8 ZEELAND STADSWANDELING VIJF EEUWEN VORSTELIJK BEZOEK/ Ooit lag er een kaatsbaan in de Oude Giststraat in Middelburg. Prinsen speelden op het Abdijplein. Vijf eeuwen Oranjes in de stad. Waar zijn hun sporen? Ik woon vlakbij de Dam, waar Willem van Oranje 450 jaar geleden liep. Wat gebeurde daar, vroeg ik me af toen ik een foto van hem daar zag. Ik heb fascinatie voor geschiedenis en iedere kei in Middelburg ademt geschiedenis. Dus ben ik gaan zoe ken naar Oranjes in onze stad. En dat blijken er al vijf eeuwen lang veel te zijn. Middelburg zit vol Oranje voetsporen." Aan het woord is burgemeestersvrouw Marjolijn Bergmann die het niet bij een zoektocht liet. Een nieuwe stadswandeling on- stond: In de voetsporen van Oranje. Vijf eeuwen vorstelijk bezoek aan Middelburg. Van 'Kanalenkoning' Willem III tot 'Prins Pils' en van Catharina Belgica naar Catharina- Amalia. Een tocht door het stads hart langs bekende beelden als dat van Emma op het Damplein. Maar ook inmiddels verdwenen sporen: een rotsfontein op de Balans en de kaatsbaan bij de voormalige moes tuin van de Abdij aan de Korte Giststraat, waar nu kantoren zit ten. Op het Abdijplein rinkelen fiets bellen en schetteren groepen schoolkinderen enthousiast. ,,Hé, mogen wij ook een rondleiding?", roept een jochie stoer als hij de burgemeestersvrouw ontwaart. Vol enthousiasme vertelt zij over 'haar' wandeling. Startend bij het Gravenlogement, het latere Prin senlogement in een vleugel van de Abdij. In de hoek achter het glas de twee reliëfs van Willem van Oranje en Charlotte de Bourbon en hun zes dochters. „Willem van Oranje kocht in 1567 het herenhuis Groot Raves- teyn, aan de Lange Delft op de hoek met de Sint Janstraat, en woonde daar af en aanmet Char lotte en hun kinderen." Het huis werd in 1883 afgebroken. Nu zitten daar winkels. Op de Dam een be kend adres: Dam 21, waar Loontjes gevestigd is. ,,Daar logeerden veel Oranjes. Stadhouder Willem V als eerste en prins Bernard in 1944 als laatste. Zij keken allemaal uit op de Dam, waar nu het beeld van Emma staat. De hopman die in 1937 de onthulling ervan door Wilhelmina in goed banen moest leiden, hield de toegestroomde 1200 burgers in het gareel. Stijf opgesteld, zes rijen dik." ,,Als koningin-regentes Emma met de 14-jarige koningin Wilhel- mina in 1894 de stad bezoekt, wordt aan de Balans een rotsfon tein gebouwd ter ere van dat be zoek. Moet je nagaan! Vroeger werden alle registers opengetrok ken bij vorstelijke bezoeken. Grootse dejeuners in de Sint Joris- doelen of het pand waar nu het Centrum voor Beeldende Kunst zit en in een feestelijk verlichte tuin van het Van de Perrehuis, nu het Zeeuws Archief.'' Vrijheid van godsdienst ,,Och, er is nog zo veel te zien", verzucht ze. ,,Een kopie van de brief van 'Guillaume de Nassau' achter het kleine raam naast de voordeur van de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat. Hij bepleitte begin 1577 een zaak voor de Doopsgezinden, die hun win kels moesten sluiten van de Gere formeerden. Vrijheid van gods dienst zouden wij dat nu noemen. Eén van de Four Freedoms die zo met Middelburg zijn verbonden." En vergeet vooral niet te zwaaien vanaf het bordes van het stadhuis, waar Beatrix Middelburg na afloop van Koninginnedag 2010 de stad bedankte met legendari sche woorden: 'U heeft ons Ko ninginnedag teruggeven'. BRIEVEN Vossen (2) In het commentaar (10 april) over vosen stelt de krant dat Zeeuwse boeren schuld dragen aan de teloorgang van de vogel stand. De feiten. Ruim 330 agra riërs beheren binnen Polderna- tuur Zeeland gezamenlijk 540 ha aan akkerranden en vogelakkers en 475 ha aan dijken, weilanden en andere landschapselementen. Samen zorgen ze zo voor een ex tra impuls aan biotoopverbete ring. Ze zijn goed voor boeren landvogels, bijen, insecten en zorgen voor natuurlijke plaagbe- strijding. ZLTO werkt actief aan een agrarisch natuur- en land schapsbeheer. Dat doen we sa men met agrarische natuurver- enigingen en (boeren)vrijwilli- gers. Bij het maaien, zaaien en oogsten zijn boeren uiterst alert om patrijs, veldleeuwerik, gras pieper en gele kwikstaart tijdig te lokaliseren en (tijdelijk) te verja gen, opdat deze vogels niet ge raakt worden. Erfbeplanting en nestkasten zijn faunapareltjes in het agrarisch landschap. De agrarische sector heeft naast gezond voedsel en groen ant- woorden op veel vraagstukken: natuurbeheer is er daar één van. Dat verdient een eerlijke en geba lanceerde berichtgeving. Drs. Kathleen Goense, Algemeen Di recteur ZLTO, 's-Hertogenbosch Vossen (3) Opnieuw houden de vossen (10 april) de gemoederen bezig in Zeeland. Zitten er te veel of niet, afschieten of nietMensen van links tot rechts geven daar hun mening over, vaak zonder enige kennis van zaken. Daarom