28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV .^r,N TV-PROGRAMMA ZELFDODING Een jaar lang volgde Patrick Lodiersvijf mensen die een sterke wens hebben om niet meer te leven. Hij hoopt met Leven voor de dood het taboe rondom zelfdoding te doorbreken. „Een programma over zelfmoord, is dat wel kijkbaar? Ja, want het is ontzettend belangrijk om hierover te praten." ee maar, daar was er dan één. Eindelijk weer. Waar normaal gesproken de D66'ers niet van de talkshowtafels zijn weg te slaan om alles en iedereen de maat te nemen, hadden ze zich nu al dagen angstvallig schuilgehouden. Om precies te zijn: sinds alge meen bekend werd wat voor viespeuk er binnen hun gelederen huisde, in de persoon van Sidney Smeets. Maar daar was dan eindelijk Rob Jetten, D66's snoepje van de week, in De Vooravond om tekst en uitleg te geven. Nou ja, uitleg... Hij zat er voor namelijk om aandacht te vragen voor jonge homo's die worstelen met hun coming-out en op zoek zijn naar maatschappelijke rolmodellen. Die vormen nu een te makkelijke prooi voor seksuele roofdieren als Smeets. Die laatste vier woorden gebruikte Jetten natuurlijk niet om zijn ex-collega te omschrij ven. Die typering van Smeets komt voor mijn rekening, om de boel in perspectief te zetten. Jet ten deed juist heel erg zijn best om de naam Smeets in het gesprek naar de achtergrond te duwen en de nadruk te verplaatsen naar een erkend maatschappelijk probleem. Om zo te kunnen zeggen dat het onderwerp D66 én hem na aan het hart ligt. En dat zijn partij er is om deze kwetsbare groep te helpen. Een 'spin' noemen ze dat in politieke kringen. Ik herkende hem van verre. Kwamen al die uren spindoctors en campagnestrategen aanhoren op tv in aanloop naar de verkiezingen toch nog van pas. En de communicatieadviseurs van Jetten kunnen trots zijn, want het was een zeer succes volle spin. De presentatoren van De Vooravond hingen aan zijn lippen. meeste avonden vrij flets. Er gebeurt weinig opzienbarends. Gesprekken kabbelen voort. Fidan Ekiz en Renze Klamer zijn geen schim van hun eerdere zelf. Ik heb sterk de indruk dat het tweetal niet meer vrij is om hun mening te geven of uit de band te springen. Of ze hebben gewoon geen zin in een nieuwe rel, dat kan ook. Maar daardoor is de glans er vanaf. Je had als kijker vorig seizoen toch niet kunnen bedenken dat de morele verontwaardiging over wat Smeets heeft uitgespookt met jongens van amper 16 - om nog maar te zwijgen over zijn fantasieën over nóg jongere kinderen - van tafelgast Hélène Hen driks moest komen in plaats van Fidan? De term pedofilie viel echter totaal niet. Ook miste ik kritisch doorvragen op het rammelende selectiebeleid van D66. Want leg de Nederlander maar eens uit hoe het kan dat KRO-NCRV een privédetective afstuurt op potentiële deelnemers van Boer zoekt Vrouw, maar een politieke partij blindvaart op de blauwe ogen van een kandidaat in het sollicitatieproces voor ons belangrijkste democratische orgaan. Hoewel Jetten zei dat zijn hart bij de jonge homo's ligt, wilde hij ook nog even kwijt dat hij Smeets sterkte had gewenst. Want de ooit zo succesvolle advocaat zag zijn droom om Kamer lid te worden nu toch ook uiteenspatten. En diens veiligheid was in het geding. Dat was voor mij het toppunt. Moesten we nu echt medelijden krijgen met de dader? Misschien moet Bilal Wahib eens overwegen om lid te worden van D66. Australië blijft weg Mondkapje niet in beeld Praten over de media k had het liefst dat we hier nu niet hadden gestaan. Dat je nu mijn graf had kunnen bezoekenSoms schaam ik me ervoor. Waarom heb ik dit nu? Ik heb een leuke baan, een mooi huis, ouders die me steunen, mijn vriend, vriendinnen met wie ik ontzettend kan lachen en leuke din gen kan doen. Waarom ben ik niet gewoon blij? Waarom vind ik het leven niet leuk?'' Aan het woord is Simone, 33 jaar oud. Ze kampt al meer dan twintig jaar met depressies. Er gaat geen dag voorbij dat ze niet aan de dood denkt of manieren bedenkt waarop ze er een eind aan kan maken. Patrick Lodiers volgde haar, Mees, Chantal, Rudy en Roland een jaar lang voor Leven voor de dood, waarin ze open hartig praten over hun worstelingen met het leven. Een belangrijk pro gramma om te maken, vindt Lodiers. ,,Tien jaar geleden presenteerde ik een thema-avond over zelfmoord en dat was ook de start van het platform 113-online. Het thema zelfdoding heeft me nooit meer losgelaten. Anderhalf jaar geleden kwam ik voor mijn radioprogramma De Nieuws BV weer in aanraking met de cijfers: per dag sterven vijf mensen in Neder land aan zelfdoding. Er doen jaarlijks 100.000 mensen een poging, meer dan 400.000 mensen hebben suïci dale gedachten. En dan heb je nog de familie, vrienden, kennissen en col lega's eromheen, die denken: wat n Ik vraag me al langer af wat er dit seizoen met dat programma aan de hand is. Het is de woensdag 21 april 2021 GO MUZIEK Montaigne, die Australië verte genwoordigt op het Eurovisie Songfestival in Rotterdam, komt niet naar Nederland om op te treden. De zangeres mag vanwege de lokale corona beperkingen niet naar Eu ropa reizen. Het nummer Techni- colour doet wel mee aan de competitie. FILM Aanwezigen bij de uitreiking van de Oscars ko mende zondag hoeven geen mondkapjes te dragen als de camera's draaien. De or ganisatie heeft de bezoekers gevraagd tij dens de pauzes voor de recla mes, waarin zij meer bewe gingsvrijheid hebben, wel hun mond en neus te bedekken. PODCAST Is de serie De Kinderen van Ruinerwold de documentaire van het jaar? Blijft RTL sco ren met De Ver raders? Colum niste Angela de Jong en ver slaggevers Den nis Jansen en Mark den Blan ken praten onder meer hierover in de mediapodcast op de site van deze krant. m 'De dood was een middel om me rust te geven' Marlies van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28