'ALS JE SAMEN LOOPT, IS HET OPEENS EEN STUK MINDER ZWAAR' 'Ik heb een doel nodig, anders zak ik in' HARDLOPEN 13 'Je herkent niet alleen de pas, maar ook de scheten van de andere lopers' Kilometervreter Poeper eruit. Mijn persoonlijk record op de tien kilometer ligt onder de 38 minuten. En tijdens trainingen loop ik met gemak 25 kilometer. Dat heb ik allemaal te danken aan trainer Rob van Kempen. Hij geeft drie keer per week training aan de b-selectie van PAC. De groep bestaat uit twintigers en dertigers, maar ook uit zestigers - de diesels, of de pros taatboys, zoals ze worden genoemd. Ze hebben in hun jonge jaren onder de drie uur op de marathon gelopen en zijn niet stuk te krijgen. Ook Rob van Kempen (bijnaam: 'de plakker', omdat hij vroeger vlak achter zijn concurrenten liep om ze voor de finish in te halen), liep ruim onder de drie uur. Dit jaar is hij 76 jaar geworden. Hij geeft zijn trainingen op een vouwfiets, een fluitje in zijn mond om het tempo aan te geven. In de winter lopen we door hagel en sneeuw. Rob zit op zijn fiets met muts, wanten, een winterjas, en zijn fluitje. Ik had eens zulke koude handen dat ik ze mocht warmen bij Sebastiaan. Terwijl hij mijn handen vasthield, zei hij: „Tussen mijn teel bal en dijbeen is het nog warmer.'' Misschien is dat het mooist aan in een groep lopen. De intimiteit. Je herkent niet alleen de pas, maar ook de scheten van de andere hard lopers, weet welke toonsoort bij wie hoort. Je kent elkaar, zoals een echt paar elkaar kent. Er is geen schroom, geen schaamte. Je pakt elkaars handen vast, je bent er voor elkaar. Je omarmt, moedigt aan, sleept elkaar erdoorheen. Je zorgt dat de ander niet opgeeft. Een doel Het is bewonderenswaardig hoe Rob van Kempen de groep bijeenhoudt. Hij laat iedere loper aan zijn trekken komen. De snelle jongens, de diesels, en Theo Cummings, die soms moe derziel alleen achteraan loopt. Niet medelijden maar een groot en diep respect roept zijn stadige pas op. Theo Cummings wil dit jaar voor de vijfendertigste keer de marathon van Rotterdam lopen. Je hoopt dat er na corona nog steeds een grote groep is. Dat de prostaat boys sterker zijn dan covid-19, dat de trainer vrolijk verder fluit in het bos, en dat de flatulentie net zo onbe schaamd zal weerklinken. Mijn doel is om de marathon onder de drie uur te lopen. Ja, ik heb een doel gekregen door de groep waarin ik train. Ik ren om sneller te rennen. Rob van Kempen vertelde dat hij zijn beste tijden heeft gelopen toen hij in de 40 was. Soms klagen mijn knieën of kuiten, en schreeuwt mijn lijf: waarom heb je dit niet tien jaar eerder verzonnen? Maar dan hoor ik de stemmen van de andere lopers. Onmisbare stemmen, geweldige groep. In het verleden ging ik daarom regelmatig op pad met De Vrolijke Loper, een trailgroep uit Leidschendam-Voorburg. Dan gingen we gezellig een weekend weg om in Limburg of België te lopen. Toen ik in november naar Rotterdam verhuisde, ben ik lid geworden van Loopschool Kralingen. Samen lopen motiveert. Het is opeens een stuk minder zwaar en je hebt tijd om rond te kijken. En het is gezellig. Al heb ik maar een paar keer met de Loopschool kunnen trainen voor de coronamaatregelen aangescherpt werden, ik ben nog steeds blij dat ik lid ben. Als ik op zaterdag weleens met iemand uit de trainingsgroep op pad ga, wil ik niet met mijn tong op mijn knieën lopen. Het geeft me de motivatie om doordeweeks twee of drie keer zelf te gaan. Onze trainer Sheila van Galen geeft ons huiswerk via wachten. Ik schaamde me een beetje. Zij waren in de 60, ik was nog geen 40. ,,Je moet bij onze groep komen'', zei de snor. ,,Ik weet zeker dat je ons dan snel bijhoudt.'' Zoals ik nog niet eerder in mijn leven zulke witte billen had gezien, zo zag ik de dinsdag erop voor het eerst dertig mannen in een heel strakke legging. Ik had geen Dri-FIT tights, maar een joggingbroek. Ik had ook geen singlet, geen windstopper, geen Garmin-horloge, geen hartslag band, geen LED-armband, geen car- bonplaat, geen gelletjes die naar pas- sievruchten smaken, geen electrolyte sportdrank, geen naadloze sokken, geen Strava. Ik heb het nu, ruim drie jaar verder, wel allemaal. Plus trail- schoenen, compressiesokken, reflec terend jasje en arm sleeves (uit de Nike-lijn van Eliud Kipchoge). Plus heel veel vrienden: Roberto, Job, Sebastiaan, No Sweat (Jurriaan, hij zweet niet), Iron Mike (Michael, klaagt nooit). Je krijgt snel een bij naam in de hardloopgroep. Ik werd 'de wandelaar' genoemd, omdat ik in het begin niet mee kon komen. Inmiddels loop ik Pornosnor en de een appgroep. want lopen is een hobby, maar ik wil wel een doel hebben waar ik naartoe kan werken. Anders zak ik in. Voor dit jaar is dat duidelijk: op 27 september word ik 50 jaar. De dag ervoor is de CPC Loop in Den Haag en dan wil ik finishen binnen de 2,5 uur, de tijd van mijn eerste halve marathon bij de CPC vorig jaar. Dat was niet heel goed, dus het moet lukken om nu een stuk sneller te zijn.'' -SE GO WOENSDAG 21 APRIL 2021 Zin om eens mee te gaan met een loopgroep? Een overzicht van alle atletiek- en trainings clubs, groot en klein, vind je op hardlopen.nl/clubs k houd heel erg van buiten zijn en I van bewegen. En hardlopen is bui- I ten bewegen. Hoewel het achteraf I altijd goed voelt, vind ik het wel een I opgave om het alleen te moeten doen. Dan kan de hele weg een gevecht zijn. Plezier staat altijd voorop, De beginner Bij Harmanna van Dalen (49) uit Rotterdam staat plezier tijdens het lopen voorop. Ze noemt het niet voor niets 'buiten spelen'. Daarom is ze sinds november lid van een loopgroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61