II De vos is een welkome aanwinst 9 DEPRESSIE ROLAND VAN TILBORG PRAAT OP TV OVER GEDACHTEN AAN ZELFDODING/ De eerste keer dat Roland van Tilborg (49) uit Sint Maartensdijk suïcide overwoog, was toen hij acht jaar oud was. Ruim veertig jaar later kampt hij nog steeds met depressie, al beschouwt hij het nu als een stuk beter beheersbaar. Vanaf vanavond is hij te zien in het programma Leven voor de Dood. In Leven voor de Dood volgt Pa trick Lodiers een jaar lang vijf mensen die worstelen met de pressie en gedachten aan zelf doding. Van Tilborg zal in vijf van de zes afleveringen te zien zijn. Het doel van het programma is om het taboe rondom mentale ge zondheidsklachten te verminde ren. ,,Al is er maar één persoon die ermee geholpen is, dan zijn we al tevreden. Ik weet zeker dat dit pro gramma gaat bijdragen aan het verminderen van het stigma. Ik hoop dat de politiek er ook eens iets mee gaat doen. Er zit onnodige schaamte rondom depressie. En waarom? Waarom kun je op een verjaardag aan iemand vertellen dat je diabetes hebt, maar niet dat je depressie hebt? Het is allebei een ziekte. Het zou mooi zijn als er meer begrip voor komt." Depressie is een rode draad door zijn leven. ,,Het begon al voor mijn tiende. Op mijn achtste deed ik bijna een suïcidepoging. Dat wist niemand tot een paar jaar geleden, zelfs mijn ouders niet. Ik had niet het idee dat ik ziek was, dacht dat het bij mijn leven hoorde." Zijn thuissituatie speelde daarin een grote rol. ,,Mijn moeder was alcoholist en allebei mijn ouders zijn verslaafd geweest aan medica tie. Het was nogal eens hommeles thuis, dat heeft een flinke impact op mij gehad. Mijn vader is over spannen geweest, mijn moeder had de vallende ziekte. Ze waren druk bezig met zichzelf, waardoor Er zit onnodige schaamte rondom depressie. En waarom? ik als kind het idee had minder in beeld te zijn. Ik dacht dat ik een last was. Vrienden had ik op school niet veel en ik werd gepest. Dat zijn allemaal situaties die heb ben bijgedragen aan mijn ziekte." Na jaren alles weggestopt te hebben, zorgde een hersenschud- ding ervoor dat hij passende hulp zocht. ,,Ik ben letterlijk door elkaar geschud. Er gingen laatjes en kast jes open in mijn hoofd die al jaren dicht zaten. Het was een kwestie van tijd tot alles naar boven zou komen. De hersenschudding heeft het proces versneld." Hij stopte daarna met zijn werk als fractie medewerker van de Haagse fractie van de SP en runt inmiddels een winkel met streekproducten. Daarnaast is hij namens zijn partij lid van Provinciale Staten. ,,Ik moest van mijn psycholoog din gen gaan doen die ik écht leuk vind. Ik kampte naast een depres sie ook met een burn-out, daar hielp mijn drukke bestaan niet bij." Zijn betrokkenheid bij de poli tiek is één van de redenen dat hij zo open is over zijn ziekte. Zo deelt hij zijn mindere dagen op sociale media en zijn website puntkom- maarop.nl. ,,Als Statenlid hoorde ik dat er geruchten rondgingen over wat er met me was. Dat wilde ik niet hebben, dus ik ben er open over geweest. Dat voelde goed. Ik hoefde het niet meer te verbergen. Daarom doe ik ook mee aan het programma. Het zelfdodingsper centage onder mannen is twee keer hoger dan bij vrouwen. On der mannen heerst meer een ma chocultuur, praten over hun pro blemen doen ze minder makke lijk. Of ze noemen het een burn out, wat gezien wordt als goed, want dat betekent dat je hard ge werkt hebt." Tijdens zijn diepe dalen was het leven voor hem gitzwart. ,,Ik kwam mijn bed niet uit. Ik wilde niks en ik kon niks", blikt hij te rug. Van Tilborg is al dertig jaar sa men met Marelle. Samen hebben ze twee kinderen. ,,Zij zijn ook mijn redding geweest." Inmiddels beschrijft hij zijn de pressie als beheersbaar. ,,Het gaat nu wel redelijk. Ik geef een gemid delde dag nu een 6, soms een 6,5. Een