'OOK ZONDER CONDITIE KUN JE LEREN HARDLOPEN' 'Bijna overal bestaat er sociale druk om alcohol te drinken' 'Het leek me zo saai, maar het is juist fijn' HARDLOPEN 5 maar ik wil zeker geen moraalridder zijn. Als je je levensstijl wilt veran deren, zijn er meerdere manieren.'' Extreem De manier van Knol kenmerkt zich door 'je niet gek laten maken'. ,,Een voorbeeld: ik heb vorige week op een dag 100 kilometer flink gefietst. Zoiets ben ik niet gewend, daar moet ik van herstellen. Ik heb dus bewust twee dagen erna niet hardgelopen, ook omdat ik het druk had met m'n werk. Daar geef ik dan niet om, dat hoort bij luisteren naar m'n lichaam. En als ik loop, hoef ik ook niet per se sneller te zijn dan de vorige keer. Ik neem wel altijd mijn horloge mee. Soms loop ik extreem langzaam voor mijn doen, bijvoorbeeld 6 minuut 30 per kilometer. Dat maakt me niet uit, ik hoef geen snelle marathon te lo pen, waarbij het gevaar bestaat dat je over de kop gaat. Ook als je maar 5 kilometer in een traag tempo loopt, beweeg je in elk geval.'' Daarnaast zoekt hij bewust naar afwisseling. ,,Ik woon nu in Wormer- veer, en daarvandaan kun je heel makkelijk mooie rondjes maken. Je bent zo de polder in, daar krijg ik al veel energie van. Maar ik rijd ook weleens met de auto naar de duinen, naar Castricum. En dan ga ik gewoon een beetje in het wilde weg rennen, een soort hardlopend in de duinen struinen. Op een gegeven moment stop ik en kijk ik pas waar ik ben. Ik volg m'n gevoel. Soms ben ik vlak bij m'n startpunt beland, andere keren ben ik compleet gedesoriënteerd en heel ver weg van m'n auto; dat vind ik een leuke manier van verdwalen.'' Verleidingen Wat wel blijkt uit het verhaal van Tim Knol: je moet stevig in je schoe nen staan om het vol te houden. Zeker in de muziekwereld, waar drank voortdurend dichtbij is, liggen de verleidingen altijd op de loer, zegt hij. ,,Het sociale aspect is weleens lastig. In het begin, toen de kroegen nog open waren, vroegen m'n vrien den natuurlijk of ik meeging. Dat deed ik soms wel, maar daar ben ik ook mee gestopt.'' Heel bang voor een terugval is hij niet eens, wel kent hij het ongeremde in zichzelf. ,,Als ik bier drink, krijg ik ook trek in vet eten. En in de muziek wereld is nu eenmaal altijd en overal drank verkrijgbaar. Dat is trouwens niet exclusief voor de muziekwereld, ook in sportkantines zie je dat. Ieder een vindt het normaal om alcohol te drinken, bijna overal bestaat er een vorm van sociale druk om mee te doen. Terwijl alcohol natuurlijk echt ontzettend slecht is voor je lijf. Eigenlijk is het best triest dat de dranklobby zo sterk is.'' Hoewel Knol de laatste is om iemand te veroordelen vanwege drankgebruik, zal hij het zelf nooit meer zo ver laten komen als twee jaar geleden. Dat heeft vooral te maken met voortschrijdend inzicht over zijn bestaan als muzikant. ,,Muziek maken is mijn werk. En als ik drink, worden mijn prestaties minder. Ik vind dat ik gewoon fit en scherp moet zijn om te presteren. Als twin tiger dacht ik dat ik het aankon, zo'n leven vol drank. En als je voor een optreden een paar biertjes neemt, denk je misschien dat je je beste show ooit speelt. Nou, ik heb wel eens zo'n show teruggezien waarvan ik dacht dat hij heel goed was. Dat viel dus vies tegen.'' Ook bij het schrijven van nieuwe nummers helpt drank niet, weet hij. ,,Sterker nog: ik heb nog nooit een goed nummer geschreven als ik daar voor een blowtje had genomen of drank had ingenomen. Natuurlijk doet alcohol iets met je stemming. Ik heb ook wel in kleine zalen staan spelen met een whisky en biertje erbij. Dat werd heel losjes, het pu bliek vond het leuk en het werd steeds joliger. Maar het wordt er echt niet beter van.'' Therapeutisch Waar hij wel beter van wordt, is lekker