durf te vragen Toezicht is Europa is versnipperd en banken kunnen moeilijk gegevens delen ECONOMIE 19 De strijd tegen witwassen kost veel meer dan ze oplevert. Betere samenwerking en slimme opsporings systemen moeten de effectiviteit vergroten. Gratis live-webinar over Hypotheken voor Starters welkom bij independer woensdag 21 april 2021 kunnen banken moeilijk informa tie uitwisselen, vanwege strenge privacywetten. In Nederland is nu een samenwerking gestart tussen de grote banken om gegevens uit te wisselen. Zo kan bijvoorbeeld wor den voorkomen dat criminelen die bij de ene bank geweigerd zijn bij de volgende bank wel geaccepteerd worden. Ook tussen landen moet de samenwerking verbeteren. Puur naar de cijfers kijkend lijkt de strijd tegen witwassen wegge gooid geld. Maar de banken bena drukken dat misdaadbestrijding een maatschappelijke taak is die ze graag op zich nemen. Harald Criminelen ver dienden jaarlijks 110 miljard euro in de EU aan onder meer drugshandel, en btw-fraude, vol gens Europol. Benink, hoogleraar banking and finance aan de Universiteit van Til burg ziet ruimte voor verbetering. ,,In het ene land is het toezicht op naleving van de witwasregels zwakker dan in het andere land. Je moet voorkomen dat crimineel geld naar het laagste punt stroomt. Dat kan door een Europese toe- zichtautoriteit in het leven te roepen.'' Ook bij de banken is nog veel winst te halen. Benink wijst op de creditcardmaatschappijen. ,,Die draaien zelf op voor de schade als er gefraudeerd wordt met creditcards. Dat geeft een prikkel om fraude te voorkomen. Zij controleren trans acties met creditcards op zo'n vijf tig punten. Ze gebruiken kunstma tige intelligentie. Die systemen kunnen fraude herkennen. Dat soort systemen moeten ook banken verder ontwikkelen.'' Tot voor kort hadden banken die prikkel niet zo sterk. Benink wijst op het witwasschandaal bij een filiaal van Danske Bank in Estland. ,,Daar wasten Russische criminelen op grote schaal geld wit. Dat filiaal was het best renderende buiten landse filiaal van Danske Bank.'' Wat dat betreft hebben de toren hoge boetes die ABN Amro en eer der ING hebben gekregen wel degelijk effect. De afgelopen jaren zijn de banken fors gaan investeren in bestrijding van het witwassen. Peet Vogels Amsterdam Twee miljard euro investeert ABN Amro in mensen en materieel om witwassen tegen te gaan. Topman Robert Swaak meldde dat bedrag om aan te geven dat de bank de strijd tegen witwassen wel degelijk serieus neemt. Samen met de recente boete van 480 miljoen euro betekent het dat ABN Amro al 2,5 miljard aan de strijd tegen wit wassen kwijt is. En ABN Amro is niet de enige die flink investeert. Alleen al in de EU gaven financiële instellingen 144 miljard euro uit om witwassen en terrorismefinanciering tegen te gaan, becijferde Ronald Pol, een expert in financiële misdaad, in een studie uit 2020. Dat zijn enorme bedragen, maar de banken staan dan ook tegenover een machtige vijand. Volgens Euro pol verdienen criminelen alleen aan drugshandel, valsemunterij, btw-fraude en ladingdiefstal al zo'n 110 miljard euro per jaar in de EU. Daarvan wordt 1,2 miljard in beslag genomen, zo'n 1,1 procent. Op wereldschaal is het nog bedroevender. Schattingen van de Verenigde Naties komen uit op een bedrag van 1600 miljard dollar dat jaarlijks wordt witgewas sen. Dat is wel een schatting van jaren gele den. Daarvan wordt maar 0,2 procent onder schept. Wereld wijd investeren de financiële instellin- gen zeker 300 miljard in bestrijding van witwassen, becijferde Pol. De onderzoeker is somber. De kosten voor de bestrijding zijn hon derd of meer keer hoger dan de op brengst. ,,Het antiwitwasbeleid is het minst effectieve toe- zichtsexperiment in de we- reld.'' In Nederland zijn de cijfers gunstiger. Geschat wordt dat jaar lijks zo'n 16 miljard euro wordt wit gewassen. In 2019 werd voor 261 miljoen Je moet voorkomen dat crimineel geld naar laagste punt stroomt. Dat kan met een Europese toezichthouder - Harald Benink, hoogleraar banking and finance euro crimineel vermogen afgepakt, meldt het Functio neel Parket. Het aantal rechtszaken tegen witwassen verdubbelde in vier jaar tijd tot 3400. Er zijn een aantal redenen dat het toezicht van de banken, verzeke raars, vermogensbeheerders en andere financiële instellingen niet effectiefis. Criminelen verschuilen zich achter legale bedrijven. Voor banken is het vaak moeilijk na te gaan wie de echte eigenaren van een bedrijf zijn. Zo blijft de crimi neel uit het zicht en kan geld wor den witgewassen. Het toezicht, zeker in Europa, is nog erg versnipperd. Bovendien Wil je een eigen woning? Maar snap je weinig van hypotheken? Kijk dan live mee op donderdag 22 april (20.30 uur) en maak kans op gratis hypotheekadvies t.w.v. 1.195 euro! Strijd tegen witwassen kost alleen maar geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19