Bonden: Kabinet speelt Russisch roulette met de zorg NIEUWS 3 CORONA VERSOEPELINGEN Terwijl de ziekenhuizen nog vol liggen, versoepelt het kabinet toch de lockdown. De druk om 'iets' te doen, werd te groot. Al passeert het kabinet daarmee de deskundigen van het Outbreak Management Team. Het lijkt een minimaal verschil in woordkeuze, maar de boodschap van premier Mark Rutte tijdens zijn coronapersconferentie is com pleet anders dan een week eerder. Vorige week was hij nog stellig: geen onnodige risico's. ,,We willen echt zien dat we over de piek van die derde golf heen raken.'' Nu is dat veranderd in: ,,In de modellen van het RIVM zien we dat een da ling van het aantal patiënten in de ziekenhuizen in zicht komt.'' Dus: éérst wilde het kabinet echt zien dat de daling van het aantal co ronapatiënten was ingezet, nu is de aanname dat dit in de toekomst ge beurt al voldoende. Nogal een verschil, al vindt Rutte zelf dat dit wel meevalt. Tegelijk er kent hij dat de deskundigen van het Outbreak Management Team (OMT) eerst wilden afwachten tot het een feit was dat het aantal coro napatiënten in de ziekenhuizen was gedaald. Rutte: ,,Het verschil is dat zij zeggen: wacht nou nog even met versoepelen tot je dat ook écht ziet. Wij beslissen op basis van die voorspelling nu al dat we dan gaan versoepelen." Een 'verantwoord ri sico', herhaalt hij meermaals. Achter de schermen heeft minis ter Hugo de Jonge (Volksgezond heid) al wel tegen coalitiegenoten gezegd dat het kabinet met het ver- soepelingsbesluit 'zo scherp aan de wind zeilt als het OMT-advies toe staat'. In het kabinet zou zijn ver zucht dat de avondklok toch al veel Dus alleen open voor koffie, lunch en misschien nog een biertje om vijf uur minder effectief was sinds die werd verlegd van 21.00 naar 22.00 uur 's avond. En aan het maximum van één bezoeker thuis hield toch al bijna niemand zich meer. Het kabi net denkt ook dat de winkelstraten niet ineens vollopen als j e niet meer hoeft te reserveren. Het aantal klan ten dat tegelijk ergens naar binnen mag, blijft klein. Alleen de opening van de terrassen is een zorgen kindje, maar die opening blijft dan ook 'heel beperkt', zegt Rutte. De druk om de lockdownteugels iets te laten vieren, was dan ook enorm. Vorige week kwamen de burgemeesters al bijna in opstand. Uit onderzoek blijkt dat de steun voor de strenge regels steeds verder afkalt. En dus wijkt het kabinet pas voor de tweede keer sinds de pandemie uitbrak af van een OMT-advies, ter wijl dat team toch 'heilig' verklaard was. Hoewel bijvoorbeeld zieken huisbaas Ernst Kuipers de versoe peling 'geen grote stap' vindt, vin- Wij beslissen op basis van die voorspelling nu al dat we gaan versoepelen den andere OMT'ers het beter om toch nog even af te wachten. Eén keer eerder week het kabinet af het OMT-advies. Dat was toen het vorig voorjaar de scholen sloot. Het OMT vond dat toen niet nodig, maar ook toen was de maatschap pelijke druk om een eigen koers te kiezen te groot. Juichen Tegelijk moet - zoals Kuipers zegt - niet worden gedaan alsof het kabi net nu ineens het hele land open gooit. Rutte zegt te begrijpen dat horeca-ondernemers niet staan te juichen. Het kabinet had nog over- wogen de terrassen tot 20.00 uur open te houden, maar uiteindelijk is toch voor 18.00 uur gekozen. ,,Dus alleen open voor koffie, lunch en misschien nog een biertje om vijf uur. Maar geen avondeten.'' Dat het aantal besmettingen nog steeds hoog is, is niet iets waar we ons volgens De Jonge op moeten blindstaren. Doordat steeds meer mensen gevaccineerd zijn of al be smet zijn geweest, worden er rela tief minder besmette mensen ook echt ziek dan