HARDLOPEN 11 'Je bent ziek of je bent te hard van start gegaan' 'Een pijntje of een blessure kan ook mentaal zijn' Lopen moet niet iets zijn dat bijdraagt aan stress, vindt topatleet Susan Krumins. Susan Krumins Nr. 5 WK 10.000 meter, Dreams Hardloopdagboek Stans van der Poe Ademtherapeut, longfunctieanalist en sportcoach, schrijfster van meerdere hardloopboeken e meute loopt in het begin veel te hard. Het lichaam heeft een war ming-up nodig. Lekker rustig, traag beginnen. De doorbloeding is pas op gang gekomen tussen minuut 6 en 12 Als je je na 12 minuten nog steeds niet lekker voelt, ben je ziek en mag je om keren naar huis of ben je toch veel te hard van start gegaan. Het gaat dus om traag genoeg starten en dat kun je controleren door je hartslag te checken. Om op de juiste hartslag te trainen, heb je een test nodig. De eenvou dige versie die iedere beginnende loper zelf kan doen, is deze: loop 6 minuten op 7 kilometer per uur en ga daarna iedere 2 minuten 1 kilometer per uur harder, tot je niet meer kunt. Nu weet je jouw maximale hartslag. Vervolgens begint thuis het rekenen. De maximale hartslag x 0,98 voor het omslagpunt. Die hartslag weer x 0,75 voor een goed tempo in de warming-up. Om daarna lekker te lopen tijdens het duur- tempo het omslagpunt weer x 0,85. Een snelle 10 kilometer loop je rond het omslagpunt of er dichtbij. Zorg ervoor dat je de juiste hartslag weet voor je de deur uitgaat, zodat je tijdens het lopen niet hoeft te rekenen. Je kunt ook op je ademhaling letten. Al luistert het nauw. Op internet is daar zoveel onzin over te vinden. Vooraf oefeningen doen heeft vaak geen zin. Als je ze verkeerd uitvoert, leidt het tot een hogere ademhaling in plaats van een lagere. En als je drie pas sen hebt gedaan, is het vaak al weer verstoord. Wat je wel kan doen: de ademhaling 'uit' verlen gen. Niet door je wangen bol te maken, maar door een spleetje met je mond te maken. Met de lippen de lucht een beetje tegen houden. Dat brengt rust in de ademhaling en zorgt voor een efficiëntere zuurstofopname. Ik heb zelf vroeger alles ver keerd gedaan. Jaren geleden liep ik altijd terug naar huis, vanuit het bejaardentehuis van mijn oma. Ik ging in die tijd als een gek weg. Als ik dan onder een lantaarnpaal ging staan om mijn hartslag te checken, zat die vaak razend hoog. Maar hardlopen is een duursport en dat moet je leren begrijpen. Nu begin ik heerlijk rustig en ga ik pas na 10 minuten een beetje rekken en strekken en daarna loop ik weer verder. Bij wedstrijdjes gaat het ook zo. De meute vliegt ervan door, maar de meesten kun je later gewoon weer opvegen.'' C k probeer op de beste manier te beginnen. In de winter goed aankle den, een lange warming-up om alle spieren en gewrich ten te activeren. Als je opstaat en meteen de deur uitgaat is het lichaam niet voorbereid. Hoe je het Sjaak-afhaak- kwartiertje doorkomt? Ik probeer onderscheid te ma ken tussen vermoeidheid en een pijntje. In mijn geval is dat pijntje vaak mijn achil lespees. Ik stel me dan de vraag: is het goed om deze training te doen? Als ik een pijntje heb, wil ik begrijpen waarom het die dag wat minder voelt. Bij een zware training is het misschien verstandig die in te korten of niet te doen. Maar soms kan een pijntje of blessure ook mentaal zijn. Dan heb je er zolang op gefocust dat iets sowieso al niet goed voelt. Denk dan aan andere dingen. Het makkelijkste is afspreken en kletsen met een loop maatje. Als topatleet ga ik vaak vermoeid trainingen in. Ik kan niet de hele tijd denken: misschien moet ik 'm niet doen. Dan ben ik nooit meer aan het trainen. Maar als ik heel moe begin, probeer ik in elk geval mijn gps op mijn horloge te vergeten, en me niet blind te staren op tempo. Als je na een drukke dag nog gaat lopen en steeds naar die klok kijkt, dan word je bevestigd in hoe langzaam je bent. Dat is negatieve feedback waardoor je je nog slechter gaat voelen. Als je daar niet uitkomt, denk je: moet ik omdraaien? Je kunt dit voorkomen door niet op je horloge te kijken. Gewoon rustig gaan, dan vergeet je soms dat je aan het lopen bent. Luister tijdens dat soort loopjes naar muziek of een podcast, of kijk rond en geniet van de omgeving. Ik denk dat de meeste mensen superstreng zijn voor zichzelf. Wat er op het schema staat, dat moeten ze doen. Maar door corona en het thuiswerken hebben ze meer stress. Dat draagt bij aan de vermoeidheid. Lopen moet niet iets zijn dat daar aan bijdraagt, nee, je zou er energie van moeten krijgen. Leg je daarom die eerste mi nuten niet te veel druk op. Vaak zie je dat je zelfs op da gen dat je vermoeid bent op het laatst alweer fijner en sneller loopt dan in het be gin, toen het zo moeizaam ging. Mensen delen graag trai ningen op sociale media als Strava. Dat is goed, ze pushen zichzelf. Maar een indruk wekkend gemiddelde om veel comments te krijgen, is waarschijnlijk geen blijvende motivatie. De intrinsieke motivatie omdat lopen een lekker gevoel geeft wel.'' Stans van der Poel: 'Ik heb zelf vroeger alles verkeerd gedaan.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59