II Let op: bosje bloemen kan je kat fataal worden 6 Sylvia Veneziano sluit haar winkel maar werkt verder vanuit huis Esme Soesman Zierikzee DSSr in dat Rijksmonument uit 1860 heeft ze, met plafonds op vier meter hoogte, meer ruimte om mooi spul goed uit de verf te laten komen. Zo als de Balinese tempeldeur, die nu als pronkstuk tussen de uitverkoop spulletjes in haar winkel Passie bij Syl staat. ,,Het is een ratjetoe nu, maar ik wil nog even zoveel moge lijk kwijt." Eind april gaat de deur op slot. Er gens in juni of juli opent Veneziano aan de overkant van de straat haar vernieuwde bedrijf, waar winkelend Mijn passie is om met middelen die mensen vaak zelf al in huis hebben een woning krachtiger te maken publiek nog altijd welkom is. Maar waar ze zich wel meer gaat toeleg gen op interieurstilering en -advise ring. En met een sterkere focus op verzamelaarsobj ecten van designers als Philippe Starck en Le Corbusier. ,,Ik word selectiever en ga nóg meer inzetten op kwaliteit." Het is een keuze die deels ingege ven is door de maanden dat de win kel op slot moest door corona. ,,Het was een zeer uitdagend jaar en de af gelopen weken waren emotioneel pittig. Ik heb best wat traantj es moe ten laten. Maar ik ben er nu ook blij mee. Ik kan nu meer gaan inzoomen op waar mijn passie écht ligt." Marcel Modde Zierikzee Het gevaar van lelies voor katten werd een paar jaar geleden duidelijk. Dierenartsen ontdekten een ver band tussen nierproblemen bij soms nog hele jonge dieren en de aanwezigheid van een bosje bloe men in huis. ,,En nierschade kan niet worden teruggedraaid met een be handeling", zegt Buitink. ,,Zeventig procent is uiteindelijk dodelijk." Een heel kleine hoeveelheid stuifmeel is volgens haar al genoeg om proble- men te veroorzaken. ,,Soms kan je aan de vacht nog duidelijk zien dat ze langs een lelie zijn gelopen. Dan zit het gele stuifmeel er nog op. Wat we dan doen, is de vacht goed was sen of een stuk wegscheren en de kat preventief een paar dagen aan het infuus leggen. Nooit afwachten tot dat er daadwerkelijk nierschade op treedt, want dan ben je te laat." Met snel ingrijpen overleeft 90 procent een lelievergiftiging zonder blij vende nierschade, aldus het lande lijke Caressa Dierenziekenhuizen. Niet alleen lelies zijn levensge vaarlijk. Ook van de kerstboom, een kerstster, aloë vera, de dieffenbachia, chrysanten en sanseveria is bekend dat ze giftig zijn voor de poes. Maar over het algemeen geldt bij die soor ten dat de kat van het blad moet eten. ,,En dat doen ze niet zo snel", legt Buitink uit. ,,Dat risico is dus an ders dan bij een lelie, waar ze alleen maar even tegenaan hoeven te lopen ofvan het water hoeven te drinken." Ze heeft de afgelopen maanden vijf katten in de praktijk behandeld aan lelievergiftiging. Glazig aangekeken Verschillende dierenartsen in het land waarschuwen online voor de gevaarlijke combinatie van lelies en katten thuis. Buitink vindt dat ook bloemisten hun klanten daar stan daard op zouden moeten wijzen. ,,Ik ben een tijdje terug een bloemen winkel binnen gelopen om te vra gen of ze dit weten en zeggen tegen de klanten. Toen werd ik alleen een beetje glazig aangekeken." Het probleem is bij bloemisten bekend, zegt Esmé van Bloempje Sluis, met winkels in Zierikzee en Nieuwerkerk. Klanten waarvan be kend is dat ze katten hebben, wor den volgens haar wel degelijk ge waarschuwd wanneer ze lelies wil len kopen. ,,Maar mensen met een kat moeten zelf ook uitzoeken waar ze allergisch voor kunnen zijn, lijkt mij. Net als met een hond, daarvan weet je als het goed is ook dat je hem geen chocola mag geven. Ik vind het een beetje ver gaan als we bij iedere bloem of plant een bordje 'pas op, giftig voor die en die dieren' zouden moeten zetten." curiosa: het is tot eind april nog alle maal in de winkel van Passie bij Syl te vinden. Toch genoot ze nog het meest van haar werk als interieursti- liste. ,,Mijn passie is om low budget, met middelen die mensen vaak zelf al in huis hebben, een woning krachtiger te maken." Oppoetsen Soms zorgt iets nieuws voor een op pepper, maar vaak is het in een an der jasje steken van meubels al ge noeg. ,,Iets eens goed oppoetsen of in de was zetten. Ik hou ervan om van een lelijk eendje iets heel leuks te maken." Wat dat laatste betreft heeft de 'meubelredder' uit de Korte Sint Janstraat het tij mee. Duur zaamheid is een hot item. Zelf heeft ze een zwak voor eclec tische interieurs; een mix van aller lei verschillende woonstijlen en ook oude en nieuwe spullen. ,,Maar ik kan alle stijlen aan. Het gaat om wat mensen zelf willen. Al zoek ik altijd wel naar nét iets anders. Ik ben niet zo iemand van 13 in een dozijn. En misschien ben ik ook altijd wel een beetje eigenwijs." Nog tot eind van deze maand houdt Passie bij Syl leegverkoop. Veneziano opende haar winkel op 1 april 2019, in het pand waar ooit een dierenzaak en later een kring- loopwinkel zat. Ze haalde een bonte verscheidenheid aan spullen in huis. Vintage, brocante, retro, antiek en woensdag 21 april 2021 Altijd op zoek naar nét iets anders Van een lelijk eendje iets prach tig moois maken. Dat is iets wat 'meubelredder' Sylvia Veneziano uit Zierikzee vol overgave doet. Binnenkort niet meer vanuit het winkelpand aan de Korte Sint Janstraat 3, maar vanuit haar woonhuis aan de overkant. ,,Daar komt alles meer tot z'n - Sylvia Veneziano Het is volop lente, dus een zonnig bosje bloemen op tafel vergroot de binnenvreugde. Maar pas op met katten in huis. Ingeborg Bui- tink van Dierenartsenpraktijk Schouwen-Duiveland waar schuwt voor giftige soorten. Als een kat tegen een lelie aan loopt en zich daarna wast, kan dat acuut nierfalen veroorzaken." Dierenarts Ingeborg Buitink waarschuwt voor giftige bloe men met een kat in huis. ARCHIEFFOTO MARIEKE MANDEMAKER Het Landelijk Informatiecentrum Gezelschapsdieren (LICG) houdt een lijst bij van vergiftiging bij di verse dieren en hoe te handelen. Sylvia Veneziano sluit Passie bij Syl. foto marieke mandemaker Balinese tempeldeur. foto esme soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65