voorheen. Vandaar dat het beter is te kijken naar het aantal ziekenhuisopnames. ,,En dat daalt straks echt.'' Dat vaccineren ligt op stoom. Volgende maand zijn alle 60-plus- sers minimaal een keer ingeënt. Ook jongeren die normaal een griepprik krijgen, krijgen in mei van hun huisarts een uitnodiging zich met voorrang te laten prikken. Want op die vaccinatie is de hoop gevestigd dat er niet wéér een vi rusopleving komt, aldus Rutte. Het aantal nieuwe ziekenhuisopna men laat een ongunstige ontwikke ling zien. Het waren er afgelopen etmaal 327, het hoogste aantal sinds eind vorig jaar. In de ziekenhuizen zijn 2653 coronabedden bezet. Gemiddeld werden de afgelopen week 51 coronapatiënten per dag op de ic opgenomen. Dat zijn er meer dan de week daarvoor, toen het er gemiddeld 48 per dag waren. Een woordvoerder van het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding noemt de nieuwe piek een 'uitschieter'. ,,Dat is heel verve lend. Laten we hopen dat het bij een uitschieter blijft." Het kabinet speelt door nu te ver soepelen 'Russisch roulette' met de ziekenhuiszorg. Dat stellen vak bond FNV Zorg Welzijn. Ook volgens beroepsorganisatie NU'91 komen de versoepelingen te vroeg. ,,Het is volle bak in de ziekenhui zen, er is een hoog ziekteverzuim en operatiekamers zijn gesloten omdat medewerkers meehelpen op de intensive cares. Het beleid is nog steeds: alle hens aan dek." Ze snapt dat de samenleving snakt naar ver soepelingen. ,,Maar ik vraag me af hoe blij mensen straks zijn als ze voor een gesloten ziekenhuisdeur Ook beroepsorganisatie NU'91 maakt zich zorgen. ,,Iedereen wil versoepelen, wij ook. Maar dat kan alleen als het niet leidt tot meer zie kenhuisopnames", zegt een woord voerder. Dat is met de versoepelin gen zoals ze nu op tafel liggen al leen mogelijk als iedereen zich aan de coronamaatregelen houdt, zegt hij. ,,En dat is een utopie.'' Opnieuw gingen afgelopen week bijna een half miljoen Nederlan ders naar de teststraat. In de leef tijdsgroepen tot 60 jaar stijgt het aantal besmettingen nog steeds zichtbaar. Bij zestigers en zeventi gers is een stabilisatie waarneem baar. Boven de 80 neemt het aantal besmettingen juist iets af. Voor het eerst sinds februari is meer dan 10 procent van de testen positief. Het ging van 9,6 naar 10,1 procent. Een aantal weken ge leden lag het percentage positieve testen nog tussen de 7 en 8 pro cent. Het meest recente reproduc tiegetal, dat van 5 april, is 1,06. Dat is een stijging ten opzichte van een week daarvoor, toen het getal rond de 1 lag. Nederland telt nu ruim 162.000 besmettelijke personen. Opvallend is de situatie in de vei ligheidsregio Zuid-Holland-Zuid. Daar testten per 100.000 inwoners ongeveer 500 mensen positief op het coronavirus. Daarmee staat het ver boven de andere regio's, de vol gende is Brabant-Noord met onge veer 400 besmettingen per 100.000 inwoners. woensdag 21 april 2021 GO M Demissionair premier Mark Rutte en demissionair minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge kondigden gisteravond de eerste versoepelingen aan. foto anp enorm Druk om iéts te doen was Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag - Mark Rutte, premier - Mark Rutte, premier Het aantal mensen dat positief test op het coronavirus, is de af gelopen week gestegen naar 53.981. Dat is het hoogste punt sinds de week van nieuwjaar, en 5 procent meer dan vorige week. Ook in de ziekenhuizen blijft het druk. Vakbonden age ren tegen de versoepelingen die zijn aangekondigd. Sander van Mersbergen Den Haag Van het aantal mensen dat zich liet testen is 10,1 procent positief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3