LINDA AKKERMANS N Groter risico op artrose door bloedverdunners Nu 25% korting op ah o*e!veel B'ologis Producten Dat is 6 Sm Biologische Column I atuurlijk heb ik de petitie getekend van die arts van het I Amphia om het Radio 538- testfeest voor tienduizend man vlak bij zijn overvolle ziekenhuis in Breda te verbieden. Op het moment dat ik deze column schrijf, hebben al 396 x 538 mensen getekend. Waarschijnlijk niet alleen vanwege de zorg, maar ook om de middelvinger richting de lokale horeca. En omdat het gewoon een krom signaal is: thuis maar één bezoeker mogen ontvangen, maar met dit soort onzinexperimen- ten voor de leuk is volgens het demissionaire kabinet dan weer niets mis. Ster ker, daar wordt bijna 1 mil jard voor uitgetrokken ter wijl datzelfde kabinet moeilijk doet over een al toegezegde zorgbonus van 500 euro. 500 eurootjes, terwijl brallerige ballen voor een 538-kaartje vrolijk duizenden euro's be taalden om mee te kun nen lallen met Wolter Kroes. Dat zijn mensen die hun schouders zullen op halen als we vanaf juli 7,50 euro voor een sneltest zélf moeten gaan betalen wanneer we naar een museum, pret park of restaurant willen. Misschien is die 7,50 dan niet meer nodig, probeert Hugo de Jonge te sus sen, maar als De Jonge 'misschien' zegt, staat één ding vast: dan is het zéker nodig. Nou vind ik die 7,50 zelf niet zo'n ramp, al tikt het met een gezin van vijf aardig aan. Maar we kunnen het missen en lekker genieten is mij in middels heel wat waard. Maar hoe kun je genieten in de wetenschap dat het voor hele groepen vóór deze crisis al een rib uit hun lijf was om een keer naar Artis te gaan? Als daar nog eens 7,50 per persoon bij komt, zullen veel mensen afhaken terwijl ook zij zo snakken naar iets léüks. Versoepelen? Graag! Als het verantwoord is en niet alleen voor de mensen met een goedgevulde portemonnee. Die petitie van het Am- phia heeft nu priori teit, maar ik weet er dus nog wel eentje. In twee publicaties die vandaag verschijnen, bewijzen de Rotter damse onderzoekers voor het eerst dat vitamine K invloed heeft op de mate van artrose. Uit onderzoek blijkt dat mensen die bepaalde bloedverdunners slik ken een 2,5 keer grotere kans hebben op slijtage. Die medicij nen remmen de hoeveelheid vi tamine K in het lichaam. Die is nodig om het kraakbeen in ge wrichten soepel te houden. „Pa tiënten die die bloedverdunners slikken, hebben ook ernstiger ar trose. Sommigen hebben zelfs een nieuw gewricht nodig. Dat wil je natuurlijk zo lang mogelijk uitstellen'', zegt onderzoeker Cindy Boer van het Erasmus MC. In Nederland hebben onge veer een miljoen mensen last van artrose, een chronische ge- wrichtsziekte waardoor patiën ten veel pijn kunnen krijgen. Artsen kunnen de ziekte niet ge nezen. Patiënten krijgen pijn- medicatie of uiteindelijk zelfs een nieuw gewricht, zoals een heup of knie. Hoewel bepaalde bloedver- dunners de klachten erger ma ken, slikken zo'n 244.000 men sen dergelijke medicijnen. Sinds een aantal jaar zijn er andere bloedverdunners op de markt die de aanwezigheid van vita mine K in het lichaam mét rem men. ,,Juist veel ouderen gebrui ken nog oude bloedverdunners, omdat het lastig kan zijn van medicijn te veranderen, maar het is wel iets waar artsen naar moeten kijken'', zegt Boer. Al is het niet zeker of patiënten géén gewrichtsschade hadden gekre- gen als ze de bloedverdunners niet hadden geslikt. De wetenschappers willen nu onderzoeken of het slikken van vitamine K helpt tegen artrose. Ze hopen op een groep patiënten te kunnen testen. Boer: ,,In Ame rika is het gebruikelijk om na de vervanging van een knie bloed- verdunners toe te dienen die vitamine K remmen, maar dat is dus helemaal niet handig. Dan loop je een nog groter risico om ook artrose in de andere knie te krijgen. We hopen vitamine K te kunnen gebruiken om artrose tegen te gaan of te vertragen.'' Uit het onderzoek blijkt dat 40 tot 60 procent van de ouderen een tekort aan vitamine K heeft. Overigens spelen bij artrose meer factoren mee, zoals de genen en overgewicht. APPEL v maandag 19 april 2021 GO 7,50 Ouderen die bloedverdunners slikken die vitamine K rem men, lopen een groter risico op slijtage aan de gewrichten. Artsen zouden met hun pa tiënten moeten bekijken of ze kunnen overstappen op an dere bloedverdunners, stellen onderzoekers van het Eras mus MC in Rotterdam. Ellen van Gaalen Rotterdam Zo'n 244.000 mensen met artrose slikken medicijnen die de hoeveelheid vitamine K in het lichaam remmen. ■7 f$ Beter Leven BIOLOGISCHE Beter Leven Voor hetgplfde geld eet je 1 '.""J m- *Deze aanbiedingen gelden In week 16 van maandag 19 t/m zondag 25 april 2021. De AH Bonusaanbiedingen zijn alleen geldig met een AH Bonuskaart. Prijswijzigingen en zetfouten voorbehouden. Kijk voor alle aanbiedingen In de winkel of op ah.nl/blologlsch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6