Europese Commissie kritisch op overnames in biotech ECONOMIE 17 Als het straks weer op gang komt, dan wil je daar klaar voor zijn illumina in Nederland'. Het gros van de hotels van Accor is inmiddels weer van het slot gegaan. ,,Je moet op een bepaald moment wel weer de deuren openen. Als het straks op gang komt, dan wil je daar klaar voor zijn.'' De grote vraag is wanneer dat moment aanbreekt. Net als Beljaarts verwacht Van der Graaf niet veel van de openingen van terrassen. ,,Voor ons is het veel belangrijker dat er weer vergaderd kan worden in de hotels en dat de restaurants in de hotels opengaan. En nóg belangrijker natuurlijk is dat de landen weer van het slot gaan en de buitenlandse toe risten en zakelijke reizigers komen.'' Van der Graaf heeft goede hoop dat als er eenmaal weer gereisd kan wor den er een enorme inhaalslag volgt. Met een beetje geluk is dat al vanaf juni. Voor de individuele zakenreizen gaat hij uit van september. „Beeld bellen via Zoom en Teams is een op lossing maar mensen willen uitein delijk toch persoonlijk contact. Die behoefte zal blijven'', zegt hij hoop vol. Wel verwacht hij dat het nog jaren kan duren voordat het weer helemaal terug is op het niveau van 2019. Minder pessimistisch Eigenaar Erik Kuiper-van den Berg van Hotel Chateau Marquette in Heemskerk is wat minder pessimis tisch dan Beljaarts en Van der Graaf. Nu heeft hij naar eigen zeggen het geluk dat hij minder afhankelijk is van buitenlandse toeristen én dat hij een kasteel heeft dat hij kan ver huren voor bijeenkomsten. Ook hij is na de tweede lockdown tijdelijk dichtgegaan, maar hij heeft inmid dels de deuren weer geopend. En de boekingen gaan aardig. ,,Ik kan niet zeggen dat het veel is, maar we zijn bezig en dat is al fijn.'' De bezettingsgraad - zijn hotel telt 65 kamers - ligt bij hem gemiddeld op 25 procent. De ene week boeken wat meer gasten dan de andere week, dat is vooral afhankelijk van het weers. Het geld verdient hij voorna- melijk met de activiteiten die in het kasteel Marquette worden georgani seerd. ,,Helemaal coronaproof in kleine groepen en men houdt zich er strikt aan de protocollen en de regels die door de overheid zijn vastgesteld voor noodzakelijke bijeenkomsten op locatie'', benadrukt hij. De ruimten worden afgehuurd door bedrijven die trainingen aanbieden voor certifice ringen van beroepsgroepen. Het heeft hem zelfs wat nieuwe klanten opgeleverd. ,,Het is een geluk dat we dat hebben.'' Dat heeft echter niet kunnen voor komen dat hij van 30 procent van zijn medewerkers (vijftien mensen onder wie vaste krachten) afscheid moest nemen. Het had erger gekund, denkt hij, als zijn verhuurder en de leveran ciers niet hadden meegewerkt. Over de openstelling van de terras sen is hij minder somber dan Bel- jaarts en Van der Graaf. ,,Ik kan wel zeggen dat het een druppel op een gloeiende plaat is en ja, dat is het ook wel. Maar ik zie het als een eerste stap naar een volgende stap. Uiteindelijk zullen straks de restaurants open mogen en ik ga ervan uit dat het rond de zomer wel weer redelijk normaal zal zijn. Dan ga ik ervan uit dat het weer storm zal lopen net als vorig jaar zomer.'' Onderwerp van onderzoek is de overname van het Amerikaanse Grail door farmabedrijf Illumina. Beide bedrijven zijn actief in de markt voor testen op kanker. Illu- mina heeft een test op de markt, Grail heeft een veelbelovende test in ontwikkeling. Illumina is bereid 8 miljard dollar neer te leggen voor Grail, dat nog geen dollar omzet maakt. De vrees is dat het hier gaat om een zoge noemde 'killeracquisitie'. Dan koopt een bedrijf een veelbelovend concurrerend product op om het op de plank te laten liggen. Daardoor kan het bedrijf langer geld verdie nen met het eigen product, wellicht tegen een hogere prijs, omdat er geen concurrent meer is. Op zich is de trend dat grote far- mabedrijven biotechbedrijven opkopen niet nieuw. Ontwikkeling van een medicijn kost miljarden en de kans op mislukken is groot. Van daar dat grote bedrijven de markt afspeuren naar biotechbedrijven met een veelbelovend product. Dat scheelt ze miljarden aan eigen onderzoek. Kostbaar Omgekeerd kunnen biotechbedrij- ven gebruik maken van de finan ciële kracht van de grote farma- bedrijven. Met name klinische onderzoeken naar de werking van het medicijn zijn kostbaar. Die uit gave hoeft het biotechbedrijf niet zelf op te hoesten. Het gevaar is dat de prijs van de nieuwe medicijnen wordt opgedre ven, omdat er weinig concurrentie meer is. De Autoriteit Consument Markt, de Nederlandse mededin gingsautoriteit, geeft dat als reden dat om het onderzoek door de Eu ropese Commissie is gevraagd. ,,We krijgen meer signalen dat de over names leiden tot hogere prijzen en minder innovatie'', aldus een ACM- woordvoerder. ,,We moeten actie ondernemen tegen de negatieve effecten van overnames.'' woensdag 21 april 2021 - Erwin van der Graaf, hotelketen Accor Dirk Beljaarts, directeur van Konink lijke Horeca Neder land: „Voor veel gas ten is de sjeu van hotelbezoek er wel af.'' FOTO'S ANP, MARCO OKHUIZEN De Europese Commissie is bezorgd over de overnames van biotechbedrijven door grote far maceutische bedrijven. Die overnames kunnen de prijzen opdrijven van nieuwe medicijnen of de innovatie afremmen. Peet Vogels Brussel 5200 Illumina Way Een overname door Illumina wordt onderzocht. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17