Loopevenementen voor kinderen DOOR TE LOPEN HEB IK MINDER PIJN BIJ HET DANSEN' HARDLOPEN 15 Hardlopen.nl Meedoen aan een loopevenement zorgt voor motivatie. En wat een kick geeft het als je tijdens de wedstrijd een dik persoonlijk record neerzet, zo weten lopers. ramingen in weer en wind, de pieken maar ook de tegen slagen op de weg ernaartoe. Manuel Jumelet (39) uit Rotterdam geniet in de weken voorafgaand aan de wed strijd van de oplopende spanning. En van de afwegingen: ,,Moet ik nu juist die training nog doen of kan ik beter rust houden?'' ,,Het hele proces van toewerken naar een wedstrijd geeft motivatie'', zegt Steven van der Elburg (52) uit Capelle aan den IJssel. ,,Ik merk dat de motivatie om te trainen een stuk minder is nu ik vanwege corona geen wedstrijd in het vooruitzicht heb.'' Want wie zich inschrijft voor een wedstrijd, heeft een doel. Een (halve) marathon uitlopen bijvoorbeeld, of een pr aanscherpen. Het zorgt ervoor dat je met meer plezier traint, ook als de regen met bakken uit de hemel komt. Afzien De wedstrijddag is hét moment om het resultaat van al die inspanningen te zien. Kun je die marathon fatsoen lijk uitlopen? Zit een pr op de 5 kilo meter erin? Het leuke is dat je de wedstrijd niet hoeft te winnen; iedereen heeft een eigen doel. De een is dolblij als hij 10 kilometer kan lopen in 40 minuten, de ander wil binnen het uur blijven. ,,De sfeer op zo'n wedstrijddag is niet te vergelijken met een trainings rondje'', zegt Sigrid Hesselink (45) uit Rotterdam. ,,Het wachten in het startvak, de gespannen koppies om je heen en toch weer sneller starten dan je je had voorgenomen'', zegt Jumelet. ,,Met onderweg het besef dat je benen goed voelen of dat het afzien wordt.'' Ook een wedstrijd lopen? 'Sfeer niet te vergelijken meteen trainingsrondje' Onderweg juicht en klapt het pu bliek voor je, waardoor je het gevoel krijgt dat je iets bijzonders aan het doen bent. Als je voornaam op je startnummer staat, word je zelfs aangemoedigd door wildvreemden. Daardoor haal je het niet in je hoofd om even te gaan wandelen; dan blijf je rennen. Hoe moe je ook bent en hoeveel pijn je ook hebt. Dan komt de finish in zicht. En dat betekent: ,,Snel je horloge indrukken en je tijd bekijken: is het gelukt'', zegt Jumelet. Als dat het geval is, voel je je euforisch. Die kans is best groot. Dankzij het wedstrijdelement, de adrenaline, al die lopers om je heen en het publiek kun je net wat dieper gaan dan tijdens een training. Dan is het tijd om met een koud biertje in de hand en een medaille om je nek na te genieten met je loop maatjes. Jumelet: ,,Wat mis ik dat momenteel allemaal.'' w i' Kilometervreter opeens meer tijd. Er waren geen optredens meer. Het leek me een goed moment om te beginnen met hardlopen, omdat het goed is voor mijn cardiovasculaire systeem. De eerste keer liep ik drie kilometer en had ik het gevoel dat ik doodging. Vanwege mijn heupartrose was het erg pijnlijk. Ik dacht toen dat lopen niet voor mij was weggelegd. Wat ben ik blij dat ik toch heb doorgezet. Hoe vaker ik ging lopen, hoe leuker ik het vond. Inmiddels is het onderdeel van mijn routine. Ik loop drie keer per week: twee keer vijf kilometer en een keer tien. Ik ga niet snel, het is meer joggen. Ik heb ook geen horloge, vind het absoluut niet belangrijk wat mijn tijd en gemiddelde snelheid is. Het gaat erom dat ik blijf volhouden, dat is de uitdaging. Het bezorgt me zo veel goeds, vooral voor mijn geest. Er gaat veel om in mijn hoofd. Ik heb vaak last van stress en angsten, heb veel meegemaakt. Vanwege de artrose vraag ik me weleens af hoe lang ik nog kan dansen. Lopen werkt dan meditatief. Het brengt rust, ik ga er positiever van denken. Maar ook licha melijk voel ik me sterker. Door hardlopen te combineren met functionele training en bodypump heb ik meer spierkracht. Daar door heb ik nu minder pijn, ook tijdens het dansen. Het lopen maakt me nederig, het leert me te luisteren naar mijn lichaam en er aardig voor te zijn. En het heeft me geleerd om op een andere manier naar mijn lijf te kijken. Het is nog steeds goed, al is het niet perfect.'' -SE 'Het lopen maakt me nederig' De beginner Professioneel danser Paolo Yao (30) uit GO WOENSDAG 21 APRIL 2021 De wedstrijd die je altijd w TEKST SUZANNE EIJGENRAAM -& i Kampioenen: Manuel Jumelet, Sigrid Hesselink en Steven van der Elburg (foto onder, links). Vind je doel op de kalender van hardlopen.nl of neem een kijkje bij de grootste evenementen van Nederland: de Dam tot Damloop (18 en 19 september), de TCS Amsterdam Marathon (17 okto ber), de NN Marathon Rotterdam (23 en 24 oktober) of de NN Zevenheuvelenloop (20 en 21 november). Deze organisaties bieden meerdere afstanden aan. Info: hardlopen.nl/ evenementen Ook kinderen kunnen meedoen! Grote evenementen als de marathons van Amster dam en Rotterdam, de CPC Loop in Den Haag, de Dam tot Damloop in Amsterdam en de Zeven- heuvelenloop in Nijmegen hebben een Kids Run, Jeugdloop of Mini-versie op het programma staan. Zo'n loopfestijn is daardoor een leuk evene ment voor de hele familie. En voor kin deren is het gezellig en motiverend om samen met hun klasge noten, vriendjes of ouders te lopen. Daarnaast zijn er runs speciaal k voor de jeugd, soms op een Ka bijzondere plek of in combinatie met een an dere activiteit. Zo konden kinderen tijdens de Madurodam Marathon al eens hardlopen door de miniwereld in Den Haag en tijdens Mud Masters Family in Burgers' Zoo na het afleggen van een stormbaan de hele dag in het dierenpark doorbren gen. Dit jaar komt de K3 Run Fun naar Neder land, speciaal voor de fans van K3. f oen we in de lockdown terechtkwamen, had ik Rotterdam heeft artrose in zijn heup. Toch begon hij een jaar geleden met hardlopen. Het bracht hem zowel lichamelijk als geestelijk veel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63