'mmwm 4 HARDLOPEN 'Beweeghonger' in plaats van bier en vette snacks TEKST LEO VAN MARREWIJK FOTO BART HOOGVELD Voorbij is de tijd dat hij op een avond twintig bier en wat kaassoufflés naar binnen keilde. Singer-songwriter Tim Knol gooide zomer 2019 het roer om, ging stevig wandelen, hardlopen en fietsen en viel 40 kilogram af. Zonder dieet. 'Verbazend hoe snel je lichaam went aan hardlopen.' ij kan er nog altijd om lachen. Rond zijn optreden op Pinkpop (2011), in zijn begin jaren als muzikant, droegen nogal wat Knol-fans een T-shirt met de tekst 'Tim Knol is vet', verwijzend naar z'n goede muziek én z'n lichaam. „Iemand van m'n platenlabel kwam met het idee voor die T-shirts, als gebbetje. Ik vond het heel grappig,'' zegt hij. Minder grappig was dat Knol in de loop der jaren, als rondreizend artiest met een ongeregeld leven vol alcohol en snacks, serieuze lichamelijke klachten ontwikkelde. Dat de muzi kant zijn optredens liet volgen door een nazit in kroegen waar hij qua bierinname weer de uitblinker wilde zijn, hielp ook al niet. Een kleine twee jaar geleden, in de zomer van 2019, beleefde hij naar eigen zeggen zijn dieptepunt. ,,Ik woog 120 kilo, kreeg uitvalsverschijnselen aan een pink, werd duizelig, kortademig en voelde aan alles dat het niet goed met me ging. Ik was erg ontevreden met mezelf.'' Met dagelijkse wandelingen, een leven zonder alcohol, zetmeel- en suikerarm eten en maaltijden met veel groenten, brak hij abrupt met zijn oude bestaan. Na enkele maan den ging hij er ook serieus bij hard lopen. Zonder personal coach, maar met een Garmin-horloge ('ik ben gek op statistieken') als vaste metgezel boekte hij snel vooruitgang. En oh wonder: hij bleef verschoond van blessures. Nieuwkomer Een kleine twee jaar later is alles anders: Knol loopt gemiddeld 30 kilometer per week hard, boekte een persoonlijk record op de halve marathon ('op eigen houtje') van 1.43.02, telt dagelijks de zegeningen van een bestaan als fit mens en richtte zelfs 'De Wandelclub' op. Knol: ,,'Hardloper' durf ik mezelf niet te noemen, daar voel ik me ongemakkelijk bij; ik ben nog een nieuwkomer. Maar ik ben wel heel blij dat ik mijn conditie heel steady heb kunnen opbouwen. Het verbaast me ook wel hoe snel je lichaam went aan hardlopen. Misschien helpt het dat ik tot mijn 16de vrij intensief heb gesport, met voetballen, fietsen en hardlopen. Maar wat ik vooral be langrijk vind, is dat ik me nu veel beter voel dan twee jaar geleden. Ik voel de beloning van een gezonde levensstijl elke dag, ik voel me men taal en fysiek zó veel beter.'' Aardige bijkomstigheid: ,,Ik kan eindelijk weer kleding aan die ik leuk vind.'' Behalve door tips van Gerard Nijboer en de statistieken en aan- Oh wonder: hij bleef verschoond van blessures wijzingen van zijn Garmin ontdekte Knol het meeste zelf. ,,De stap van heel veel zuipen en snacken naar gezond leven is best een grote. Op het twitteraccount @fitknol deelde ik vooral in het begin mijn avonturen, ook mijn mislukkingen; daar kwa men leuke reacties op. Mensen gaven tips. Achteraf bezien is dat wandelen als basis heel goed voor me geweest. Ik heb het gedaan zoals ik denk dat het goed voor me was. Misschien ben ik een inspiratiebron voor mensen, WOENSDAG 21 APRIL 2021 GO k heb a zin om te onen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52