zal ik voor iedereen een logische reken som maken: 843 vossen gescho ten vorig jaar, dan zitten er toch wel minstens het dubbele, 1700 stuks. Stel deze eten eenmaal per week een dier dat groter is dan een muis dan zijn dat per jaar 88.400 dieren die sneuvelen! En als ze tweemaal per week een prooi pakken komen er weer 88.400 dieren bij! Dat kan geen enkel gebied volhouden!! Het bij zondere is dat niemand het ziet gebeuren. Aan een paar uur mid den in de nacht hebben de vossen genoeg om hun werk te doen. En het stopt pas als de provincie gaat luisteren naar de mensen uit de praktijk en de vossenjacht 's nachts opent Mart den Hollander, Oostkapelle Rekenkamer Bij Defensie (14 april) wordt blijkbaar niet op een miljoentje gekeken. Het is toch maar ons be lastinggeld en het deelt gemakke- lijk uit als het van een ander is. Van bezuiniging tot een uitgave van 1 miljard! Hoe is het eigenlijk mogelijk dat niemand op hoog niveau dit tegenhoudt? Gewoon omdat er op regeringsniveau geen capabele mensen zitten, want die zitten in het bedrijfsleven. Als je een bedrijf zou runnen als de mi nisteries dan waren die binnen korte tijd failliet. Bovendien kan je als minister of staatssecretaris ook nog gewoon blijven zitten of wachtgeld ontvangen! Wat een stelletje amateurs die zich goed kunnen verkopen als minister of zogenaamde topambtenaar op hoog niveau! Niet is minder waar. Misschien een 'functie elders'? Maar niet in het bedrijfsleven. Kees Beenhakker, Heinkenszand Onderwijs Dat de kansenongelijkheid in het onderwijs de laatste jaren toe neemt is het logische gevolg van het neoliberale beleid, waarbij het reguliere onderwijs steeds meer concurrentie ondervindt van het zogenaamde schaduwon- derwijs, dat in de vorm van huis werkbegeleiding en examentrai ning door tal van commerciële instellingen wordt aangeboden (15 april). Die instellingen hebben ervoor gezorgd dat het onderwijs niet langer zijn sociale hefboom functie kan vervullen. Sterker nog, door het aanbieden van vaak dure cursussen dreigen zij het onderwijs voor leerlingen met een lage sociaal-economische po- sitie eerder tot een sociale duik- plank te maken. De coronacrisis heeft dit proces versneld. Om de emancipatorische functie van het onderwijs te herstellen zijn niet alleen forse kapitaalinjecties ver eist, waar inspecteur Oppers voor pleit, maar zal de regering er vooral op moeten toezien dat het geld op de juiste plek terecht komt, namelijk op de werkvloer. En niet in de handen valt van ma nagers of allerlei op winst ge richte onderwijsbureautjes. Albert Kort, Kapelle (oud-docent geschiedenis) Cadzand-Bad Cadzand-Bad het nieuwe Beni- dorm? 'Het duurste appartement van Nederland is te vinden in Cadzand-Bad', meldden de Ne derlandse media recent. En on langs (9 april) kopte deze krant: 'Cadzand het nieuwe Benidorm?' Waar gaat dat heen met mijn ge liefd Cadzand-Bad waar ik zoveel fijne vakanties doorbracht? De uitbreiding van hotel Noordzee en de bouw van appartementen complex De Nieuwe Wielingen vind ik onvoorstelbaar. De gevol gen: een kolos van tien verdiepin gen hoog en uitbreiding tot dicht bij de zee. En dat op een van de mooiste onbedorven punten van Cadzand-Bad vanwaar ik duin wandelingen maak en geniet van de eindeloze zee en Het Zwin. Het uitzicht hier, binnenkort een bouwput, is weergaloos. In de verte zie ik de kust van Walche ren en naar het westen de muur met appartementen van Knokke. Is deze Atlantic Wall de toekomst van Cadzand-Bad? Ad van Schaik, Utrecht D66 D66, de partij waar integriteit hoog in het vaandel staat, heeft inmiddels afscheid genomen van de strafrechtadvocaat die AL twee weken in de Tweede Kamer zat (16 april). In februari had iemand al melding gemaakt van de grens overschrijdende praktijken, maar daar is achteraf ten onrechte niets meegedaan. Resteert de vraag hoe integer D66 is. Krijgt deze man wachtgeld? Hij heeft tenslotte toch wel een paar weken in de Tweede Kamer gebivakkeerd en het stemvee betaalt toch wel. Of betaalt D66 het wachtgeld? De partij is immers in gebreke geble ven? Zo langzamerhand bekruipt me het gevoel dat zodra je jezelf politicus mag noemen vrijwel al les geoorloofd is. Hoezo, de poli tiek staat ver van de burger? A. de Waele, Koewacht woensdag 21 april 2021 'Middelburg zit vol Oranje voetsporen' Annemarie Zevenbergen Middelburg Marjolijn Bergmann ver telt bij het Prinsenloge ment aan het Abdijplein over de vele Oran jes die Middel burg de afge lopen vijf eeu wen aande den. foto LEX DE MEESTER ®Kijk op de site bij /video De stadswandeling is verkrijg baar bij de Drukkery en in de win kel van het Zeeuws Archief. U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Cadzand-Bad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40