m WA 8 ZEELAND TRAININGEN ZEVENBERGS BEDRIJF Werken op grote hoogte groeit aan populairiteit. In Zevenbergen verzorgt het bedrijf R3B Safety en Rescue hiervoor trainingen. ,,De combinatie van technisch personeel dat van klimmen houdt, is niet makkelijk te vinden.'' De bouw van een woonto ren, het onderhoud aan een windmolen of het plaatsen van een airco op het dak van een distri butiecentrum. Het is dagelijks werk dat in de toekomst eerder meer dan minder wordt. Maar het is niet voor iedereen weggelegd. Heb je stalen ze nuwen en twee rechterhanden, kun je zo aan de bak. Als je ook nog kunt lassen, 'dan ben je goud waard'. Vanuit een passie voor klimmen, richtte Rodney Sebregts in 2005 zijn bedrijf R3B Safety en Rescue op. In middels staat de teller op twaalf me dewerkers en is het bedrijf vorig jaar overgenomen door het internatio nale Eurosafe Group. In de 19 meter hoge hal in de oude suikerfabriek in Zevenbergen is een trainingscen trum gecreëerd met onder andere te- lecommasten, kranen en opslag tanks. Hier trainen de medewerkers van het bedrijf zelf en geven ze trai ningen aan anderen. Stel, je bent gla zenwasser en werkt samen met een collega vanuit een gevelbak op tien tallen meters hoogte. Je collega ver liest zijn evenwicht en bungelt on deraan de bak. De instructeurs van R3B leren hoe je een collega kunt redden bij calamiteiten. Bedrijfsongevallen Daarnaast heeft het bedrijf ook een eigen reddingsteam dat kan worden ingezet bij risicovolle werkzaamhe den. ,,Wij zijn de brandweer niet en hebben ook niet de intentie om hun werk te doen, maar we zijn wel een schakel tussen de hulpdiensten en de reguliere bedrijfshulpverlening. Val len van hoogte is nog steeds een be langrijke oorzaak bij bedrijfsongeval len met ernstige afloop." Het gaat vaak om complexe reddin gen, zoals in een bouwput, silo of liftschacht. Volgens Sebregts be schikt de brandweer in Nederland over vier teams die zulke reddingsac ties kunnen uitvoeren. ,,Die teams moeten uit Zeeland, Rotterdam, Eindhoven, of Utrecht komen. Dan kan het wel even duren voordat ze er zijn en soms maakt die tijd het ver schil tussen leven en dood. Daarom trainen wij bedrijven afgestemd op hun situatie. Zodat je een collega bij een ongeval op hoogte kunt helpen." Denk aan een kraanmachinist, stei gerbouwer, medewerkers van distri butiecentra waar metershoge stellin gen staan. Maar het geldt ook voor besloten ruimtes, want daar kan ook iemand onwel worden. Zoals een medewerker van Rijkswaterstaat in een stuw. ,,We hebben een aantal transities doorgemaakt op het gebied van veilig werken. Voor mijn gevoel was het ongeval in de Amercentrale een keerpunt." Sebregts doelt op 2003 toen tijdens onderhoudswerkzaamheden in een stoomketel in Geertruidenberg een steiger van 67 meter instortte. Daar bij kwamen vijf mensen om het le- ven en vielen drie gewonden. Kort daarna is de Arbowet aange past. Sindsdien zijn bedrijven onder andere verplicht om een of meerdere preventiewerkers aan te wijzen. ,,We merken dat er bij bedrijven nu meer focus is op veilig werken. Sectoren als chemie en offshore (op zee, red) lo pen daarin voorop. In de bouw gaat Voor mijn gevoel was het ongeval in de Amer- centrale een keerpunt het minder hard, maar ook daar is de bewustwording groter geworden." Er wordt steeds vaker gebruik ge maakt van abseiltechnieken en klim methodes. Bijvoorbeeld op plekken waar een hoogwerker, steiger of gla zenwasserinstallatie niet kan komen. Het Zevenbergse bedrijf leidt klim- specialisten op die ingehuurd kun nen worden om werkzaamheden op hoogte uit te voeren. Denk aan in stallatie-, inspectie- en montage werkzaamheden op hoogte of het op hangen van reclamedoeken en ver lichting of reinigingswerkzaamhe den. Lasser Daarom is Sebregts continu op zoek naar goed personeel. Naar mensen die graag klimmen of op een andere manier een link hebben met hoogte. Zolang ze maar geen twee linkerhan den hebben. ,,De combinatie van technisch personeel dat van klim men houdt, is niet makkelijk te vin den. Een lasser op hoogte is goud waard, maar een handige sportieve- ling is bijvoorbeeld ook welkom. Het is leuk en uitdagend werk waarmee je op veel verschillende plekken komt." maandag 19 april 2021 ZV Wie durft? Volop werk door groei in hoogbouw Nicole Roelands Zevenbergen Xs Rodney Sebregts van R3B Safety en Rescue: ,,We merken dat er bij be drijven nu meer focus is op veilig werken op hoogte." Steeds vaker wordt er in de hoogbouw ge bruik gemaakt van ab- seiltechnieken en klimmethodes. In Ze venbergen wordt hierop geoefend. FOTO'S MARCEL OTTERSPEER/PIX4PROFS - Rodney Sebregts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51