'GA NAAR BUITEN, VAN TE VEEL BINNEN ZITTEN GROEI JE VAST' i 10 HARDLOPEN Kilometervreter open deed ik altijd al, maar na een carrière als verzor ger bij Helmond Sport en basketbalclub EiffelTowers I ben ik atletiektrainer gewor den. Ik vind het leuk om lopers vooruit te helpen en probeer graag hun problemen, zoals blessures, op te lossen. Mensen zitten te veel thuis achter de tv en iPad en daarvan groeien ze vast. Ze moeten gaan hardlopen. Je loopt je hoofd leeg en voorkomt er lichamelijke kwalen mee, als je tenminste verstandig opbouwt. Daarom is begeleiding belangrijk. Mensen die alleen beginnen, doen vaak geen war ming-up of loopscholing. Ze lopen vaak hetzelfde rondje, terwijl variëteit belangrijk is. Wissel de verharde weg af met bijvoor beeld los zand en heuvels. Een ander voor deel van lopen in een groep is dat je minder snel de neiging krijgt te stoppen. Anderen moedigen je aan door zelf door te gaan. Hoe kom je door het sjaak-afhaak-kwartiertje? Die eerste minuten zijn voor veel lopers het lastigst, of ze nu beginner of a-selectie zijn. Een psychiater, een topatleet en een ademtherapeut geven advies om dat eerste kwartier goed aan te pakken. Bram Bakker Psychiater, schrijver en fanatiek marathonloper en beginnende loper moet iets nieuws aanleren. Het gaat hier dus om gedragsverande ring. De beloning in de vorm van je beter voelen en erva ren wat het je brengt, volgt pas later. Het eerste stukje wordt gekenmerkt door wils kracht, structuur, discipline. Als beginnende loper, en dan zeker in dat eerste kwar tier, heb je het idee: ik leer het nooit, ik ga niet vooruit. Dan ben je teleurgesteld, want je was toch al zo goed je best aan het doen? Maar ja, dertig jaar niks doen kun je niet in een maand verande ren. Mensen zijn ongeduldig tegenwoordig. Bij de derde keer hardlopen willen ze al tien kilometer lopen. Maar het is een ambacht, een job waarvoor geduld nodig is. In al die hardloop-apps zitten claims dat je heel snel heel ver komt. In twaalf we ken naar vijf kilometer. Dat soort teksten. De vraag is of het reëel is. Ontzettend veel beginners raken geblesseerd. Ze luisteren nog niet naar hun lichaam, maar naar een schema. Het gaat er niet om of je het haalt, het gaat om iets aanleren waar je een goed gevoel bij hebt. Doe daarom aan verwach- tingsmanagement. Al aan de voordeur: bereid je erop voor dat het tijd vergt voordat de beloning volgt. Je gaat het 'Dertig jaar niks doen kun je niet in een maand veranderen' niet meteen leuk vinden. Misschien moet je het wel drie maanden met pittige weerstand doen, ben je steeds aan het vloeken in dat eerste kwartier. Maar er komt een moment dat je ervan op knapt. Dan ga je de vruchten plukken en komt de waarde ring. En zelfs dan vind je het nog steeds niet altijd leuk. Elk begin is lastig. Het blijft heel lang een drempel. Verzin daarom trucs om je te motiveren. Laat je afzetten door je partner, tien kilometer van huis. Dan moet je wel. Je komt daarna heel voldaan thuis. Of verzin een leuk moment. Als ik in de trainingsfase voor een marathon geen zin heb in een lange duurloop, ga ik wél. Maar dan op zondag middag, wanneer Langs de lijn op de radio is. Dan loop ik de complete voetbalwed strijd van halfdrie tot halfvijf. Dan heb je heel veel afleiding en luister je ouderwets radio; dat doe ik anders nooit. Het meest fascinerende van al die hardlooptwijfels is natuurlijk dat wij allemaal vergeten zijn dat we duizen den jaren hebben gerend zonder ons ooit de vraag te stellen of we er zin in had den. We hebben ons wijs gemaakt dat we niet hoeven als we niet gemotiveerd zijn. Maar als we vroeger niet renden, kwamen we niet aan vlees. Wij zijn van nature hardlopers.'' Start to Run van rat leuke was dat weg af met er lopers van al lerlei leeftijden los zand' meededen. Ik heb zelfs een man van 83 getraind. Ook hij liep de afsluitende testloop van drie kilometer. Hij deed er een half uur over en we hebben hem allemaal ondersteund. De leden van de baan- atletiek lopen met de beginners mee. We zijn dan met zo'n honderd man. Hiermee heb ik onlangs moeten stoppen. Ik ben vijf keer aan mijn voet geopereerd en heb een schouderprothese; met de groep meelopen lukte niet meer. Met atletiek stop ik zeker niet. Ik train nog de wedstrijdgroep bij H.A.C. en ben onder andere scheidsrech ter bij de Atletiekunie en wedstrijdleider van de Halve van Helmond. En ik blijf joggen met mijn vrouw, al loopt ze harder dan ik.'' TEKST PIM BIJL FOTO'S BART HOOGVELD De eerste 15 minuten Bij H.A.C. gaf ik de beginners- nut- cursus Yakult de Atletiekunie. verharde "SE f De veteraan Jac Laros (74) uit Geldrop is trainer bij H.A.C. Helmond, tot voor kort gaf hij ook training aan de beginners. Want leren hard lopen, dat kun je het beste onder begeleiding. 'We hebben duizenderi^ jaren gerend zonder ons af te vragen of we er zin in hadden', zegt Bram Bak ■:üvI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58