Rijdend museum over WOII komt in juni naar Oostburg Genieten van Kunstroute Graauw vanuit de luie stoel 6 Rechter verbiedt huisvesting arbeidsmigranten op Marina Beach Het is al ruim twee jaar geleden dat arbeidsmigranten van Marina Be ach weg moesten. Dit gebeurde on der druk van een dwangsom van twee ton. Terneuzen dreigde die op te leggen, als de arbeidsmigranten niet zouden vertrekken. Oostappen spande begin dit jaar tegen die dwangsom een rechtszaak aan en eiste ook een schadevergoeding. Als de rechtbank Oostappen in We hebben de Braakman niet voor niet als toeristisch gebied aangemerkt het gelijk had gesteld, was de weg vrij geweest voor de legale huisves ting van arbeidsmigranten op Ma rina Beach. Maar zo ver is het niet gekomen. Terneuzen heeft, op één procedurefout na, juist gehandeld, aldus de rechtbank. Oostappen voerde aan dat het verbod discriminerend zou zijn en in strijd met Europees recht. Vol gens de rechtbank is het evenwel helder. Het bestemmingsplan voor de Braakman staat alleen recreatief verblijf toe en het huisvestingsver bod geldt voor iedereen, Nederlan der of niet-Nederlander. Jos Mennen, directeur beleidsza ken bij Oostappen, kon maandag nog niet reageren op de uitspraak. Wethouder Frank van Hulle is te vreden. ,,Wij hebben de Braakman niet voor niets als toeristisch gebied aangemerkt. De rechtbank heeft dat bevestigd." Gouden deal Voor Oostappen is de uitspraak een tegenvaller. De verhuur aan ar beidsmigranten vormt op meer dere recreatieparken van het bedrijf een belangrijke verdienste. De be oogd koper van Marina Beach, Braakmaneiland Projectontwikke- ling, heeft huisvesting van arbeids migranten ook in zijn toekomstvi sie opgenomen. De overname van Marina Beach is overigens nog altijd niet rond, hoewel Peter Gillis van Oostappen en Catharina van Alten namens Braakmaneiland Projectontwikke ling daarover al eind 2019 een con tract sloten. De verkoopsom werd op 61,25 miljoen euro bepaald; een gouden deal voor Oostappen dat het failliete park in 2013 kocht voor 5,5 miljoen euro. De overname van Marina Beach voor ruim 61 miljoen euro is na anderhalf jaar nog steeds niet helemaal afgerond Inmiddels zijn wel praktisch alle particuliere bungaloweigenaren op Marina Beach uitgekocht, met wie Oostappen eind 2019 de erfpacht overeenkomst beëindigde. Het toenmalige bestuur van hun ver eniging eiste als eerste in 2017 actie van de gemeente Terneuzen tegen de verhuur aan arbeidsmigranten, waarna het balletje aan het rollen is gegaan. Dat is de bungaloweigenaren niet in dank afgenomen. Ook zij konden hun biezen pakken. Een rijdend museum. Zo kun je de trailer van het Verzetsmuseum in Amsterdam gerust noemen. Begin juni zet de vrachtwa gen koers richting Oostburg. Het is voor het eerst dat de trailer naar Zeeland komt. Arno Boidin, voorzitter van het Comité 4 mei Oost burg, is in zijn nopjes dat het eindelijk is gelukt de trailer naar West-Zeeuws-Vlaanderen te ha len. ,,Vorig jaar wilden we dit ook al doen, maar toen kon het door co rona niet doorgaan." De trailer is onderdeel van Junior op Wielen, een project van het Verzetsmu seum. In de elf meter lange vracht wagen is een tentoonstelling inge richt over de Tweede Wereldoorlog, bedoeld voor basisschool leerlingen. Ze komen er alles te weten over het dagelijks leven in de oorlog, de Jodenver volging, het verzet en hoe het was om in een NSB-gezin te le ven. Van 7 tot en met 18 juni strijkt de trailer neer in Oostburg, vlak bij de Eligiuskerk. Boidin: ,,Elf basisscholen komen langs en ook het Zwin College neemt deel. Daar zijn we heel tevreden over." Dank- zij een subsidie komt de trailer gra tis en voor niets. Kinderen kunnen steeds in groepjes naar binnen en zijn ongeveer een uur bezig. ,,Dit is echt een unieke gebeurtenis", ver telt Boidin. ,,Ieder jaar doen we een schoolproject rondom de herden king. De museumtrailer is een prachtig alternatief tijdens corona. Het is de eerste keer dat de trailer naar Zeeland komt." Boidin is ook nog bezig met de Dodenherdenking op 4 mei. ,,Het zal op sobere wijze doorgaan. We hebben 's avonds een herdenking met een taptoe en bloemenlegging, maar we willen geen toeloop. Daarom vragen we ieder die wil, overdag langs te komen." GRAAUW Werk van vijftig kunstenaars zien in zeven mi nuten? Dat kan, laat Kunst route Graauw zien. Het evene ment maakt een digitale door start waarbij kunstenaars zich online aan publiek laten zien. Corine Kisling, Inge De Bel- der en Jos Buijsrogge uit Graauw vormen de nieuwe or ganisatie van het kunstevene ment in Graauw, dat normali ter allerlei kunstenaars en honderden kunstliefhebbers naar het dorp trekt. Ze moes ten in 2020 noodgedwongen een jaar overslaan vanwege het coronavirus maar maken dit jaar een digitale doorstart. Kunstenaars werd begin dit jaar gevraagd om bij hun aan melding ook foto's en een vi deo van eigen werk mee te sturen, voor het geval de echte Kunstroute niet door zou kun nen gaan. In maart werd de knoop doorgehakt: de regu liere route is voor het tweede jaar op rij niet mogelijk. Vanaf komend weekend is de Kunst route, in een video van zeven minuten, te bekijken op de Fa- cebookpagina van Kunstroute Graauw. De muziek is deels van Champagne en Wine, met zangeres Karin de Kock. dinsdag 20 april 2021 Oostappen krijgt deksel op neus De huisvesting van arbeidsmi granten op vakantiepark Marina Beach bij Hoek blijft verboden. De Oostappen Groep, eigenaar van het recreatiecentrum, heeft een rechtszaak daarover tegen de gemeente Terneuzen verlo ren. Dit betekent een flinke te genslag voor Oostappen en be oogd koper van Marina Beach, het in Axel gevestigde bedrijf Braakmaneiland Projectontwik keling BV. Harmen van der Werf Hoek -Frank van Hulle, wethouder Bob Maes Oostburg Arbeidsmigranten op vakantiepark Marina Beach, archieffoto oktober 2018. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53