II Jan JB Kuipers draait wandeling Mysterieus Middelburg de nek om Gevelvosjes nog gewilder dan Hulster paaltjes 5 HOBBY ERWIN DE BLOCK Wie heeft er nou rendieren, een lama, giraf, varken en een bok in de voortuin staan? De familie De Block aan de Absdaalse- weg in Hulst. Van hout, weliswaar. Na het opknappen van de hui dige woning in Hulst begon het bij Erwin weer te kriebelen. Zijn crea tiviteit kent voorlopig geen gren zen ,,Omdat we veel hout stoken, ben ik geregeld op pad om bomen te zagen. Soms zie ik in een blok hout een vorm waarmee ik als ba sis uit de voeten kan. De rest volgt vanzelf. Geen foto als voorbeeld maar gewoon uit het hoofd." Met de kettingzaag en af en toe een houtbeitel als gereedschap wordt dan in de vrije uurtjes een dier ge creëerd. Vrouw Sabine en de kin deren Sanne en Bas geven dan tips. ,,Het moet wel lijken natuurlijk." Lichaamsdelen worden met sta len pennen aan elkaar gekoppeld, Die drie meter hoge giraf weegt toch wel een kleine tweehonderd kilo daarna volgen de details: ijzer draad voor de krulstaart van een varken, en borstelharen voor de wenkbrauwen. Gerafeld touw wordt de wollige vacht van een lama en de neuzen van de rendie ren moeten rood, zodat ze Ru dolph worden. En daarna mogen ze de dieren(voor)tuin in. De Block: ,,Dat is wel even flink aanpakken. Zo weegt de drie me ter hoge giraf toch wel een kleine tweehonderd kilo. Zeg maar ge rust diefstal-proof." Een voorkeur voor bepaalde houtsoorten heeft De Block niet. Toch pakt hij af en toe gericht naar berkenhout, om dat de licht witte schors hiervan vaak een mooi effect geeft. On danks zijn creatieve gaven ziet De Block zichzelf niet als kunstenaar. ,,Die werken toch een stuk profes sioneler en daarbij verkoop ik ook niks. Het is gewoon hobby." Opvallend grote borsten De enorme houten beelden zijn door de weersinvloeden niet een heel lang leven beschoren. De Block: ,,Op zich geen ramp. Ik laat het hout dan goed drogen en daarna stoken we het op in de ka chel. Daar komen dan vaak de ver halen weer boven over de creaties. ,,De romp van Maria uit de kerst stal heeft ons als brandhout een extra warm gevoel gegeven. Ze had namelijk opvallend grote bor sten." De houten dierfiguren zijn gemaakt door Er- win de Block, in het dagelijks leven in structeur technische vakken aan het Reynaertcollege. Zijn hobby trekt nogal bekijks. ,,Veel voorbijgangers staan hier even stil om te kijken of een foto te nemen. Als je dan ziet dat mensen ervan gaan stralen, is mijn doel be reikt." Vijftien jaar geleden probeerde De Block (55), toen nog wonend in Sint-Jansteen, uit een groot blok hout eens een dierfiguur te ma ken. Hijzelf vond het geen succes. Dochter Sanne zag er wel een ezel in. Ze wist haar pa zover te krijgen dat er tegen de feestdagen een houten kerststal compleet met eveneens uit hout vervaardigde kerstfiguren in de voortuin ver rees. Bus met Chinezen De Block: ,,Het stalletje trok heel wat belangstelling. Op een gege ven moment stopte er zelfs een bus met Chinezen voor de deur. De buschauffeur had mijn stal zelf opgenomen in de befaamde kerst stallenroute in Stekene. Vlug de bus uit, je kent dat wel, fototoestel in de aanslag, klikkliken snel De schrijver en auteur uit Katten- dijke vond vijf, zes jaar wel genoeg om belangstellenden rond te leiden over en langs plaatsen waar zich in het verleden bijzondere, griezelige, moord- en gewelddadige, religi euze, mysterieuze en onverklaar- bare gebeurtenissen afspeelden. Kuipers vertelde verhalen over in halige en gierige geestelijken, de diefstal van het altaardoek en het hostiewonder van de Augustijnen. Die verhalen lieten zich - evenals die over moord en doodslag in de middeleeuwen, pestlijders of het hoofd in het bushokje - het best ter plekke vertellen. Op pleinen en in steegjes van de binnenstad en de crypte onder de Abdij bijvoorbeeld. Kuipers heeft de wandelingen door mysterieus Middelburg altijd met plezier gedaan, maar benadrukt dat hij het altijd heeft gezien als een tij delijk project. ,,Ik had natuurlijk nog een jaartje kunnen doorgaan zo gauw de coronamaatregelen wor- den versoepeld, maar ik vind het tijd om de knoop door te hakken. Ik heb nog wel wat wandelingen ge daan tijdens het coronaregime, maar de avondklok en het ander- halvemeterbeleid benamen me de lol." Kuipers vond het op zich niet erg om met wat minder mensen een tocht te maken, maar geeft aan dat de sfeer anders was. ,,Je wilt niet roepen als je een spannend verhaal vertelt. Maar als je anderhalve me ter afstand moet houden, staan mensen te ver weg voor fluisteren." Kuipers zegt niet dat hij nooit meer een wandeling doet - 'lezin gen blijf ik sowieso geven' - maar Mysterieus Middelburg is niet meer te boeken. ,,Het is mooi geweest." HULST Wie wil er eigenlijk géén gevelvosje?? De inschrijf termijn voor een van de dertig afgedankte Reynaertjes is hal verwege en er zijn tot nu toe al ruim 450 aanmeldingen bin nengekomen bij Bezoekersma- nagement Hulst. Dat wordt weer loten. De oude aluminium Reynaer- tjes, die decennia de gevels in de binnenstad sierden, blijken nóg gewilder te zijn dan die andere typisch Hulsterse ico nen: de Hulstenaartjes. Deze paaltjes stonden dertig jaar in de stad en toen de gemeente er vorig jaar vanaf wilde, kwa- men er ruim vierhonderd adoptieaanvragen binnen. De Reynaertjes moeten wor den opgeknapt, maar weg gooien vond het Bezoekersma- nagement zonde. Trotse (ex)Hulstenaren kunnen voor dertig euro een van de dertig gevelvossen kopen. Dat wil zeggen, hópen dat ze er eentje kunnen kopen. Wie kans wil maken op een Reynaertje, kan zich tot uiterlijk 1 mei aanmel den via info@hulstnet.nl. Veel mensen schrijven zich in via meerdere mailadressen. Dat was bij de Hulstenaartjes ook al het geval. maandag 19 april 2021 VL Edy de Witte Hulst A Erwin de Block met twee rendie ren en een bok van (berken)hout. FOTO CAMILE SCHEL- STRAETE weer naar de volgende beziens waardigheid." -Erwin de Block Het was al niet zijn bedoeling om de geheimen van Mysterieus Middelburg nog jaren te ontslui eren. Maar de aanhoudende co ronaperikelen gaven de door slag bij het besluit van Jan JB Kuipers om te stoppen met de stadswandelingen. René Hoonhorst Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50