lopen. ,,Ik heb eigenlijk altijd zin om te lopen. Gewoon, omdat ik weet dat ik altijd blij en voldaan thuiskom. Het liefst loop ik 's och tends vroeg, op een lege maag, ook als het slecht weer of koud is. Juist als het koud is: ik loop liever en makkelijker in de wintermaanden, ook omdat ik niet zo goed tegen warmte kan.'' Het lopen werkt ook therapeutisch in lastige coronatijden. Maandenlang niet kunnen optreden, geen inkom sten, daar wordt geen mens vrolijker van. Ook Knol niet: ,,Zelfs de wandel club lag helemaal stil omdat je niet met groepen op stap mag. Als je zo lang zonder inkomsten zit, wordt het ook een beetje spannend. Ik heb wel nieuwe nummers geschreven, maar de laatste tijd lukt dat minder goed. Creatief gezien is dit gewoon een zware tijd, ook omdat ik de optre dens erg mis.'' Want nee, hardlopen is niet het medicijn voor 'alles': de inspiratie stroomt niet met bakken vol het hoofd binnen. ,,Hardlopen is daar denk ik te intensief voor, althans bij mij. Dan ben ik misschien te gefocust op tijd en techniek. Ik krijg wél inspi ratie tijdens het wandelen, dan is het makkelijker om je hoofd leeg te maken.'' Uit die wandelsessies is ook al een toepasselijk nummer over zijn nieuwe leven gerold. ,,Lightyears better. Zo voel ik me ook.'' Kilometervreter k dacht altijd dat hardlopen niets I voor mij was. Het leek me zo saai, I rondjes rennen in mijn eentje. Het I tegenovergestelde blijkt het geval. I Ik word er blij van en het geeft rust in mijn hoofd. Vorig jaar zomer begon ik aan de cursus Yakult Start to Run bij Loopgroep Hoorn. Omdat ik last kreeg van mijn knieën moest ik langzamer opbouwen dan de ande ren, maar dankzij trainer Marco Schoen lukte dat. Toen kreeg ik in oktober corona, waar ik flink ziek van werd. Nog steeds ben ik snel moe en kan ik me niet goed concentreren. Op 1 januari besloot ik: op 1 juli wil ik drie kilometer kunnen hardlopen. Want als mijn lichamelijke conditie vooruitgaat, is dat ook goed voor mijn geest. Ik begon met wande len, tot ik dat vijf kilometer kon volhouden. Toen ben ik af en toe een minuutje gaan joggen en daarna de Start to Run-lessen gaan volgen via een app. ilSSli Na iedere training ben ik gesloopt, maar ik ervaar minder stress en merk dat mijn lichaam strakker wordt. Het alleen lopen blijkt juist fijn. Ik heb echt een uurtje voor mezelf. Ik heb veel steun aan mijn cursusmaat jes en de trainer via onze app- groep. Hoewel zij inmiddels veel langere afstanden lopen, motiveren ze me om te trainen. Als zij zo ver kunnen lopen, kan ik dat ook bereiken. Ook zonder conditie kun je dus leren hardlopen, als je maar niet te hard van stapel loopt. Na corona kon ik niet eens een rondje om mijn huis wandelen, dan was ik bezweet en buiten adem. En moet je kijken waar ik nu sta.'' -SE De beginner GO WOENSDAG 21 APRIL 2021 Tim Knol ging niet meteen hardlopen; wandelen was de basis. 'Dat is heel goed voor me geweest.' FOTO FRED LEEFLANG Geboren: 12 september 1989 te Hoorn Begint in 2004 als zanger en gitarist in de band Be Right Back. Wint in 2010 een Edison als 'beste nieuwkomer'. In 2011 volgt een optreden op Pinkpop. Tourt vanaf 2013 met The Miseries, zijn nieuwe band. Later maakt hij albums met de Blue Grass Boogiemen. Start in 2020 een theatertour waarin hij oude muziekhelden bezingt. Richt 'De Wandelclub' op, waarin hij wandelaars mee neemt naar mooie plekken en ze trakteert op een open luchtvoorstelling. Privé: woont in Wormerveer, samen met zijn vriendin Nienke. Marit Droog (40) uit Zwaag was net begon nen met hard lopen, toen ze geveld werd door corona. Van haar conditie was niks over, toch rende ze onlangs voor het eerst 3 kilo meter. Dankzij de digitale steun van haar loop maatjes en trainer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53