De Buckler van de vaccinaties 7 De Raad voor de Kinderbescherming heeft een tekort aan geschikte werkplekken voor jongeren met een taakstraf. Dat is extra prangend nu er steeds meer gevallen zijn van extreem schoolverzuim of een moeilijke thuissituatie. De Haagse coördinator taakstraf fen Jeanette Lankhuijzen moet stevig puzzelen, zeker de laatste tijd. Nu veel werkplekken geslo ten zijn, waar ze anders jongeren met een taakstraf kon plaatsen, is het 'een drama' om geschikte plekken te vinden. ,,In Den Haag zelf gaat het nog wel, maar in kleinere plaatsen is het heel moeilijk geworden.'' Dat terwijl de situatie ook vóór corona al nijpend was: er zijn te weinig geschikte plekken waar jongeren hun taakstraf kunnen vervullen. De Raad voor de Kin derbescherming, die jaarlijks zo'n zesduizend jongeren met een taakstraf begeleidt, zou juist meer keus willen hebben. Want hoewel de jeugdcriminaliteit daalt, neemt het aantal kinderen en jongvolwassenen met een taakstraf en complexe proble men toe. Uit onderzoek in Bra bant blijkt dat de helft van de gezinnen waaruit jongeren met een taakstraf komen ook al be kend is met instanties voor vrij willige jeugdhulp. In Den Bosch heeft 73 procent van de jongeren in het verleden al hulp gehad, in Eindhoven 62 procent. Zo kan het gebeuren dat taakgestraften ook problemen hebben zoals moeilijk gedrag of extreem schoolverzuim. Extra aandacht Dat vraagt ook meer van begelei ders van taakgestraften. Lank- huijzen: ,,Deze jongeren hebben extra aandacht nodig, een extra steuntje in de rug.'' Peter de Zwaan van buurthuis Samson in de Haagse Schilderswijk weet daar alles van. Iedere jongere die hij als jeugdwerker en begeleider van taakgestraften binnen krijgt is weer anders. ,,De een komt ti mide binnen en bloeit helemaal op, een ander begint enthousiast en haakt af. Ik heb een jongere gehad die nog acht uur moest doen, maar zijn telefoon niet meer opnam en helemaal onbe reikbaar was. Dat is zo zonde.'' Ook omdat het niet alleen om straf draait, vertelt De Zwaan. Het is de bedoeling dat jongeren - in 90 procent van de gevallen gaat het om jongens - vaardig heden opdoen waardoor ze leren na een fout. Dat draagt uiteinde lijk bij aan een veiliger samen- leving. ,,Het is geen gemakkelijke straf, we verwachten echt wat van jongeren. Die worden er niet per definitie beter van als ze ach ter de tralies verdwijnen.'' Ervaring Coördinator Lankhuijzen plaatst taakgestraften het liefst op een plek waar ze ervaring kunnen opdoen, die ze in de toekomst helpt. ,,Zoals een meisje dat nog niet weet of ze in de uiterlijke verzorging wil werken of in de zorg voor ouderen. Die probeer ik op een plek te krijgen waar ze geholpen kan worden een keus te maken. We willen deze jongeren echt iets bijbrengen, waardoor ze enthousiast worden over werk, of Het is geen gemakkelijke straf, we verwachten echt wat van jongeren verantwoordelijkheid leren nemen.'' Het gaat ook om basis vaardigheden: een normaal leef ritme, doordat de jongere elke dag op tijd moet opstaan. Plan nen, om de taakstraf te kunnen vervullen, en zelfinzicht, besef fen waar het is misgegaan. Maar dat is moeilijker bij te brengen als er te weinig plekken zijn waar jongeren terecht kun nen. De gemiddelde wachttijd is nu twee maanden, maar de re gionale verschillen zijn groot. Lankhuijzen: ,,Je wil jongeren ook niet al te lang laten reizen. Tegelijkertijd is het het beste als er snel een geschikte plek is, zo dat jongeren hun straf zo snel mogelijk kunnen uitvoeren.'' Campagne De Raad voor de