paar jaar geleden gaf ik mijn dagen een 2. De schommelingen zijn minder extreem. Dat komt door mijn medicatie, maar ook door mezelf. Ik heb veel technie ken geleerd om er beter mee te kunnen omgaan. Er zijn nog wel triggers, hoor. Laatst kwam ik te rug van de yoga, waardoor ik dacht redelijk relaxed te zijn. Ik moest iets ophalen en belandde met mijn auto voor een spoor dat dichtging. Ik schrok van wat voor impact dat op me had. Dat bracht veel naar boven. De laatste keer dat ik bij het spoor kwam scheelde het twee stappen of ik was er niet meer ge weest. Op dat moment was het goed dat ik in de auto zat met mijn gordel om." NATUURJOURNAAL Iet predatoren, dat wil zeg gen, dieren die andere die ren als prooi verschalken, is iets merkwaardigs aan de hand. Of eigenlijk is het beter om te zeg gen: met ons is iets merkwaardigs aan de hand als we het over dat soort dieren hebben. Een kieken dief of een buizerd vinden veel mensen geweldig. Majestueuze dieren, voor wie we graag een oogje dichtknijpen als ze zich aan een aaibaar prooidier, zoals een fazan tenkuiken vergrijpen. Maar als een kraai of ekster zoiets flikt is de we reld te klein. Die zwartrokken staan al eeuwenlang in een kwade reuk. Blijkbaar wordt van de ene vogel veel meer geaccepteerd dan van de andere. Bij zoogdieren gaat het al net eender. Een boommarter of een hermelijn kan bij velen een potje breken, als hij zich aan een stel jonge eendjes of een pasgeboren haasje vergrijpt. Maar als een vos hetzelfde doet dan zijn de rapen gaar. Wee de wolf die in een kwaad gerucht staat. En dat laatste, daar heeft de vos behoorlijk last van. Zo zelfs dat er discussie gevoerd wordt of we in Zeeland wel of geen vos sen willen. Zo'n vraag is haast on denkbaar als het om slechtvalken of kiekendieven gaat. Natuurlijk is het bovenstaande beeld een beetje veralgemeniseerd. Niet iedereen denkt hetzelfde over roofvogels of over wolven, maar de grote lijn is toch dat een roofdier vaak of aan de goede, of aan de ver keerde kant van de streep belandt bij de publieke waardering. Met alle nuances die daarin denkbaar zijn. Het antwoord op de vraag of we in Zeeland vossen willen is simpel: we hebben niks te willen. De vos sen zijn er en als we niet tot ridi cule maatregelen als massaal ver giftigen of klemmen plaatsen over willen gaan, dan blijven ze hier. Daar is ook in het algemeen hele maal niks op tegen. Natuurbeheer ders beschouwen de vos als een welkome aanwinst, die de levens gemeenschap alleen maar diverser maakt. Daarop gelden ook uitzonderin gen. Waar kolonies kustvogels nes telen kunnen vossen onevenredige schade aanrichten en daar worden ze geweerd. Het liefst door het landschap ongeschikt te maken en in het uiterste geval door wegvan gen of afschieten. In de laatste ge bieden waar nog een redelijke wei devogelstand is, geldt een soortge lijke afweging. En als je in de posi tie was om te kiezen zou het mooi zijn om één of meer van de Zeeuwse eilanden vossenvrij te houden, zodat je een vrijplaats hebt voor kolonies kustvogels. Maar zo als gezegd: in die luxe positie ver keren we niet. Dus op de paar uit gelezen plaatsen die voor vossen te kwetsbaar zijn moeten we ze maar zo goed mogelijk weren, zonder el ders de grote waarde van zo'n top- predator te miskennen. woensdag 21 april 2021 Praten over gedachten aan zelfdoding kan anoniem: chat via 113.nl, bel 113 of bel gratis 0800-0113. 'Ik overwoog suïcide op mijn 8e' M Roland van Tilborg doet mee aan het programma Leven voor de dood. foto PIX4PROFS/TONNY PRESSER Sandra Moerland Sint-Maartensdijk -Roland van Tilborg Leven voor de Dood is vanaf van daag iedere woensdag te zien om 21.30 uur bij BNNVARA op NPO 1. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse - 1^-v Vos in de duinen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41