Aan NIEUWS 13 Drie jaar lang verzamelde Martin Hendriksma verhalen over de Nederlandse kust. Zijn boek Aan zee werd een kroniek waarin hij, van vroeger tot nu, schetst wat duinen, strand en zee voor ons betekenen. ,,De kust verbindt ons.'' e drukte, de overvolle we gen van Zuid Holland: ze zijn vlakbij. Maar hier op het strand van Katwijk is alle ruimte. Een enkeling loopt er met de hond, twee paarden kuieren voorbij en verderop steken wat benen in leg ging omhoog: een yogaclubje. De branding dondert, meeuwen krijsen. Martin Hendriksma (54), haren over eind in de wind, kijkt in de richting van Scheveningen. Dat is 15 kilome ter ver, maar de skyline tekent zich helder af. ,,De weidsheid, dat vinden wij Nederlanders geweldig. De kust verbindt ons. Daar trekken we naar toe.'' Drie jaar reisde hij langs de 'gou den rand' van het land, tussen Cad- zand en Rottumeroog sprak hij be woners, politici en wetenschappers en deed hij onderzoek in archieven en literatuur. Zo ontstond zijn 'kro niek van de kust', Aan zee, een verza meling reportages en vermakelijke verhalen, toegankelijk en tegelijk in fraaie stijl geschreven. Het is zijn derde boek over water, eerder waren het in 1799 bij Terschelling gezonken goudschip de Lutine en de Rijn zijn thema. ,,Van water naar water. Al gaat Aan zee eigenlijk meer over zand. En zand is niet saai.'' De Andreaskerk, het icoon van Kat wijk, steekt net boven een hoog duin uit; geen kerk in Nederland staat dichter bij de zee. Hendriksma: ,,Dat hoge duin was hier een paar jaar gele den nog niet. De Katwijkers legden vóór de kerk een parkeergarage aan en bedekten die met zand. Zo losten ze een nijpend parkeerprobleem op, tegelijk creëerden ze nieuwe natuur én namen ze een gat in de duinenrij weg. Bescherming tegen de zee.'' Die bescherming is nodig: aan het eind van deze eeuw zal de zeespiegel minstens 80 centime ter hoger staan. „Maar 2 meter is ook niet uit gesloten", zegt Hen driksma. „De eeuwige strijd tegen het water, dat nooit definitief te temmen is. Het is een dreigende constante geworden, er staat druk op de kust. Maar onder anderen de Katwijkers laten zien dat uitbrei ding van de duinen ook nieuwe kansen biedt." En wat veel landge noten niet weten: de overheid heeft genoeg plannen op stapel om de zee in te tomen. Hen- driksma: „Emigreren naar Duitsland zal voorlopig niet nodig zijn. Hier..." r,:r\ li Pas in de 19de eeuw ontdekte de mens de zee. De elite trok naar de stranden -Martin Hendriksma, auteur - hij wijst naar de branding - ,,komt een tweede hoge duinenrij. Ergens in de komende decennia. Dan is het 'Katwijk voorheen aan zee'.'' In zijn boek pakt Martin Hen driksma, die freelance journalist is, de draad op in de 17de eeuw, toen de Hollanders nog heel anders dachten over hun kustlijn. ,,Dat was een no-goarea, ge vaarlijk, ongewis en onberekenbaar. In de 19de eeuw begon dat te veranderen; de mens ontdekte de zee, de elite trok naar de stran den. Het besef groeide dat zeelucht gezond was. Je dronk een glas zeewater, dat was goed voor je. Ja hoor, dat gebeurde echt." En voort gaan de mooie verhalen. „Wist je waarom eind negen tiende eeuw Domburg opgang maakte als badplaats en kuur oord voor elite en kunstenaars? Dat kwam door één mas seur, de grondlegger van de fysiothera- pie, die zich daar vestigde: dr. Johann Georg Mezger. Later werd Zandvoort de badplaats der badplaatsen van Eu ropa, niemand die daar nu nog bij stilstaat. De boulevards die werden aangelegd, de dure hotels, ze zijn er niet meer. De stranden en duinen werden allemanszand.'' En natuurlijk hoort in een kroniek over de kust ook het verhaal over het Kustpact, het unieke convenant tus sen gemeenten, provincies en cen trale overheid (2019) met afspraken over beperking van de bebouwing aan zee. ,,Nederland wil zijn kust open houden, de duinen en het strand zo ongerept mogelijk. Niet bouwen waar dat tot op heden niet gebeurd is. Het resultaat is te zien. Ga maar eens naar de Vlaamse kust, of naar de Duitse Waddeneilanden. Overal hoogbouw en toeristische voorzieningen. In Nederland zijn die er ook, maar toch heel beperkt.'' Maar als een waarschuwing geldt Hendriksma's boek ook. Het is druk aan de kust. Het is er soms zelfs veel te druk. Heel goed herinnert hij zich hoe hij ooit vredig op een terras aan zee zat. ,,Toen kwam er een paramo tor over, die heen en weer bleef vlie gen van IJmuiden naar Bloemendaal. Met veel lawaai. Eindeloos. Eén per soon die het plezier ver galde van duizenden. Toerisme en recreatie moeten strenger worden gereguleerd." Anders, wil hij maar zeg gen, mist Nederland straks de weidsheid en de rust van haar onmisbare kust. woensdag 21 april 2021 Egbert Jan Riethof 1 1 i' A «Ml* - - Journalist Mar tin Hendriksma (boven): ,,De kust was lang een no-goarea.'' FOTOPIM RAS Hendriks Aan zee, een kroniek van de kust, door Martin Hen driksma, uitgeverij De Geus, 23.50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13