4 NIEUWS RECONSTRUCTIE MOORD BAS VAN WIJK De rechtszaak tegen Samir el Y., die op 8 augustus vorig jaar Bas van Wijk doodschoot, begint vandaag. Hij werd gepakt en bekende. Maar ging het nou om roofmoord of ruzie? Een reconstructie. maandag 19 april 2021 013 HILQ 'Hier stond onze held op tegen zinloos geweld Bas van Wijk in liefdevolle herinnering' De tekst op het herdenkingsplaat je dat sinds korte tijd vastzit aan het hek op het steigertje in recrea tiegebied De Oeverlanden in Am sterdam, vat alles samen. Een da tum staat er niet bij, maar het ge beurde vorig jaar op die zonnige 8 augustus rond half vijf 's middags. Bas van Wijk (22 maart zou hij 25 geworden zijn) lag hier met een grote vriendengroep. Helaas was Samir el Y. (nu 21) er ook. Vandaag staat laatstgenoemde tegenover de rechter voor het ijskoud dood schieten van Bas, een sympathieke jongeman uit Badhoevedorp (al woonde hij inmiddels in Haarlem) die zo graag bij Defensie wilde werken. De ontwikkelingen volgen zich na die dodelijke schietpartij op dat stukje recreatiegebied aan De Nieuwe Meer snel op. Talloze mensen zijn op een of andere ma- nier getuige geweest. Ook zijn er camerabeelden waarop mogelijke verdachten te zien zijn. Als agen ten ter plaatse komen, zegt een ge tuige: ,,Daar ligt een flesje water, als je daar dna van afneemt heb je de verdachte te pakken. Verder be moei ik me nergens mee.'' Vier dagen later kan de politie Samir en zijn maten zo van straat plukken, in Amsterdam en Zand- voort. Eén van die mannen wordt vrijwel direct weer vrijgelaten. Het dna is overigens niet van Samir, maar van een van de andere man nen. Ook hij heeft net als Samir al een strafblad. En belangrijker: de 18-jarige man heeft connecties met de latere hoofdverdachte, blijkt uit telefoongegevens. Wapen Twee dagen daarna wordt al be kend dat Samir el Y. het schieten heeft bekend. Zijn naam kennen we dan nog niet. Dat komt tien dagen later naar buiten via deze krant als blijkt dat de nu 21-jarige Hoofddorper met strafblad als enige nog vastzit. In zijn auto vindt de politie op zijn aanwijzin gen ook het vuurwapen, waarvan eerst werd gedacht dat het in het water was gegooid. Over wat er die 8 augustus pre cies gebeurde, is al veel gezegd. De vriendengroepen van Bas en Sa- mir krijgen die dag om een of an dere reden ruzie. De spanning tus sen beide groepen hangt al snel in de lucht. Volgens het Openbaar Ministerie roept Samir iets als: 'Wie is die gozer die zo lang naar ons kijkt' of 'Wie keek er zo lang' richting een jongen met een nep- Rolex om. Daarna schiet hij in de grond, al dan niet gericht op een lachgasballon die iemand uit de groep van Bas vasthoudt. Hij roept dat hij 'die klok' wil hebben: ,,Deze kwam in de grond en de volgende komt ergens anders dus doe maar niet zo bijdehand.'' De jongen met het horloge zal later verklaren dat hij het horloge dan al wilde afgeven 'in de hoop dat het dan klaar zou zijn'. Het wordt de vriendengroep van Bas snel duidelijk dat de tengere Samir een echt wapen heeft. A Bas van Wijk. privéfoto Tegen een andere jongen uit de vriendengroep schreeuwt Samir teksten als 'Moet ik jou door je kankerknie schieten? Ik maak geen grappen. Ik bluf niet, ik doe het ge woon'. Dan komt Bas van Wijk tussenbeide en schiet Samir. Twee keer. In zijn linkerbeen en linker schouder. Het tweede schot komt als Bas al is gevallen. Samir richt zijn pistool nog op enkele andere mensen, maar schiet niet meer. En gaat er dan vandoor. De 18-jarige Salim El Meriami is in de buurt en heeft een EHBO-di- ploma. Hij probeert Bas te redden. ,,Hij had nog een zwakke hart slag'', weet Salim nog. Maar Bas redt het niet en overlijdt dezelfde dag. Het schot dat ter hoogte van zijn linkerschouder zijn lichaam binnenkomt, wordt hem fataal. Op camerabeelden uit de omge ving is te zien dat minuten na de schietpartij een groep jongeren bijeenkomt op het bruggetje tus sen de parkeerplaats en het recrea tiegebied. Eén jongen geeft een high five of een tikje tegen het hoofd van een van zijn kamera- i Samir schiet als Bas tussenbeide komt, en nog eens als Bas al is gevallen den, en rent meteen door. De an deren lijken even te overleggen en er lijkt iets weggegooid te worden. Van de andere kant komt er nog een scooterrijder bij. De dodelijke schoten zijn dan enkele minuten eerder gelost. De politie was op zoek naar dit groep je langs de mogelijke vluchtroute van Samir. In elk geval één van de mannen, die wekenlang ook in beeld waren als verdachten, staat op de beelden. Maar de zaken te gen deze mannen worden later ge seponeerd. Er zijn mensen die denken dat Samir met zijn snelle bekentenis anderen uit de wind houdt. Maar er is geen bewijs te gen ze. Zelf verklaarde een van die jon gens dat Samir 'ineens' het wapen uit een tasje haalde en tot zijn ge nadeloze daad overging. Op de ca merabeelden is te zien dat agenten en ambulancebroeders over het bruggetje naar het schiereilandje rennen waar Bas ligt. Het groepje jongemannen bij het bruggetje is dan net enkele minuten vertrok ken. Samir is inmiddels psychisch onderzocht. Wat daar uit gekomen is, wil zijn advocaat Veerle Ham- merstein vóór de rechtszaak niet zeggen. Wel laat ze doorscheme ren dat de strijd over de vraag of dit moord is of het juridisch min der zware doodslag, nog niet ge streden is. Daarnaast zal Samir ook worden berecht voor de meerdere doodsbedreigingen, het afpersen om het horloge en het bezit van meerdere wapens. Een herdenkingsplaatje aan het - hek op de steiger waar Bas -van Wijk werd vermoord. GO 'Moet ik je door je knie schieten? Ik bluf niet!' ■^MEHCU A Stille mars voor Bas van Wijk, vorig jaar in Badhoevedorp. foto epa Victor Schildkamp Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4