v\£ ïv *0 MEDIA CULTUUR 29 f v 'Opgesloten zitten in de kerkers van mijn gedachten' iVl RUDY (44) SIMONE (33) CHANTAL (30) ROLAND (49) yg y i angst: er waren situaties dat het een tijdje niet lukte contact te krijgen met een van de deelnemers. ,,Het hangt altijd boven de markt, dat was heel spannend. Je brengt door de gesprekken ook wat teweeg. Simone zei: 'Jij stelt allemaal van die vragen!' Een goed gesprek kan een uitlaatklep zijn, al is het eng als iemand zegt dat-ie dood wil Maar ook: 'Laat dit maar zien, mijn meest kwetsbare kant.' Soms ging ik even een rondje wandelen na een zware draaidag, maar verder kan ik het goed van me afzetten.'' Hij is geen hulpverlener, bena drukt Lodiers. ,,lk ben een pro grammamaker die dit thema be spreekbaar probeert te maken. Ik wil begrijpen wat er in hun hoofd om gaat." Dat is, voor zover mogelijk, gelukt, denkt hij. ,,Chantal zei: 'Je bent heel ver gekomen, maar dat laat ste stuk begrijp je niet als je zelf die duistere en donkere kant niet kent.' Ze was blij dat ik naar haar verhaal durfde te luisteren. Ik ben heel trots dat deze vijf hun verhaal willen delen.'' MEES (25) gaat er mis, wat heb ik verkeerd ge daan? Ik móest hier iets mee. Maar ja, ga maar eens de boer op met een tv-programma over suïcide. De publieke omroep erkende het belang om zelfdoding bespreekbaar te maken, maar had ook twijfels. 'Zorgt het niet voor copycatgedrag?' Volgens de experts niet, omdat je het juist bespreekbaar maakt. 'Blijft een pro gramma over zelfmoord wel kijk- baar?' Ik kan alleen maar conclude- Waarom ben ik niet gewoon blij? Waarom vind ik het leven niet leuk? ren: ja.'' Hij overtuigde: vanavond om 21:30 uur is de eerste aflevering van de BNNVara-reeks op NPO 1 te zien. Lodiers had als voormalig presen tator van Over mijn lijk en Je zal het maar hebben al bewezen dat zware thema's bij hem in goede handen zijn. Hij en de redactie bereidden zich ook nu grondig voor, door een training te volgen bij 113 Zelfmoord preventie. ,,We moesten bijvoor beeld rollenspelen doen, hoe je een gesprek over zelfmoord voert. Dan was je soms ook degene met de depressieve klachten, dat gaf wel inzichten. Het is niet gemakkelijk, maar het is goed om niet te oordelen, niet te zeggen: 'Bekijk eens wat je wel hebt', juist open vragen te stel len.'' Het is een ziekte, voor sommigen zelfs een dodelijke ziekte, maar aan de buitenkant zie je niets. Zo iemand als Simone lacht veel, is soms hart stikke vrolijk. En vaker hebben men sen eromheen helemaal niets door. Dan komt een zelfmoord heel plots. Ze zijn soms zo eenzaam in hun gedachten dat ze denken: het is mak kelijker om niet te leven. Maar ze willen niet dood, ze willen niet meer worstelen met het leven. Een goed gesprek kan een uitlaatklep zijn, al is het natuurlijk eng als iemand zegt dat-ie graag dood wil. Jan Mokken- storm, oprichter van 113 Zelfmoord preventie, zei: 'Niemand hoeft zelf moord te plegen.' Ik weet niet of ik dat geloof, bij sommigen vraag ik me af of zij er ooit nog uitkomen.'' Heftig De presentator en de redactie wer den ook begeleid door een trauma psycholoog die vertelde hoe ze de heftige verhalen konden verwerken. Hoe ze om konden gaan met de woensdag 21 april 2021 GO ~"v TM kv Bk' i 44 —Patrick Lodiers Praten over zelfmoordgedachten kan anoniem: chat via 113.nl, bel 113 of bel gratis 0800-0113. penheid creëren is naar l 1 mijn idee essentieel, omdat zo'n gesprek me de kans biedt om even uit mijn hoofd te ontsnappen en weer even in de wereld te zijn. Mis schien is het niet het onderwerp dat je had gehoopt op te hoeven brengen, maar dat iemand die strijdt met suïcidale gedachten het tegen je durft te zeggen, spreekt van een immens vertrou wen. Ik hoop dat mensen zich door het programma gesteund voelen. Toen ik een jaar of 12 was, had ik het moeilijk: thuis botste ik vaak, op school werd ik buitengesloten omdat ik 'anders' was en ik voelde me steeds minder thuis in mijn eigen lichaam. Ik begon mezelf te zien als egoïstisch en waardeloos, een kind dat het anderen enkel moeilijk maakte door zo nodig 'anders' te zijn. Ik raakte steeds meer geïsoleerd en raakte verstrikt in mijn eigen gedachten. Ik begon de dood te zien als middel om me rust te kunnen geven. Ik ben nu twee maanden relatief stabiel en ben helemaal oké met mijn non-binaire genderidentiteit. Ik ben op zoek naar een plekje voor mezelf en mijn hondje en rond mijn therapietraject af. Ik weet dat er periodes komen waarin de donkerte zal overheer sen en ik opgesloten zal zitten in de kerkers van mijn eigen ge dachten, maar ik ken mijn trig gers beter. Ik ben niet meer bang voor de gedachten aan de dood. Als ze opkomen probeer ik na te gaan wat ze me proberen te ver tellen. Soms kan ik dat niet alleen en heb ik een beetje hulp nodig, maar dat is oké.'' 44 —Simone Simone in gesprek met presentator Patrick Lo diers. FOTO'S BNNVARA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29