Da's makkelijk scoren TOTO y SCORE j. JiJ 24 Ide Schelling, de revelatie van het voorjaar, is geen alledaagse wielrenner 2 Ide Schelling (23) houdt van skateboarden, bier drinken en hij doet zijn trainingen het liefst op een fiets met een vast verzet. Deze weken maakt hij indruk in de heuvelklassiekers. Gek van fiets met één verzet Het zou een stripverhaal of jongens boek kunnen zijn. ,,Ide op avontuur in de heuvelklassiekers", zegt hij zelf. Een week geleden vertrok Ide Schel ling in zijn 'opgepimpte' zwarte Toyota Paseo uit 1997 - daarover later meer - vanuit Den Haag naar Luik. Op naar het ploeghotel van Bora Hansgrohe voor de - in zijn ogen - mooiste wedstrijden van het jaar. Na de vierde plek in Brabantse Pijl en de prijs voor de strijdlust na een solo in de Amstel Gold Race is Schelling van alle Nederlandse renners de opval lendste. Vandaag rijdt hij de Waalse Pijl, zondag Luik-Bastenaken-Luik. De Belgische wielercommentator Michel Wuyts heeft het tijdens de Brabantse Pijl over 'een kloeke boy'. ,,Hij flirt met de camera en dat is een goed teken." NOS-commentator Her bert Dijkstra kan tijdens de Amstel Gold Race zijn enthousiasme niet onderdrukken. ,,Dit gaat er eentje worden!'' En Schelling zelf? Die zwaait tijdens zijn solo in de Amstel naar zijn vrienden langs het parkoers aan de voet van de Bemelerberg. Schelling is spontaan, goedlachs en een vlotte prater. Met zijn aanval lende stijl en het geflirt met de came raman is de vergelijking met Michael Boogerd - die andere Hagenees - snel gemaakt. Al kan Schelling daar wei nig mee. Hij kent Boogerd van naam en heeft hem een enkele keer gespro ken, meer niet. ,,Ik vond wielrennen op tv altijd maar saai en keek nooit in mijn jeugd. Zeker niet in de tijd dat hij goed was. En natuurlijk is het fij ner dat iedereen nu fietst zonder die gekke middeltjes. Maar ik ben ook weer niet heel bewust bezig met het feit dat ik als wielrenner opgroei in een veiliger tijdperk.'' Schelling laat zich sowieso niet makkelijk vergelijken met andere wielrenners. Als kind had hij geen idolen, ook niet eentje op een fiets. Zelf fietste hij graag en veel, maar FIXIE hield ook van skateboarden en sur fen. Nog steeds trouwens. ,,Al ga voor een belangrijke periode natuurlijk niet meer skateboarden.'' Atypisch Tot op de dag van vandaag draait bij Schelling alles om plezier. ,,Ik ben een atypische wielrenner. Ik fiets niet om de allerbeste renner ter wereld te worden, maar voor mijn plezier.'' Dat is makkelijker gezegd dan gedaan in een wereld waar het gaat om uren lange trainingen, hoogtestages, ver mogens en eten dat op de gram nauwkeurig wordt afgewogen. ,,Als ik het idee heb dat iets een stapje te ver gaat, dan kies ik ervoor om maar iets minder goed te zijn. Vrolijk zijn vind ik belangrijker dan mijn eten afwe gen of in mijn eentje boven op een berg zitten. Ik heb nog nooit een hoogtestage gedaan en sta ook niet per se te popelen om dat te doen. Zo vind ik bijvoorbeeld klimmen en klassementsrenner zijn de minst leuke kanten van wielrennen. Dat kan ik misschien ook goed en daar mee zou ik wellicht meer kunnen verdienen, maar het is belangrijker dat ik gelukkig ben.'' Ik vond wielrennen op televisie altijd maar saai en keek nooit in mijn jeugd Voor de duidelijkheid: Schelling is op dit moment gelukkig én een goede wielrenner. Als jonge Neder lander kom je ook niet zomaar bin nen bij de Duitse ploeg Bora Hans- grohe. ,,Dan rij je opeens op een hele dikke fiets van S-Works en ben je ploegmaat van Peter Sagan.'' En Schelling denkt dat hij nog beter kan. ,,Ik denk wel dat ik een wereldtopper kan worden. Niet dat ik bij de grote drie, Van der Poel, Van Aert en Ala- philippe, hoor. Wel dat ik af en toe wedstrijden kan winnen.'' Schelling maakt furore als prof, maar blijft een 23-jarige. Hij is sinds een half jaar 'superverliefd' op Hanna die hij tijdens het fietsen in de dui nen tegenkwam. Hij is een van de weinige wielrenners die traint op een fixie (zie kader). Een jonge twintiger die zoals vele leeftijdsgenoten trots is op zijn eerste auto. ,,Geen lullig stadswagentje. Hij is uit 1997 en ik kocht 'm vorig jaar voor 1.000 euro. Goede deal, hoor. Er zitten van die le ren stoelen in en eronder een uitlaat van hier tot Tokio.'' Schelling zit het liefst bij zijn vrienden. Jongens zoals Bart Jan, Chris en David. Studenten. ,,Mijn vrienden betekenen veel voor mij. Volgende week na Luik-Bastenaken- Luik gaan we met een groep op va kantie. En dan ga ik zeker wat biertjes drinken. Dan rij ik 40 dagen geen wedstrijd en mogen de teugels wel wat gevierd.'' Dat hij hen soms uit moet leggen wie Alejandro Valverde is, vindt Schelling niet vreemd. ,,Want ik heb af en toe het gevoel dat ik een dubbelleven leid. Thuis in Den Haag met mijn vrienden en als prof renner. Niet te vergelijken.'' Voorspel 4 eindstanden en maak wekelijks kans op 5.000,- Speel gratis mee op pzc.nl/score4 SPEEL BEWUST® SCORER-i TOTO €5,000 jfUHBi woensdag 21 april 2021 PC 'Soms leid ik 'n dubbelleven' Daan Hakkenberg Rotterdam/Luik ROTTERDAM Ide Schelling is, voor zover bekend, de enige wielerprof die traint op een fixie (een racefiets met één vast verzet en in principe zon der rem, red.). Tot een paar jaar jaar geleden reed Schel ling ook wedstrijden in deze ongepolijste tak van de wieler sport. Zijn deelname aan Red Hook Milaan in 2018 - een serie vermaarde in ternationale criteri ums op straat - noemt Schelling 'een van mijn leuk ste wedstrijden ooit'. Hij werd vijfde. ,,Al is de wereldtop fixed gear natuurlijk wel wat anders dan de wereldtop in het wielrennen.'' De fixie waar hij nu op traint, bouwde hij zelf op en is een waar pronkstuk. Het felgekleurde frame kreeg hij van de ploeg, stuur en zadel belegde hij zelf met koper. Schelling rijdt er zijn urenlange duurtrai- ningen op. ,,Ik heb er een licht verzetje op gezet, goed voor de cadans.'' - Ide Schelling (23) Raad 4 scores om te winnen /Cl FOR 1-3-2-2-3 Ide Schelling met zijn gekleurde fixie in Den Haag. foto bart jan holland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24