II 9 'Stop met de testmaatschappij' tair uniform meer dragen. De ko ningin verordonneerde vervolgens dat iedereen moest verschijnen in een 'morning coat' of 'day dress' om de aandacht niet af te leiden van het bijzetten van prins Philip. De keuze paste in de steriele omstandigheden van de pande- mie. Slechts dertig genodigden mochten de dienst bijwonen, on der wie drie Duitse bloedverwan ten van Philip. Een plechtigheid met achthonderd gasten, zoals oorspronkelijk in het draaiboek stond, werd aangepast. De hertog wilde 'geen gedoe', maar deze be grafenis was tot op het bot uitge kleed. Lichtjaren verwijderd van de extraverte rouwdienst van Lady Diana in Westminster Abbey. Vredestichter Door het besloten karakter van de uitvaart vielen de kleinste details op. Nadat de kist was afgedaald in de Royal Vault van St George's Chapel, zocht prinses Catherine contact met Harry. 'Kate de Vrede stichter', zoals de tabloids haar betitelden, betrok William in het gesprek. Daarmee zorgde de dood van prins Philip, die bekendstond als de lijm van de koninklijke fa milie, voor een beetje warmte op een droevige en klinische dag. De zon brak niet door voor ko ningin Elizabeth. Zonder Philip aan haar zijde valt het leven haar volgens bronnen rond Bucking ham Palace zwaar. Ze overweegt zich meer en meer terug te trek ken op Windsor Castle. Geen Brit die haar dat kwalijk zal nemen, na haar in haar eentje te hebben zien rouwen. Even geen koningin meer, maar een diepbedroefde weduwe. Een groep ziekenhuisbestuur ders, zorgverzekeraars en art sen doet een oproep aan het kabinet om te stoppen met investeringen in de 'testmaat schappij'. In een manifest ui ten ze kritiek op het plan van de overheid om 925 miljoen euro vrij te maken voor het opzetten van een infrastruc tuur van testen. Dat geld kan volgens de groep beter wor den geïnvesteerd in gezond heid en preventie. De bestuursvoorzitters van onder meer CZ, het OLVG, Zilveren Kruis, Menzis en Zuyderland MC noemen de investering in testevenemen ten een 'kostbare impulsaan koop om even de gemoederen te sussen'. Daarbij zouden de testevene menten niet duurzaam en zinvol zijn, omdat het volgens de zorgbestuurders al in juli mogelijk zou moeten zijn dat alle mensen die dat willen, gevaccineerd zijn. 'Ervaringen van Israël, VK en de VS laten zien dat na de vaccinatiecam pagne ernstige complicaties van Covid-19 nog maar zeer beperkt voorkomen. Deze landen hebben dan ook de sa menleving heropend.' De toestand van het ISS laat veel te wensen over Actie voor kinderen grootsucces Het streefbedrag voor de crowdfunding voor de negen 'kinderen van Ruinerwold' is binnen twee dagen bereikt. Gisterochtend stond de teller op ruim 270.000 euro. Doel was om voor ieder kind 30.000 euro op te halen. Het geld gaat via een stichting naar de kinderen van Gerrit Jan van D. (68) die jarenlang verscholen voor de buitenwe reld leefden in een afgelegen boerderij in de buurt van het Drentse dorp Ruinerwold. Buiten geen mondkapje Oud-minister voor rechter Verkiezingen Syrië in mei maandag 19 april 2021 SMOKKELWAAR Op de kist van prins Philip lag een vlag met daarop zijn persoonlijke wapen. M Ook de zondagskranten betuigden steun aan de koningin. FOTO'S AP, AFP, BRUNOPRESS Prins Charles liep achter de kist van zijn vader. William en Harry zagen elkaar voor het eerst sinds Harry met zijn vrouw Meghan Markle het spraakmakende interview gaf aan Oprah Winfrey. AMSTERDAM Vicepremier Joeri Borisov laat weten dat de Russische regering overweegt zich terug te trekken uit het internatio nale ruimtestation ISS. RUINERWOLD De kustwacht van de Filipijnen heeft voor 25 miljoen dollar aan venusschelpen in beslag genomen. Vier mannen zijn aangehouden voor de beoogde smokkel van de ruim 200 ton aan enorme schelpen. FOTO AP JERUZALEM Israël heeft de mondkapjesplicht in de buitenruimte geschrapt. Ook worden scholen volledig heropend. Het land zet daar mee opnieuw een flinke stap bij het afbouwen van de coronamaatrege len. In het ruim negen miljoen in woners tellende land is meer dan de helft van de bevolking inmid dels volledig ge vaccineerd. PALERMO De Italiaanse oud minister van Bin nenlandse Zaken Matteo Salvini ris keert vijftien jaar cel, omdat hij in 2019 een schip met 147 migranten de toegang tot de haven van Lampe- dusa weigerde. DAMASCUS Syrië houdt op 26 mei de tweede presidentsverkie zing sinds het begin van de bur geroorlog. Bashar al-Assad stelt dan naar verwachting een nieuwe ambts termijn van zeven jaar veilig. Kandi daten die het tegen hem willen opnemen hebben tien dagen de tijd om zich te melden, aldus parlements voorzitter Ha- mouda Sabbagh. M Moederziel alleen zat koningin Eliza beth in de kerkbank- jes. Het beeld van de diepbedroefde ko ningin maakte veel indruk op de Britten. LWWWnv MWexpbk HTScrvcr UN DAY TIME I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9