Gemeenten met de rug tegen de muur Mike de Houck ziet potentie in vismijn 5 Analyse kunt het zo gek niet bedenken." De cocktails zien er feestelijk uit. ,,Het oog wil ook wat. Als gasten die cocktails voorbij zien komen, dan denken ze: doe mij er ook zo eentje." Twijfels Er zijn ook twijfels bij de horeca ondernemers over de openstelling van de terrassen. ,,We zijn blij met elk sprankje, maar dit is niet waar je op hoopt", zegt Anita Maas, ei genaar van Slot Oostende en Lunchcafé Stadhuis in Goes. ,,Want als het weer plotseling om slaat, kun je geen kant op. Het is ook een drama voor de inkoop. We denken na over kleinere en simpe lere kaart, zodat je makkelijker kunt inspelen op verschillende omstandigheden. Als je je voor raad moet weggooien, is dat je ei gen schade." VOORWAARDEN Maas zegt dat het bijna niet loont om open te gaan. ,,Tegelij- kertijd druist dicht blijven tegen je gevoel in. Je wilt gewoon open. Ik heb ook al verschillende reserve- Als je maar met twee mensen aan een tafel mag zitten, vraag ik me af of we de gezelligheid kunnen bieden waar mensen zo naar hunkeren ringen binnen van gasten die wil len komen. Iedereen heeft be hoefte om gezellig op het terras te gaan zitten. Maar als je maar met twee mensen aan een tafel mag zitten, dan vraag ik me af of we de gezelligheid kunnen bieden waar mensen zo naar hunkeren." Walter Bien van Beachclub Per ry's in Scharendijke haalt zijn om zet voornamelijk in de avonduren. Hij baalt dat de terrassen om zes uur dicht moeten. ,,Het weer is be palend. Als het vanaf de 28ste een week regent, blijven de terrassen leeg. Ik verwacht in de meivakan tie wel gasten, maar daarna komt er een gat." Kopsoep Bien wil op het strand picknickta fels neerzetten voor mensen die koffie en appeltaart willen nutti gen. ,,Maar die bankjes kan ik on mogelijk elke avond weghalen. Wie gaat er handhaven als mensen daar blijven zitten?" De tafels op het terras van het paviljoen reser veert hij voor mensen die uitge breid willen lunchen. ,,Ik heb al zes telefoontjes en drie mails van gasten die willen komen. Ik denk dat mensen luxer gaan lunchen. Ze nemen het er lekker van, en eten 's avonds thuis een kop soep." Ron Diephorst van hotel en brasserie Katoen in Goes wil gas ten zo veel mogelijk bieden: lunch, diner en borrelhapjes. Hij veran dert niets aan de menukaart. ,,Voor ons maakt het niet uit. We maken voor onze hotelgasten al af- haalmenu's." Diephorst denkt dat mensen vooral behoefte hebben aan gezelligheid op het terras. ,,Het liefst zou ik een barbecue neerzetten, zodat mensen een lek ker stukje vlees van de grill kun nen bestellen, met de jas aan. Waarom niet? We maken van ie dere versoepeling een feestje." De oplossing voor honder den Zeeuwse gezinnen en bijna honderd medewer kers die al maanden in grote on zekerheid verkeren, is nabij. Jeugdbescherming west (JB west) is bereid de noodlijdende organisatie over te nemen, zon der dat er in de dagelijkse prak tijk veel verandert. De gezinnen houden hun vaste hulpverlener en nagenoeg alle medewerkers blijven in dienst. JB west belooft de jeugdbe scherming en -reclassering in Zeeland op orde te brengen, maar daar hangt wel een flink prijs kaartje aan. De organisatie wil een 'financiële injectie' van 3,8 miljoen euro en een vijfjarig con tract, met een gegarandeerde om zet van 7 miljoen per jaar. Daar door is de kans groot dat de ge meenten flink moeten bijpassen. De tijdsdruk is enorm. JB west eist op korte termijn uitsluitsel en ook de inspecties en de Jeugd- autoriteit manen de gemeenten tot spoed. Zij willen zo snel mo gelijk een einde maken aan de onzekerheid voor de betrokken jongeren, gezinnen en personeel. Bovendien, hoe langer wordt ge wacht, hoe groter de kans dat meer gezinsmanagers kiezen voor een baan elders, met alle ge volgen van dien. Uitstel maakt overname - waar het onvermij delijk op zal uitdraaien - alleen maar nóg duurder. De gemeen ten staan met de rug tegen de muur, want er zijn geen andere opties meer. Intervence zelfstan dig laten voortbestaan is onhaal baar gebleken. Het plan om de organisatie op te doeken en het werk te verdelen over drie andere instellingen in de provincie werd afgeschoten door de inspecties. Zeker achteraf gezien is dat maar goed ook, omdat Briedis - de par tij die het grootste deel moest overnemen - nu zelf op omvallen staat. Dus rest de gemeenten nu wei nig anders dan in zee te gaan met JB west, de organisatie die zij vo rig jaar nog de deur wezen omdat haar eisen onbespreekbaar wa ren. Zij weet zich nu in een com fortabele positie en stelt dus, be grijpelijk, harde voorwaarden om ervoor te zorgen dat de financiële risico's te overzien zijn. Haken en ogen Aan de verantwoordelijk wethou ders is nu de taak om in sneltrein vaart alles