'Ik liep steeds hetzelfde rondje, geen idee dat je anders kon rennen' 12 HARDLOPEN Het ultieme groepsgevoel van de hardloper leverd. Hij was ook nogal springerig en het leek me daarom goed dat hij wat rondjes zou gaan rennen. In de tussentijd kon ik dan zelf een rondje Kralingse Plas doen. Na een paar weken spraken twee mannen in legging mij aan. Eentje met een snor, de ander met wat wc-papier dat uit de zak van zijn windjack stak. Ze stelden me allerlei vragen waarop ik geen antwoord had. Wat voor trai ningsschema ik had? Welke tempo's ik deed? Wat mijn doel was? Had ik al eens een marathon gelopen? Had ik zin om volgende week met hen mee te rennen? Witste billen ooit De week erop leverde ik mijn zoon weer af bij zijn trainer en voegde ik me bij Pornosnor en de Poeper, die eigenlijk Adrie en Robbie heten. Ik rende met hen mee en zag Robbie na twee kilometer de bosjes in duiken. ,,Wat gaat hij doen?'' vroeg ik. ,,Hij is vegan'', antwoordde Adrie. ,,Hij moet vaak poepen.'' Ik keek naar rechts en zag tussen de bomen de witste billen die ik ooit had gezien. Een beeld dat niet meer van mijn netvlies verdween. Althans, niet die ochtend tijdens het rennen. Na zeven kilometer moest ik los sen. Ik was kapot en heb de reste rende drie kilometer naar de atletiek baan gestrompeld. Daar stonden de mannen me met een glimlach op te Hardlopen, is dat nu iets wat je vooral alleen doet of kan het ook een sociale sport zijn? Ernest van der Kwast heeft ervaring met beide. TEKST ERNEST VAN DER KWAST FOTO'S PIM RAS We missen de groep. De kroeg, het festival, het kolkende stadion. Stu denten hebben het zwaar, supporters zijn radeloos. Het is eenzaam zonder groep. Ook de hardloper moet het al twee lock- downs doen zonder gezelschap. Zon der zweet van andere renners, zonder gehijg, zonder diepgaande gesprek ken over koffiebonen op kilometer vijftien. Hardlopen is bij uitstek een sport die je zonder anderen kunt beoefenen; anders dan bij tennis of frisbee heb je geen medespeler nodig. Maar met een groep is het leuker, gaat het harder en kom je verder. Ik heb jarenlang alleen gelopen. Solo op de weg, moederziel alleen door het bos. Meestal deed ik vijf kilometer, heel soms zes, en een en kele keer zeven. Ik kom van de baan. In mijn jeugd heb ik misschien wel duizend rondjes op de atletiekbaan van PAC in Rotterdam gerend. Eerst over donkerbruine sintel, later op het snelle, oranje tartan. Mijn ouders hadden mij op 5-jarige leeftijd aan gemeld bij een atletiekvereniging, omdat ik nogal een springerig kind was. ,,Laat hem maar tien rondjes rennen'', zeiden mijn ouders tegen de trainer. ,,Dan is hij thuis wat rustiger.'' Ik begon te rennen, als minipupil, als pupil, als junior, en heel even ook als senior. Ik ben bijna vijftien jaar lid geweest van PAC. Toen ik aan een studie economie be gon, verloor ik mijn interesse voor atletiek. Ik ging liever naar de kroeg dan naar de atletiekbaan. De hard loper in mij liet zich benevelen, maar niet ombrengen. Als ik geen tenta mens of een kater had, trok ik mijn hardloopschoenen aan. En zo begon ik aan een lange, eenzame carrière als renner zonder groep. Zonder regel maat, zonder schema's, zonder doel. Ik rende om te rennen. Maar niet als Forrest Gump. Ik ging niet verder en verder. Ik liep steeds hetzelfde rondje. Na mijn jeugd op de baan heb ik misschien wel duizend rondjes om de Kralingse Plas gelopen. Steeds vijf kilometer. Ik had geen idee dat je anders kon rennen. Totdat Pornosnor en de Poeper in mijn leven kwamen. Dat gebeurde toen ik mijn oudste zoon bij de atletiekbaan van mijn jeugd had afge- WOENSDAG 21 APRIL 2021 GO Ernest van der Kwast (Bombay, 1981) is schrijver en presentator. Zijn nieuwe roman llyas bracht hij tijdens de lockdown rond door een mara thon te rennen. A Rob van Kempen (76) geeft zijn trai ningen op een vouwfiets. Vijfde van links is Ernest van der Kwast. Wie Pornosnor en de Poeper zijn is aan de ver beelding van de lezers. De atletiek baan van PAC in Rotterdam, waar Ernest van der Kwast als kind wel duizend rond jes rende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60