Kinderbescher ming begint vandaag met een campagne om meer begeleiders en werkplekken te werven. De Zwaan: ,,Het is een heel mooie, leerzame ervaring die je jongeren kan bieden.'' Ook 'gewone' jon geren, benadrukt Lankhuijzen. ,,Er wordt veel gedacht dat wij met allemaal criminelen te ma ken hebben, maar het kan zo maar je eigen kind zijn dat een lawinepijl afsteekt met oud en nieuw. Dat is een strafbaar feit, ook dan komen jongeren hier te recht. Of het gaat mis in groeps verband: vechtpartijen waarin jongeren worden meegesleept.'' Dat andere vooroordeel, dat een taakstraf maar een softe be doening is, kan Lankhuijzen ook ontkrachten. Jongeren moeten zich aan de afspraken houden, anders krijgen ze een gele kaart. En daarna een rode. Dat laatste betekent dat de taakstraf wordt omgezet in een celstraf. ,,Maar uiteindelijk hopen we vooral recidive te voorkomen. Gelukkig komen de meeste jongeren ook niet meer terug. Met de taakstraf kunnen ze een rottige periode in hun leven afsluiten.'' IN QUARANTAINE DAG 401 Wij die AstraZeneca hebben gekregen zijn inmiddels toch een beetje de sukkels in vaccinatieland. Zelden is een merk zo snel afgebrand als dit. In de ge schiedenis van de reclame steekt misschien alleen de neergang van het nepbiertje Buckler er nog bovenuit. AstraZeneca is een B-vaccin gewor den. Maar ik loop er wel mee rond. Ik ken dat gevoel nog van vroeger op de sportveldjes in de buurt. Je had jongens met leren ballen om mee te voetballen. En dan had je ons, die niet zo veel geld hadden, die een plastic bal kregen. Die gingen natuurlijk vaker lek. Of ze werden al snel zo'n ei dat je er niet echt zuiver mee kon schieten. Ging zo'n bal alle kanten op. Terwijl je zo'n perfecte traptechniek had. AstraZeneca, de plastic bal onder de vaccins. En ik heb 'm in me laten spui ten. Geen spijt hoor, want uiteindelijk ben ik toch aan het voetballen. En die kinderen zonder bal staan maar aan de rand van het veld toe te kijken. Woensdag heb ik de eerste prik twee weken in me. Laat ik aannemen dat-ie doet wat ik wil, dan weet ik ei genlijk nog steeds niet wat ik er nou 20, 40 of 60 procent meer vrijheid nemen dan daarvoor. Welke 40 procent dan? precies op welk moment van kan ver wachten. Moet ik me nu al een beetje veiliger voelen dan daarvoor, of meer veilig bijvoorbeeld dan een week ge leden, toen-ie er een week in zat? Wat dat betreft is zo'n vaccinatie toch ook een schot in het duister, hoor. Wat ik weet: na twee prikken ben ik echt gevaccineerd. Dat is eind juni. Tenminste, dan is de tweede prik. Die moet ik volgens de berich ten ook twee weken geven om vol tot werking te komen. Maar omdat het AstraZeneca is, ben ik dan niet volledig, maar voor 60 tot 80 procent beschermd. Wat betekent dat? Hoe kun je daar naar leven? 20, 40 of 60 procent meer vrijheid nemen dan daarvoor. Welke 40 procent dan? Mag ik in plaats van 1,5 meter dan tot op 40 centimeter van mijn grote kinde ren komen? Of mag ik een van de twee wel zoenen, de andere niet? En dan natuurlijk de trombose, de bloedpropjes. Ik kan niet zeggen dat het me volledig koud laat, ook al komt de bijwerking voornamelijk bij vrouwen voor. En ik wil geen aan steller zijn, maar soms denk ik, 's ochtends voor de spiegel: had ik dat vlekje al? maandag 19 april 2021 GO Te weinig plekken voor jongeren met taakstraf Carla van der Wal Den Haag - Peter de Zwaan, jeugdwerker Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Jongeren met een taakstraf ruimen rotzooi op. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7