Hoe het basisinkomen ons volgens Koen Bruning Als een speer richting de finish Ifte Paspoort ïwfiijvi Music De economie hapert, het vertrouwen in de politiek wankelt en de kloof tussen mensen met en zonder vermogen groeit. Geen beter moment om een basisinkomen in te voeren, betoogt Koen Bruning in zijn boek Samen Rijk. ,,Als vloer om op te staan.'' 20 GOEIE KOOP SPORTOORDOPJES SPECIAAL VOORJOU Apple AirPods Pro vanaf €196 waterdicht. Huawei FreeBuds 3 vanaf €100 1 ^1 ,,Ik werd geïnspireerd door Andrew Yang, die vorig jaar in de Verenigde Staten een van de presidentskandi daten voor de Democraten was. Hij pleitte voor een 'vrijheidsdividend': een basisinkomen voor iedereen. Het vertrouwen in de mens staat voor hem centraal. Ik hoop de poli tiek in Nederland te inspireren om het dividend in te voeren.'' ,,Dat vind ik een mooie term. Je geeft mensen keuzevrijheid door ze finan ciële zekerheid te bieden. En 'divi dend' omdat het een uitbetaling is voor de welvaart die wij over de jaren hebben opgebouwd met betaald, maar ook met onbetaald werk.'' ,,Hier is het meeste draagvlak voor. Het is het bedrag rond de armoede grens. Iedere Nederlander vanaf 18 jaar krijgt elke maand duizend euro tot aan zijn of haar pensioen. En ja, dat kost een hoop geld. Maar dat mag ook wel. Sinds de jaren 80 is ons loonaandeel gedaald. In 1977 ging nog 93 cent van elke euro in onze econo mie naar arbeid, nu is dat nog 72 cent. Concreet betekent het dat ons salaris gemiddeld met 1225 euro per maand is afgenomen. Met het dividend beta len we dat weer terug.'' ,,Op het eerste gezicht wel. Dat moe ten we voorkomen. Bijvoorbeeld door de kinderbijslag te verhogen en de kinderopvang gratis te maken. Voor dat laatste is ook steeds meer steun in de politiek. Daarnaast kun nen wonen en energie goedkoper worden door van onderaf coöperaties op te starten, waarbij mensen zelf dat gezamenlijk gaan organiseren. Ver der kun je het dividend bekostigen door techbedrijven te belasten. Be drijven zoals Google zamelen onze data in en verkopen die aan adver teerders. Door die data te belasten, komt het geld weer bij diegenen die de data produceren: wij.'' ,,Bijna een miljoen mensen leeft in armoede en nog eens honderddui zenden lopen het risico daarop. Zij ervaren gemiddeld meer stress, een zaamheid, hebben een lagere levens verwachting en zijn minder produc tief. Als je die stress wegneemt met een inkomen, kun je veel kosten be sparen. Tegelijkertijd hebben burgers meer tijd voor bijvoorbeeld mantel zorgtaken; dat bespaart zorgkosten.'' ,,In mijn boek onderscheid ik twee economieën. De ene is financiële economie, zoals de beurs waar geld wordt gemaakt met geld. Daarvan profiteren vooral de rijkeren. Tijdens de coronacrisis zijn Nederlandse mil jardairs er 9 miljard euro op vooruit gegaan. Dat geld wordt echter ont- Bose SoundSport Free Wireless vanaf€140 m tlV'pf-C07MCE"Rh WOENSDAG 21 APRIL 2021 PC Luister jij graag naar muziek of een podcast tijdens het lopen, fietsen of fitnessen? Volgens de Londense Brunel University kan muziek je sportprestatie tot 15 procent verbeteren. Naast je sportoutfit schaf je dus bij voorkeur ook een paar draadloze oortjes aan. Wij gingen op zoek naar de beste modellen die goed aan sluiten én tegen een spatje zweet kunnen. O Pro-editie is spat- O Enkel de siliconen dopjes zitten in je oor, O Kreeg een verbeterde heel comfortabel. pasvorm met rubberen O De geluidskwaliteit dopjes. is uitmuntend: uitste- O Ruisonderdrukking. kend gebalanceerd, met heldere hoge tonen en behoorlijke diepgang in de lage tonen. O De batterij houdt het 4,5 uur vol. O Prijzig. O Vrij licht in gewicht lijks in je oor voelt han- waardoor je ze nauwe- gen. O Ondanks dat de dop- jes je gehoorgang niet volledig afsluiten, is de geluidskwaliteit in orde. V/ O De batterij gaat zo'n vier uur mee. O De prijs ligt een stuk lager dan de andere in-ears in dit overzicht. Het idee van een basisinkomen is niet nieuw. Waarom nóg een boek over dit onderwerp? Waarom heet het 'vrijheids dividend'? U stelt duizend euro voor, waarom dit bedrag? Koen Bruning (21) wilde profvoetballer worden. Hij bezocht de VS om een voet- balbeurs bij een uni versiteit te bemachtigen. Tijdens het trainen raakte in 2018 het kraakbeen in zijn rechterknie be schadigd. Weg voetbalcarrière. Hij volgt nu de opleiding philo sophy, politics and economics aan de Vrije Universiteit Amster dam en is bijna klaar met zijn roman over opgroeien met au tisme. Bij Bruning zelf is op 7-ja- rige leeftijd PDD-NOS geconsta teerd, een vorm van autisme. Om dat te bekostigen wilt u bepaal de toeslagen afschaffen. Gaan een oudergezinnen er dan juist niet op achteruit? Het dividend levert 'miljarden euro's aan winst en besparingen op', schrijft u. Hoe dan? Krijg je dan geen enorme inflatie? O Springen er op het O De balans tussen vlak van geluid boven- hoog, midden en laag uit. De sound is vol en is uitstekend. blijft helder, ook wan- O Bij deze oortjes wor- neer je het volume den rubberen dopjes snoeihard zet. in meerdere maten geleverd. O De accuduur bedraagt zo'n vier uur, met wat hulp van de oplaad- case worden dat er tien. Voor meer testresultaten: hardware.info VAN DE PZC 'Geef iedereen duizend euro per maand' MARJOLEIN KOOYMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20