met de provincie. ,,Na jaren erover te praten is het nu tijd voor actie." De dorpsraad en Groot Honte- nisse pleiten alvast voor een rond- weg, omdat aanpassingen op de bestaande weg het probleem niet op kunnen lossen: de weg is im mers niet breder. Klap op drempel Een rondje door het dorp leert dat veel inwoners daar ook zo over denken. Cindy woont vlak bij de verkeersdrempel en schrikt regel matig van de klap die het geeft als er te hard overheen gereden wordt. ,,Alsof ze bij mij naar bin nen rijden." Het zware verkeer heeft zelfs voor scheuren in de muur en vloeren van haar huis ge zorgd, vertelt ze. ,,Ze rijden hier als een gek. Ik weet niet of het te realiseren is, maar een rondweg zou ideaal zijn." ZEVENTIG KILOMETER PER UUR Wil West-Zeeuws-Vlaanderen over vijf tot tien jaar nog vol waardige huisartsenzorg heb ben, dan moet er iets verande ren. Daarom onderzoekt huis artsencoöperatie Nucleus Zorg of de huisartsenpost (HAP) in Oostburg tussen middernacht en 8.00 uur kan sluiten. Jonge dokters zouden zich dan sneller in de regio willen vestigen. Directeur van Nucleus Zorg, Anouchka van Miltenburg praatte gisteravond de gemeen teraad van Sluis bij over de proef met de nachtelijke sluiting van de HAP in Oostburg. Dat onder zoek is ingegeven door de vele diensten die West-Zeeuws- Vlaamse huisartsen in de avond, nacht en in het weekend op de HAP hebben. Dat zijn er volgens Van Miltenburg twee keer zoveel als in de rest van Nederland. Jonge huisartsen staan daardoor niet te springen zich in de ge meente Sluis te vestigen. Maar er Van de negen huisartsen zijn er vijf 60-plus zijn meer problemen, schetste de directeur. ,,In West Zeeuws- Vlaanderen zijn negen huisartsen. Daarvan zijn er vijf 60-plus. Er heeft nog niemand aangekondigd te stop pen, maar we kunnen aannemen dat dat de komende jaren wel ge beurt. Dan is er een risico dat er geen opvolger komt. Het scenario dat er over tien jaar nog maar vier huisartsen zijn, is realistisch." Nucleus Zorg wil dat voorko men. De algemene ledenverga dering (ALV) heeft daarom de pilot over de nachtelijke sluiting van de HAP op tafel gelegd. In de hoop dat de dienstendruk ver mindert en huisartsen eerder een praktijk in de regio willen starten. Van Miltenburg bena drukte dat de kwaliteit van de zorg behouden moet blijven en dat er rekening wordt gehouden met het toeristenseizoen en de beperkte mobiliteit in West- Zeeuws-Vlaanderen. Gemengde reacties Dat de HAP 's nachts sluit, is nog geen uitgemaakte zaak. Maar er moet iets gebeuren. Van Milten burg: ,,We kunnen huisartsen niet dwingen zich hier te vesti gen of dat ze niet met pensioen mogen gaan." De toelichting leidde tot gemengde reacties. Leen Kamphuis (CDA), Lia Flik- weert (Onafhankelijk West), Conny Tanghe (Nieuw Ge meentebelang) en VVD'er Raoul du Fossé waren blij dat Nucleus een oplossing zoekt, maar zijn ook bezorgd over de mogelijke sluiting. Van Miltenburg deelde die zorgen. ,,Huisartsen zijn ook belangrijk voor de leefbaarheid. Daarom moet er iets gebeuren." woensdag 21 april 2021 VL Alleen rondweg brengt verkeersrust in Kuitaart Sophie Stockman Kuitaart ,,Een doorgaande weg die dwars door een dorp loopt, is niet meer van deze tijd", zegt George de Cock (foto). Hij woont samen met zijn vrouw Mariette al jaren in Kuitaart. Ze weten niet an ders dan dat het druk is op de Hul- ster- weg en er vaak te hard wordt gereden. „Soms wordt er hier zeventig kilometer per uur gere den en halen ze el kaar nog in ook." Als ze van hun oprit de straat op draaien met de auto, is het altijd oppassen ge- ■k blazen. In jaren zeventig mocht er zelfs zeventig kilometer per uur worden gereden, vertelt George. „Maar na een actie is dat te ruggebracht naar vijf tig." Niet dat iedereen zich daaraan houdt, vooral het geluid van hardrijders horen ze goed: de klap als auto's te hard over de ver keersdrempel dende ren. De verkeersstromen van en naar het veer Perkpolder-Kruiningen zijn sinds 2003 verle den tijd, maar druk is het nog steeds. Ma- riette: ,,Soms is het echt een racebaan." George deed al eerder navraag naar de moge lijkheden van een in- haalverbod of het te rugbrengen van de snelheid tot dertig. ,,Een rondweg zou de beste oplossing zijn." Bob Maes -Anouchka van Miltenburg Veel ruimte voor verkeersmaatregelen is er niet in Kuitaart. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69