Duplantis komt naar Hengelo Winst voor Yates na lange solo Financiële hulp Thialf Na megacrisis is er eindelijk een serieuze test richting Tokio 25 Na alle commotie sinds vorige zomer ek turnen verlaten de topturnsters voor het eerst de beslotenheid van de trainingszaal. Wat valt er bij de EK in Basel te verwachten? De 28-jarige klimmer van Team BikeExchange sprong in de bergrit over 121 kilometer tussen de Oostenrijkse plaatsen Inns bruck en Feitchen im Kaunertal op de voorlaatste klim weg. Yates (foto) hield ook op de slotklim stand en soleerde zo naar zowel de ritzege als de leiderstrui. ruim 40 seconden later als tweede over de finish. Simon Yates nam de eer ste plaats in het algemeen klas sement over van de Italiaan Gi anni Moscon. De renner van Ineos Grenadiers had maandag nog de eerste etappe gewonnen in de rittenkoers door de Alpen. Thialf verkeert al enige tijd in fi nanciële problemen. De betrok kenen hebben aangegeven dat ze vanaf september 2022 jaarlijks 1,4 miljoen willen bijdragen. ,,Het is geweldig om te zien hoe de partijen zich willen inspan nen om Thialf een gezonde toe komst te gunnen", aldus Pier Eringa, die gesprekken voerde met de partijen en een rapport opstelde. ,,Dat is goed nieuws voor de hele schaatswereld." Het Nederlandse vrouwenturnen beleefde de grootste crisis die de sport ooit heeft gekend. Mishande ling, intimidatie, misbruik, eet stoornissen. Negen van de tien keer ging het daarover, als het vrouwen- turnen het afgelopen jaar in het nieuws kwam. Over de glanzende prestaties van de nationale ploeg in de voorbije jaren kwam plots een grauwsluier te hangen. De huidige generatie topturn- sters, Sanne Wevers voorop, mocht dan wel verklaren zich niet te her kennen in al die beschuldigingen, het bleef niet lang een ver-van mijn-bedshow. Alle coaches die be trokken waren bij TeamNL kwa men stuk voor stuk onder vuur te liggen. Het topsportprogramma vrouwenturnen viel in de zomer van 2020 zelfs helemaal stil. De centrale trainingen werden na zes weken in aangepaste vorm weer opgepakt. Eerst op neutraal terrein in Nijmegen, sinds februari onder één dak met de mannen in het nieuwe nationale trainingscen trum in Heerenveen. Pottenkijkers waren en zijn daar niet welkom, of ficieel vanwege de coronabeperkin- gen. Terwijl de leiding van de gym- nastiekbond de mond vol heeft over transparantie om herhaling van misstanden uit het verleden te voorkomen, schermde de KNGU de sporters juist af van de buitenwe reld. Kwalificatiewedstrijden achter gesloten deuren, niet de gebruike lijke persbijeenkomst vooraf aan een internationaal kampioenschap. Ook niet in een online jasje. Sanne Wevers, boegbeeld van het vrouwenteam, mijdt de publiciteit sinds ze gemerkt heeft dat alles wat ze zegt verkeerd valt bij slachtoffers van misbruik in de turnsport. Zij en haar tweelingzus Lieke zitten in een extra lastig parket. Het is niet alleen hun trainer die beschuldigd is van grensoverschrijdend gedrag, hij is ook nog eens hun vader. Onmisbaar De coach van het jaar 2016 is vol gens Sanne Wevers een onmisbare schakel in het succes. Al haar hele leven staat hij de olympisch kampi oene van Rio de Janeiro bij. Als de balkspecialiste opgenomen wordt in het Oranje-kwartet, zal Sanne Wevers het in Tokio zonder haar vader moeten stellen. Een maatre gel van de KNGU-top die hard is aangekomen bij Team Wevers. Programma Eerder haalde de bond al de stof kam door de coachploeg door Pa trick Kiens en Frank Louter buiten te sluiten van de centrale trainin gen. Maar ook voor Vincent Wevers en de clubcoaches Wolther Kooi- stra en Nico Zijp is er straks geen plaats in de olympische delegatie. Zo denkt de bond rust te creëren rond de ploeg en de impact te be perken als nog vóór Tokio de uit- komsten van onderzoeken naar misstanden in de turnsport naar buiten komen. Dat het ook anders kan, bewijst België, waar de om streden bondscoaches na een mea culpa door mogen werken tot en met de Olympische Spelen. Sanne Wevers, boegbeeld van het vrouwenteam, mijdt de publiciteit In Basel staat Vincent Wevers zijn dochters nog gewoon terzijde. Deze week vindt min of meer de wisseling van de wacht plaats in de coachstaf. Zo kunnen de turnsters alvast wennen aan de Tokio-gan- gers José van der Veen en Aimee Boorman, en andersom. Door de dubbele trainersbezetting telt de vrouwenploeg op de EK evenveel sporters als coaches. Opsteker welkom In de lege St. Jakobshalle (want geen publiek) draait het vanaf van daag eindelijk weer eens om pirouettes, spagaatsprongen en flik- flaks. De balk is het uitgelezen toestel voor evenwichtskunstenaars. Het zou niet vreemd zijn als de rege rend olympisch kampioene Sanne Wevers door alle commotie van de afgelopen tijd uit balans is gebracht. Een sportieve opsteker is meer dan welkom. Haar laatste succes dateert van de EK in 2018, toen ze in Glas gow goud won. woensdag 21 april 2021 PC FEITCHEN De Brit Simon Ya tes (28) heeft met een lange solo de leiding gepakt in de Ronde van de Alpen. HENGELO De Zweedse polsstokhoogspringer Armand Duplantis (21) doet op 6 juni mee aan de FBK Games in Hengelo. De wereldrecordhouder gebruikt de wedstrijd als voorbereiding op de Olym pische Spelen in Tokio. „Beter bestaat simpelweg niet. Het is echt geweldig dat de beste atleet van dit moment naar Hengelo komt", zegt toernooidirec teur Ellen van Langen. Duplantis heeft het wereld record sinds februari 2020 met 6,18 meter in handen. Bij de FBK Games kwam nog nooit iemand hoger dan 5,91. Of er toeschou wers bij mogen zijn in Hengelo is nog onbekend. HEERENVEEN Schaatsbond KNSB, NOC*NSF, gemeente Heerenveen en de provincie Friesland gaan ijsstadion Thialf financieel bijstaan. Het is de vraag in welke vorm olympisch kampioene Sanne Wevers steekt na al het rumoer van het afgelopen jaar. foto ap Turnsters snakken op EK naar rust Marcel Luyckx Basel BASEL Vandaag 10.00-20.30 uur kwalificatie vrouwen met Naomi Visser, Tisha Volleman, Sanne en Lieke Wevers Morgen 10.00-19.40 uur kwalificatie mannen met Bart Deurloo, Jordi Hagenaar, Loran de Munck, Frank Rijken, Casimir Schmidt en Epke Zonderland Vrijdag 13.30-15.30 uur meerkampfinales vrouwen 17.00-19.45 uur meerkampfinales mannen Zaterdag 13.30-16.10 uur toestelfinales: vloer, voltige, ringen (mannen) en sprong, brug (vrouwen) Zondag 13.00-15.40 uur toestelfinales: sprong, brug, rek (mannen) en balk, vloer (vrou wen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25