'Super League gaat niet werken, het is iets kunstmatigs' II voor100.000fans in India II 23 Chelsea en Manchester City haken alweer af De UEFA, de FIFA, veel spelers en oud-spelers en vooral heel veel voetbalfans hopen dat het protest tegen de afsplitsing zo massaal en luidruchtig zal worden, dat het hele plan zal gaan wankelen en uitein delijk wordt afgeblazen. En dus probeert vooral de oppositie zoveel mogelijk kopstukken in de voetbal wereld hun kamp in te trekken. Om in elk geval duidelijk te maken wie er allemaal bijna moeten kokhalzen van de Super League. De uitgesproken woorden van middenvelder James Milner (Liver pool) en verdediger Benjamin Pa- vard (Bayern München) werden om die reden als een soort hemels geschenk uitgepakt door de de in het nauw gedreven baas van de UEFA. Ceferin dankte tijdens zijn speech op het UEFA-congres in Montreux opvallend nadrukkelijk Nasser Al-Khelaifi (PSG) en Karl Heinz Rummenigge (Bayern Mün- chen) voor het feit dat ze openlijk afstand namen van de Super League. ,,Dank vanuit de grond van mijn hart'', zei Ceferin. PSG-baas Al-Khelaifi, tot voor kort vooral iemand met een heel poenerig imago: ,,PSG denkt dat voetbal voor iedereen is. We moe ten niet vergeten dat een voetbal club is als een familie, dat we een gemeenschap vormen. Ons hart wordt gevormd door de fans.'' Florentino Pérez, de voorzitter van Real Madrid en de Super League, gaf eerder op de dag tekst en uitleg vanuit het andere kamp. „Voetbal moet evolueren, de inte resse neemt af. Het moet attractie ver.'' Pérez benadrukte dat de actie juist is bedoeld 'om het voetbal te redden'. De Spanjaard lacht om de dreigementen dat de 'afvalligen' Real Madrid, Manchester City en Chelsea nu al uit de Champions League worden geknikkerd en denkt dat het niet zo'n vaart zal lo pen dat spelers van de twaalf clubs geen interlands meer mogen af werken. Hij kreeg daarin gelijk van een Spaanse rechter. Maar niet veel mensen zitten op de lijn van Pérez. Voormalig top- spits Gary Lineker kondigde aan niet als analist te gaan werken in de Super League. Dat ook allerlei mi nisters en premiers stevig stelling namen, voelde allemaal als een overwinning voor Ceferin. Net als de mededeling van Bayern Mün- chen dat het niet instapt, omdat het 'voor eerlijke competitie' is. Dat de club al jarenlang de andere clubs in de Bundesliga berooft van hun be ste spelers is even niet belangrijk. Vrijdag is zijn eerste bestuurs vergadering. ,,Uiteraard is de Su per League dan hét grote thema'', zegt Spee. ,,Dat er eensgezindheid is. Eén van de duidelijke pijlers onder het Europese voetbal is een vorm van solidariteit. Een aantal clubs wil die solidariteitsgedachte nu verlaten. Die gaan voor zichzelf. Je kunt beter in solidariteit inves teren, zodat je als geheel groter wordt en sterker uit de corona crisis komt.'' ,,Precies om die reden. Los van de grootsten en de rijksten zit hele maal niemand daarop te wach ten. De kern van voetbal is de passie van fans voor hun eigen club. Die passie moet je centraal stellen. De Super League heeft iets kunstmatigs. En kunstma tige dingen blijven uiteindelijk nooit overeind.'' ,,De bonden hebben zich nadruk kelijk uitgesproken. Onze voorzit ter Alexander Ceferin ook. De af gelopen twee dagen waren gevuld met heel veel emotie. Het zou goed zijn om de komende dagen met een koel hoofd met elkaar te praten. Dat zal van beide kanten moeten komen.'' Just Spee. foto pro shots ,,Valt niet te zeggen. Er zitten al lerlei aspecten aan de situatie. Zeker ook juridische consequen ties. Zowel aan de kant van de UEFA als aan hun kant wordt momenteel van alles bestudeerd. Vrijdag zal het er over gaan.'' Het zou goed zijn om de komende dagen met een koel hoofd met elkaar te praten ,,Omdat dit een instituut is waar veel besloten wordt over het voetbal in Europa. Het interna tionale aspect wordt steeds be langrijker. In alle bescheiden heid: we zijn een relatief klein landje, maar we zijn wel groot in het voetbal en je hebt als Neder lands bestuurslid de kans om be leid te beïnvloeden. Vaak komen de meest innovatieve ideeën van kleine landen. Grote landen zijn vooral bezig het schip drijvende te houden.'' Amerika komen. En sowieso uit de len van de wereld die commercieel gezien nog onontgonnen terrein zijn voor het voetbal. Inter Milaan heeft net een nieuw logo. In de let ters I en M kun je het Engelse 'I am' lezen (Ik ben Inter). Daarom ook dat vergezicht: Super League-wed strijden in pak hem beet New York, Abu Dhabi en Johannesburg. Of in India. Van de 7,8 miljard mensen op aarde zijn 3,2 miljard Chinezen, In diërs en Pakistanen. Tel uit je winst. De Formule 1 stond ooit ook op het punt van het voetbal nu. In die zin dat de roots van die sport race teams in Engeland, Italië, Duitsland waren. Met de overkoepelende FIA als Frans georiënteerde organisator daarboven. Maar de van oorsprong 'Europese' Formule 1 zit nu dus op elke plek in de wereld waar geld valt te halen. De oude Formule 1 van 30 jaar geleden? Die bestaat totaal niet meer. Amerikaanse investeerders hebben de koningsklasse van de au tosport in handen. En dat terwijl Amerikanen in de kern niks met Formule 1 hebben. In de voetbalplannen van de Su per League worden elk jaar wild cards verdeeld, voor de resterende vijf plekken naast de vijftien vaste deelnemers. En: niet uitgesloten wordt dat ook Amerikaanse teams kunnen meedoen. Dat is identiek aan het 'paydriver'-principe in de Formule 1. De coureur die eigenlijk niet zo goed is, maar die wel grof De nog te vormen Super League gaat qua opzet de Formule 1 geld meeneemt. achterna. fotobewerking mark reijntjens meeste risico's hebben genomen en zichzelf dus het kwetsbaarst heb ben gemaakt voor zo'n crisis, ge bruiken diezelfde crisis nu om er maximaal van te profiteren. Ze zet ten andere clubs die er ook last van hebben buitenspel met de belofte om straks tóch weer solidair te zijn. Het nieuwe geld moet vooral uit In 2024 is het voetbal dood. De Super League gaat het juist redden woensdag 21 april 2021 Just Spee (56) is gisteren gekozen in het bestuur van de UEFA. De opvolger van Michael van Praag begint in een histori sche week. ,,De Super League gaat niet werken, omdat het iets kunstmatigs is'', zegt de KNVB-voorzitter. Maarten Wijffels Rotterdam/Montreux Alle 55 bonden veroordeelden de oprichting van de Super League. Wat zegt dat? U zei zelf eerder: ik geloof niet in iets als een Super League. Wat is de volgende stap voor jullie als UEFA-bestuur? Het Deense UEFA-bestuurslid Jesper Möller verwacht dat Real Madrid, Manchester City en Chelsea uit de Champions League worden gegooid. Hoe reëel is dat? - KNVB-voorzitter Just Spee Waarom is het belangrijk dat Nederland in het uitvoerend comité zit? - Florentino Pérez (Real Madrid)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23