in orde te maken. Dat is geen eenvoudige klus, met veel juridische haken en ogen. Als de gemeenten akkoord gaan met de voorwaarden van JB west, moeten zij die bijvoorbeeld ook bieden aan de andere organisaties. Verder dienen dertien gemeenteraden op korte termijn ervan te worden overtuigd dat zij extra geld be schikbaar moeten stellen. En dan moet ook nog de hei kele kwestie met Briedis worden opgelost. Voor de 88 kinderen die daar nu van afhankelijk zijn, is een andere plek nodig. Uiteinde lijk kan dat juist bijdragen aan een oplossing voor Intervence. Als het lukt om JB west ook de taken van Briedis over te laten nemen, groeit de kans dat de or ganisatie op eigen kracht vol doende omzet in Zeeland haalt. Dan kan de prijs die de gemeen ten betalen voor een betere toe komst voor de Zeeuwse jeugdbe scherming, nog enigszins be perkt blijven. Begin maart werd bekend dat de vismijn in Breskens moet sluiten en dat alle activiteiten naar Vlissingen verhuizen. Volgens de Holding Zeeuwse Visveilingen, ei genaar van beide vismijnen, was dat besluit onvermijdelijk, omdat de Bressiaanse vissersvloot de laat- ste jaren enorm is gekrompen. Slechts één professionele visser is er nog actief. Bovendien worden in Breskens alleen garnalen verwerkt. Voor minder geld kan dat ook in Vlissin- gen, vindt de Holding. Voor het garnalenseizoen in juli begint, moet de verhuizing rond zijn. Ultieme poging De soap beleefde afgelopen week end echter een plottwist. De ge meente Sluis doet nu een ultieme poging de verhuizing te blokke ren. De gemeente wil de Holding Zeeuwse Visveilingen, waar Sluis voor 35 procent aandeelhouder van is, voor de rechter slepen. De ge meente gelooft in een toekomst voor de vismijn en heeft achter de schermen naar een exploitant ge zocht. Die is gevonden in Bressiaander Mike de Als de vismijn vertrekt, komt hij nooit meer terug Houck. Vorige week is een intentie overeenkomst getekend. ,,Het zou doodzonde zijn als de vismijn zou sluiten'', zegt De Houck, eigenaar van de gelijkna- mige visgroothandel in Breskens. „De vismijn is een toeristische trekpleister. Als de vismijn vertrekt, komt hij nooit meer terug." Daarom is hij opgestaan. „Ik heb geen twaalf maanden per jaar werk aan een vismijn, maar alleen in het garnalensei- zoen. Dat kan ik er bij doen. Het oude systeem van vroeger, met vissersbootjes die 's middags naar de haven komen, kan best te rugkeren. Ik zie potentie. De garna len moeten toch ergens gezeefd worden en dat kan maar op zeven locaties in Nederland." Toeristische trekpleister Of de vismijn daadwerkelijk blijft, hangt van de rechtsgang van de ge- meente Sluis af. ,,Ik kan nu nog wei nig'', zegt De Houck. ,,En als de vis mijn naar Vlissingen gaat, dan is het zo." Hij hoopt dat het zo ver niet komt. ,,Breskens zonder vismijn? Persoonlijk vind ik dat niet kunnen. Ik weet zeker dat tachtig, negentig procent van de Bressiaanders die mening deelt." Visserijmuseum Al is De Houck ook realistisch. ,,Ik verwacht hier geen 250 vissersbo ten, maar we kunnen wel proberen er iets van te maken." En in de vismijn kan meer dan al leen de aanvoer van garnalen. ,,We kunnen samenwerken met het vis serijmuseum, er kan horeca komen en de vismijn kan het startpunt van dagtochtjes voor toeristen zijn." JACI woensdag 21 april 2021 GO De terrassen mogen vanaf 28 april van 12.00 tot 18.00 uur open. Aan een tafel mogen maximaal twee men sen uit verschillende huishoudens plaatsne men, op anderhalve meter afstand van el kaar. Tenzij het gaat om men sen uit hetzelfde huishouden en kinderen tot en met 12 jaar, dan mogen er meer mensen aan een tafel. Per terras mogen maximaal 50 mensen plaatsnemen. Er zijn vaste zitplaatsen en zelf bediening is niet toegestaan. Bezoekers kunnen binnen betalen, naar het toilet of ge bruikmaken van de garderobe. Binnen is een mondkapje verplicht. De tafels moeten op 1,5 meter afstand van elkaar staan, tenzij er kuchschermen tussen worden gezet. Gasten krijgen vooraf een checkge- sprek, worden geregistreerd en moeten reserveren. - Anita Maas, Slot Oostende Walter Bien van Beachclub Perry's in Scharendijke, maakte zijn terras vorig jaar al corona- proof. FOTO MARIEKE MANDEMAKER De overname van Inter- vence wordt een kostbare zaak voor de Zeeuwse ge meenten. Toch zit er wei nig anders op dan daar op korte termijn mee akkoord te gaan. Anders worden de problemen alleen maar groter. Rolf Bosboom Een garnalenveiling, horeca en het startpunt van dagtochtjes op zee voor toeristen. Mike de Houck gelooft dat het de toe komst kan zijn voor de vismijn in Breskens. ,,Ik verwacht hier geen 250 vissersboten, maar we kunnen wel proberen er iets van te maken." Bob Maes Breskens -Mike de Houck, exploitant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37