Bieractie brengt duizend euro op voor Bliss to Shine II 11Vlj kop Drank 5 BIOLOGISCHE TEELT HERSTART VAN OUD FAMILIEBEDRIJF IN DRIEWEGEN/ Nog een paar dagen en dan worden de nieuwe appelbomen naast de boerderij van Jan Peter van 't Leven in Driewegen geplant. Bomen van het relatief nieuwe, biologische ras Natyra. De aanplant van ruim drie hectare is gelijk de herstart van het oude familiebedrijf. Van 't Leven woont in de polder achter Driewegen, op loopafstand van de Westerscheldedijk. De boerderij is gebouwd door zijn opa, die daar na de Watersnood ramp opnieuw begon. Het was een gemengd bedrijf met koeien en tarwe dat later door zijn vader is overgenomen. ,,En ik ben in 1992 in de maatschap gekomen", vertelt van 't Leven. Zijn interesse lag vooral bij fruit en samen met zijn vader heeft hij gekozen voor om schakeling naar die tak. ,,Op mijn 18e hebben we alle koeien wegge daan en zijn we op 17 hectare fruit bomen gaan kweken. Maar we hebben de pech gehad dat de oogst om de twee jaar verhagelde. Het ene jaar had je een prachtige oogst, het andere jaar kon je alles in de container gooien." Hobby In 2009 moest hij de conclusie trekken dat het niet meer ging. Slechts 3,5 hectare peren bleef staan als hobby, de rest werd ge rooid. Van 't Leven ging op zoek naar een baan en kon al snel aan de slag als fruitteeltadviseur bij de CZAV. Inmiddels werkt hij bij bi ologisch bedrijf Ter Linde in Oost- Het speciale biertje is gemaakt door hobbybrouwer Martin Kuper uit Kapelle. En omdat hij zijn bie ren altijd vernoemd naar iemand, viel zijn keuze deze keer op zijn ongeneeslijk zieke collega Patrick Amants. Kuper wilde aan het bier een goed doel koppelen en de baas werkte daar graag aan mee. Hij zorgde ervoor dat een brouwerij 300 liter van het biertje 'Patrick' maakte. Het goede doel was in overleg met Amants ook snel ge vonden want hij is vrijwilliger voor Bliss to Shine. Belangeloos De voorraad bier is in een record tijd verkocht via Kijk op Drank in Goes van Marco Wagenaar. ,,Hij werkte daar belangeloos aan mee en heeft er geen cent aan ver diend", zegt Kuper. Hij was verrast hoe snel de verkoop ging. ,,We hebben in de eerste week al 80 pro cent verkocht en in krap twee week was alles weg. Ik ben heel te vreden." ,"r~nr, ™£Ss%£W*KWgm j f /f -jcW FlMLiüMKS* jfrsi - r kapelle. Van 't Leven was altijd al zeer geïnteresseerd in biodiversiteit en duurzaamheid en deed voor zijn werk bij de CZAV een cursus bio logische fruitteelt. ,,Als je interesse hebt ga je je vanzelf verdiepen in de levenscyclus van insecten", vertelt hij. Hij tikt tegen een bam boestokje in de perenboomgaard. ,,Kijk, een oorwurm. Ik denk dat dit een mannetje is. Rond deze tijd hebben de oorwurmen een nestje in de grond en dan jaagt het vrouwtje de mannetjes weg. Oor wurmen zijn heel belangrijk. Die eten de perenbladvlo op. Ik advi seerde fruittelers ook altijd om bij Oorwurmen zijn heel belangrijk. Die eten de perenbladvlo op hun bomen wat dikkere bamboe stokjes te zetten. Daar kruipen ze in." Van 't Leven weet inmiddels precies welke insecten goed zijn voor zijn bedrijf en hij helpt ze. Niet alleen door bijenhotels op te hangen in de boomgaarden, maar ook door bloemen te zaaien. ,,De fruitbomen bloeien maar twee weken. Als je dan niks hebt, trek ken insecten weg om eten te zoe ken. Wij hebben bloemen in de boomgaard en onder de windsin- gels. Zo proberen we de insecten hier te houden." De omschakeling naar volledig biologische teelt was voor hem een logische stap. De nieuwe appels zijn al biologisch, de peren zitten nog in het om schakelproces dat drie jaar duurt. Het hagelnet ligt klaar In de nieuwe boomgaard staan de grote palen voor de hagelnetten al overeind. Een inkoppertje na zo veel ellende met verwoestende ha gelbuien. ,,We hebben netten met ritsen, die kunnen ook aan de zij kanten dicht. Op die manier kun nen we schadelijke insecten zo veel mogelijk buiten houden", ver telt Van 't Leven. ,,En je kan er meer groei door krijgen. Uiteinde lijk wegen de voordelen op tegen de nadelen." In de grond is een in genieus watersysteem aange bracht. In de polder zelf is geen zoet water te vinden, daarom buf fert Van 't Leven in de winter re genwater in de kleilaag waar de bomen in de groeiperiode van pro fiteren. maandag 19 april 2021 Fruitkweker plant nieuw appelras Melita Lanting Driewegen De verkoopactie van een speciaalbier voor Bliss to Shine heeft duizend euro opgebracht. Bliss to Shine bezorgt gezinnen met iemand met kanker een mooie dag. Melita Lanting Goes Al [C~ li- \br4rL_ p:_' jn_r_ Jan Peter van 't Leven bij een van de vele bijenhotels in zijn perenboomgaard. foto johan van der heijden -Jan Peter van 't Leven, fruitteler A Martin Kuper geeft de cheque aan Britt Janssen. Op de achter grond Patrick Amants (links) en Marco Wa genaar. FOTO JOHAN VAN DER HEIJ DEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48