'Ook kleiner resort te groot voor Biggekerke' Boekenmarkt beleeft voor tweede keer coronapauze 7 ESTHER NUIVER THRILLER De invallende duisternis op een eilandje in de Grevelingen bracht Esther Nuiver en haar gezin twee jaar geleden in een griezelstemming. Op hun zeiljacht ontstond die avond het plot voor haar thriller Grevelingen. ,,Het is veel drukker bij een groentekraam dan bij mijn boe kentafel. Maar een weekmarkt is blijkbaar noodzakelijk en Mid delburg Boekenstad is een eve nement", zucht De Rooij. Hij had een jaar geleden niet kun nen vermoeden dat een van de grootste boekenmarkten in het land een tweede jaar op 'corona pauze' moest. ,,Maar er rest ons niets anders dan te hopen dat de 22ste editie van de boekenmarkt in 2022 wel door kan gaan. Dan is 1 mei gelijk een zondag, dus dat zou mooi zijn." De Rooij hoopt dat het snuf- felvuurtje deze zomer al een beetje kan ontbranden. ,,Als het even kan, willen we in augustus een kleinere boekenmarkt hou den. Met zo'n veertig kramen, een derde van Boekenstad, de sfeer weer een beetje proeven." Behalve corona zijn er meer bedreigingen voor Middelburg Boekenstad, ziet De Rooij. ,,De gemeente Middelburg kondigde eerder aan terrassen meer ruimte te willen geven. Dat kan ertoe leiden dat een groot deel van de Markt door zitjes van de horeca wordt ingenomen. Ook zijn er al boekhandelaren afge vallen de afgelopen twee jaar; enkelen zijn overleden en ande ren hebben de pijp aan Maarten gegeven." De aanwas van nieuwe, jonge handelaren is zeer gering. De Rooij: ,,Of we de 120 kramen in de toekomst nog halen, is dus ongewis. Maar we gaan er nog wel voor, want Middelburg Boe kenstad is toch elk jaar weer een bijzondere belevenis." Bruinisse Hoe een klein idee steeds verder uit breidde. Met hulp van haar zonen verzon Es ter Nuiver uit Uden op een zomerse avond een griezel verhaal bij het eilandje Dwars in de Weg, waar slechts een handvol pony's op graast en waar een lange, smalle steiger boten de kans biedt om aan te leggen. De inval lende duisternis bleek een rijke brandstof voor griezelinspiratie. Loch Ness Van een statisch begrip werd het monster vanzelf een beest dat groot en lang is, een zwarte kleur, schubben en gele ogen heeft. Meer geeft Nuiver niet prijs in haar eer ste thriller. ,,De vorm van het monster laat ik aan de fantasie over. Expres. Het zou mooi zijn als de Grevelingen een verhaal 'heeft' over iets dat in het water leeft. Net zoals de legende van het monster van Loch Ness." Sinds twee jaar brengt Nuiver veel tijd door op de boot met haar familie. Het boek is er grotendeels op geschreven. ,,Ik heb er een kleine twee jaar aan gewerkt. Het verhaal was relatief snel klaar, maar daarna ben ik gaan herschrij ven. Dat neemt eigenlijk meer tijd in beslag", zegt ze lachend. ,,Mijn oudste zoon las het voor het naar de uitgever ging. Eerlijk zijn, drukte ik hem op het hart. En dat was-ie. Over dialogen waar een tiener in praat bijvoorbeeld. Dan zei hij: 'Dat zou ik nooft zo zeg gen'." Oude nieuwsberichten Haar boek beschrijft het verhaal van een vader die met zijn twee zonen op vakantie naar het Greve- lingenmeer gaat. Daar verdwijnen al een eeuw mensen. Lokale bevol king spreekt van een monster, maar het bestaan ervan is nooit bewezen. ,,De zonen Daan en Tim gaan op onderzoek uit", zegt Nui ver. ,,Ze speuren naar oude nieuwsberichten en vermissingen De vorm van het monster laat ik aan de fantasie over. Expres rondom het meer. De legende krijgt steeds meer vorm. En als ze een ooggetuige spreken, neemt de angst toe." Grevelingen is overigens niet Nuivers eerste boek. In het verle den schreef ze over de aandachts stoornis ADD. Dat bracht ze uit onder een pseudoniem, omdat ze een gedeelte uit persoonlijke erva ring schreef. Haar thriller is wél onder haar echte naam uitgegeven. Bij Kirjaboek, een uitgeverij die schrijvers de kans biedt hun werk in kleine opgave uit te geven. ,,Of ik trots ben? Ja, natuurlijk. Het ging van idee op de boot naar een heel boek, dat overal te bestellen is en ook bij alle havens aan het Gre- velingenmeer komt te liggen. Su pergaaf." Van Schaik zoekt ook nog onderne mers uit de directe omgeving die in het hotel fietsen willen verhuren of andere commerciële activiteiten ontwikkelen. ,,Die samenwerking met lokale ondernemers doen we in al onze hotels." Het bedrijf wil na de bouwvak be ginnen met de bouw van het hotel- resort. ,,We leveren binnenkort alle benodigde informatie aan bij de ge- De initiatiefnemers hebben eind vorig jaar drie weken lang geprobeerd in contact te komen met de gemeente. Dat is niet gelukt. Dat is beschamend meente zodat we direct na de zo mer kunnen beginnen." De belang stelling onder investeerders om het hotel te financieren is volgens hem zeer groot. Dat blijkt ook uit een nieuwsbrief. Er is al een voorin schrijving op 168 van de 173 suites en appartementen. Lodges en theetuin Onder de inwoners is echter veel weerstand tegen de komst van het hotel want ze vinden het te groot. Ook nu het aantal bedden is terug gebracht van ruim zeshonderd naar 466, aldus voorzitter Tjitte van den Buijs van de Dorpsraad. ,,Zelfs met die aanpassing blijft het heel groot, het past niet bij de schaal van Big- gekerke." Hij vindt het dan ook heel jammer dat een plan uit 2019, voor de bouw van veertig lodges en een theetuin, geen kans kreeg omdat dat plan niet paste binnen het be stemmingsplan. De wethouders Chris Maas (PvdA/GL) en Adri Roelse (DTV) maakten maandag duidelijk dat er er in het verleden drie plannen zijn ingediend om op het Kaasboerter rein toeristen te huisvesten. Het eerste hotelplan, uit 2011, haalde het niet wegens gebrek aan financiers. Daarop kwam de eigenaar in 2018 en 2019 met aangepaste plannen die allebei werden afgewezen door de colleges. Vooral het laatste plan, veertig lodges en een theetuin had gepast bij de schaal van Biggekerke, aldus Van den Buijs. Raadslid San der Jacobse (SGP/CU) vindt dat ook. Hij vindt het vreemd dat dat plan nooit voorgelegd is aan de ge meenteraad. ,,Zodat wij er een oor deel over konden geven, want het is een prachtig alternatief." Als raadslid heeft Jacobse de afge lopen tijd vragen gesteld aan het college over alles wat er gebeurt rondom het Kaasboerterrein. Uit de informatie die nu openbaar is ge worden blijkt volgens hem dat bij de eerste serie antwoorden het niet volledig was. ,,Ook is nu duidelijk dat het col lege ondernemers niet serieus neemt. De initiatiefnemers voor het hotel-resort schrijven letterlijk dat ze eind november en begin de cember drie weken lang hebben ge tracht in contact te komen met de gemeente maar dat dat niet lukte. Dat is beschamend." ^Br/x\ BiÊJLm i/r'mj' w t woensdag 21 april 2021 WA Een bakje aardbeien kopen aan een kraam tijdens de weekmarkt, mag Gert-Jan de Rooij wel. Maar de organisa tor moet ook dit jaar Middel burg Boekenstad, de grote boekenmarkt op de eerste zondag van mei, afblazen. René Hoonhorst Middelburg Niet veilig op de Grevelingen Michiel Bouwman - Esther Nuiver, auteur Grevelingen, Esther Nuiver, Uit geverij Kirjaboek, 157 pagina's, 15,95 euro. De inwoners van Biggekerke krijgen exclusief toegang tot het zwembad van het hotel-resort dat Dormio Leisure Develop ment aan de Kaasboerweg bij hun dorp wil bouwen. Directeur Don van Schaik ziet dat als een mooi gebaar richting de inwo ners. ,,Wij willen een goede band met hen." Emile Calon Biggekerke -Sander Jacobse, raadslid SGP/CU Esther Nuiver schreef de thriller Grevelingen over een monster in het Grevelingenmeer. FOTO PETER BRAAKMANN PIX4PROFS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39